I 1 a I I I b 'Pact op Zuid' werpt eerste vruchten af ROTTERDAM-ZUID WUNfcN IN HUtlkKUAM Twee jaar geleden sloegen woning corporaties, gemeente en 'zuidelijke' deelgemeenten de handen ineen. Doel: een fijn, leuk en leefbaar Rotter dam-Zuid. Budget: een miljard euro. Tijd: tien jaar. Deze immense operatie, bekend onder de naam 'Pact op Zuid', werpt inmiddels haar eerste tastbare vruchten af. Rotterdam-Zuid - in straat taal verbasterd tot 'Roffa 5314' - is langzaam maar zeker cool aan het wor den. Wethouder Dominic Schrijer: "Het lijkt erop dat we de neerwaartse trend hebben doorbroken." cb De pareltjes van Zuid üb Dominic Schrijer (42) ontvangt in zijn sfeervolle werkkamer, gelegen in de westelijke vleugel van het stadhuis. Aan de muur hangt een immense kaart van Rotterdam, die de gehele achterwand bestrijkt. Gere geld springt hij op en wijst een buurtje, straat of schier eiland van Rotterdam-Zuid aan waar 'goede dingen' gaande zijn. Rotterdam-Zuid is dan ook een beetje het kindje van Schrijer. Eerst was hij~als dagelijks bestuur der van de deelgemeente Charlois verantwoordelijk voor de portefeuille Wonen, inmiddels draagt hij als wet houder Werk, Sociale Zaken en Grotestedenbeleid verant woordelijkheid voor het wel slagen van Pact op Zuid. Zeg maar het complete wel en wee van Rotterdam-Zuid. Schrijer: "Rotterdam-Zuid heeft een jonge, onderne mende bevolking, veel groen en veel ruimte. Daarmee heeft het volop kansen en mogelijkheden om uit te groeien tot een plek waar iedereen met plezier woont, werkt en naar school gaat. De gemeente, deelgemeen ten IJsselmonde, Feijenoord en Charlois en woning corporaties Vestia, Woonbron, Woonstad Rotterdam en Com wonen investeren samen in het Pact op'Zuid om die kansen werkelijkheid te laten worden." "Het unieke van dit pact is dat we heel Zuid aanpakken. Woning voor woning, straat voor straat. Vroeger bleven initiatieven beperkt tot spe cifieke wijken. Bovendien gaan we nu verder dan wonen en veiligheid alleen. Het eaat ook om sociale maatregelen, economische impulsen, kunst en cultuur. De nadruk ligt nu sterk op het creëren van goede voor zieningen. Het doel is om een zeer breed aanbod van scholen, sportvoorzieningen, parken, winkels en cultuur centra te creëren. Alleen zo voorkomen we dat de middenklasse wegtrekt van Zuid." HET TIJ KEERT De 'wake up call' kwam vier jaar geleden. -De uitslagen van de. eerste grote Rotterdamse Woontest logen er niet om. Met name inwoners van Rotterdam- Zu-id bleken zeer ontevreden over hun wijken. Schrijer: "Daar zijn we van geschrok ken, niet alleen de gemeen te, ook de corporaties. Middenklassers trokken weg, terwijl je hen keihard nodig hebt voor een goede, leef bare buurt. Het was duidelijk dat er iets moest gebeuren. Natuurlijk waren er al wel allerlei plannen en initiatie ven, maar er moest meer en het moest sneller. Zo is het pact ontstaan. We willen Zuid weer toekomst geven. Er moet een omslag komen. We willen niet langer dat mensen zich hoeven te ver antwoorden voor het feit dat ze op-Zuid wonen. Het moet juist omgekeerd gaan; "Joh, woon jij daar- ook? Daar heb ik al zoveel van gehoord!" Het tij lijkt nu te keren. De uitslagen van de tweede gro te Woontest, dit jaar gehou den, laten bemoedigende resultaten zien. Schrijer: "Het is nog broos, maar we zijn voorzichtig positief. Op één wijk na, Hillesluis, ge ven alle bewoners van Zuid aan meer tevreden te zijn. En, belangrijker .nog, men sen hebben ook het idee dat het de komende jaren de goede kant op zal blijven gaan met Zuid. Men ziet'ook dat er op alle fronten gewerkt wordt. Die extra aandacht voor Zuid wordt herkend en gewaardeerd. Het pact heeft daar zeker een bijdrage aan geleverd." STADION PARK EN ZORGBOULEVARD Pact op Zuid sluit zich deels aan bij bestaande initiatie ven, maar ontwikkelt zelf ook volop plannen. Op dit moment wordt gewerkt aan een groot aantal concrete projecten, al dan niet onder de noemer van het Pact op Zuid. Op het Stadionpark (met onder meer de Kuip en Pathé) komt een ijsbaan, het Topsportcentrum gaat uit breiden en de sportvelden op Varkenoord worden gemoder niseerd. En dan is daar natuurlijk de nieuwe Kuip. Schrijer: "Eind dit jaar besluiten we welke variant het wordt. Al met al worden de sportfaciliteiten in het Stadionpark sterk uitgebreid. We wilten Zuid aan het sporten krijgen. In 2016 moet ieder een minimaal een uur per dag bewegen!" Ook voor zorg is veel aan dacht. Schrijer: "Op dit moment wordt gebouwd aan de Zorgboulevard bii station

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 33