Dubbele bodem Financieringsgat Uitsluitingsclausule Vlaktaks en hypotheekrente Geen stij verkoopprijs Samen kopen Eigen huis verhuren EBB Nieuwe Stadsblad Weer minder prijsstijging huizen Uurtarief bij Hypotheekshop Huren tegen kopen afzetten ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL voorbeeld in verkop] Verkoopsystemen Een makelaar mag in overleg met de ver koper het verkoopsysteem wijzigen, bij bij-inschrijving. Usren Ï-J"l 1 "I O I f\ Cursus Huis verkopen. 14.01.2009. Lid I B I I I BÉ B S Vereniging Eigen Huis: 25, niet-leden: B B B^B B i ^B A U 35, partner 10. Info: www.eigen- ^^*0 huis.nl. Vereniging Eigen Huis (VEH) is op zoek naar dubbe le bodems en onbegrijpelijk taalgebruik in de voor waarden van hypotheken, leningen en verzekeringen en heeft daarvoor op haar website (www.eigen- huis.nl) een meldpunt geopend. VEH roept daarom consumenten op om hun eigen voorbeelden van on duidelijke, verhullende of onbegrijpelijke voorwaar den te melden. Werd er bijvoorbeeld vergeefs een be roep op de werkloosheidsverzekering gedaan, want er stonden in de kleine lettertjes beperkingen die de verzekerde niet wist. VEH wil dat alle voorwaarden en bepalingen bij hypotheken, leningen en verzekerin gen begrijpelijk en eenduidig worden. Dubbele bo dems en andere vervelende verrassingen moeten uit financiële producten verdwijnen. Het meldpunt staat open voor leden en niet-leden van Eigen Huis. In een eigen woning wordt vermogen opgebouwd. Alle huisei genaars zouden dan ook een testament moeten laten opstellen. Een belangrijke clausule om in een testament op te nemen is de zogenoemde uitsluitingsclausule. In deze clausule bepaalt de erflater dat het van hem geërfde bij de erfgenaam niet in een ge meenschap van goederen zullen vallen, maar altijd privévermo- gen van zijn erfgenaam blijft. De notaris zal de uitsluitingsclau sule altijd aanraden als kinderen erven, maar ook als de enig erf genaam de partner is. De uitsluitingsclausule voorkomt dat de koude kant er bij een eventuele scheiding met het geërfde van door gaat. Ook de partner kan 'veilig' in gemeenschap van goe deren hertrouwen. Bij ontbinding van dat huwelijk kan het door de eerste partner geërfde niet in verkeerde handen vallen. Het idee voor een vlaktaks wordt nieuw leven ingeblazen door het Wetenschappelijk Instituut van het CDA. Het bureau wil er op die manier voor zorgen dat de door het CDA gekoesterde hypotheek renteaftrek in stand blijft. Door de invoering van één belastingtarief krijgen mensen ook maar één vast percentage terug van de rente die zij over hun hypotheek betalen. Een vereenvoudiging van het systeem dus. Bovendien wordt daarmee volgens het CDA-in- M stituut lenen minder aantrekkelijk, terwijl sparen gunstiger Jj wordt. Verkochte bestaande woningen waren in oktober 2008 gemid deld 2,3% duurder dan een jaar eerder. In september was de prijsstijging 2,5%. In de jaren 2004-2007 schommelde de toe name rond de 4%. Daarna is de prijsstijging gestaag teruggelo pen. Dit blijkt uit de ontwikke lingvan de prijsindex bestaande koopwoningen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. Alle typen bestaande koopwo ningen waren in oktober duur der dan een jaar eerder. Tussen woningen stegen met 2,7% het meest in prijs, vrijstaande hui zen met 1,4% het minst. In alle provincies waren de huizen duurder dan een jaar eerder, met uitzondering van Drenthe. In Utrecht stegen de prijzen van woningen het meest. Vergeleken met september ver anderden de verkoopprijzen van bestaande koopwo- nin- De verkoopprijzen van koop woningen zijn in oktober niet gestegen ten opzichte van de maand ervoor. Ten opzichte van een jaar geleden stegen de verkoopprijzen van verkochte woningen in oktober wel, maar minder hard dan in september. Dat blijkt uit vrijdag gepubli ceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vergeleken met oktober vorig jaar steeg de verkoopprijs van huizen met gemiddeld 2,3 pro cent. In september was de prijs stijging nog 2,5 procent. In de jaren 2004-2007 schom melde de toename rond de 4 procent. Daarna is de prijsstij ging gestaag teruggelopen, al dus het CBS. gen in oktober 2008 niet. In de helft van de provincies deed zich een daling voor, de grootste in Friesland. Deze werd echter gecompenseerd door de prijs ontwikkeling in de overige pro vincies. De prijzen van twee- onder-een-kapwoningen en van vrijstaande huizen daalden van september op oktober. De prijzen van de overige woning typen stegen. In oktober wisselden 16.600 be staande woningen van eige naar, ongeveer 1.200 meer dan in september. Het aantal trans acties was in die maand iets la ger dan een jaar eerder. In de eerste tien maanden van 2008 was het aantal verkochte wo ningen 6,5% lager dan in dezelf de periode in 2007. Het CBS en het Kadaster publi ceren vanaf januari 2008 samen over de prijsontwikkeling van koopwoningen. De prijsindex bestaande koopwoningen geeft de prijsontwikkeling weer van bestaande koopwoningen in Nederland, die aan particulie ren zijn verkocht. Als een stel, dat in gemeenschap van goederen is getrouwd, samen een huis koopt, wordt de woning gemeenschappelijk eigendom. Als het stel ook een hypotheek af sluit met een KEW of BEW (dit zijn levensverzekeringen) is het verstandig om zowel de hypo theek als de KEW/BEW op beider naam te zetten. Is het paar op hu welijkse voorwaarden gerouwd en het koopt samen een huis, dan is de eigen woning toch een ge meenschappelijk vermogensbe standdeel. Ook dan is het raad zaam om de hypothecaire lening en de KEW/BEW op beider naam te zetten. Het vergemakkelijkt de eventuele onderlinge verreke ning bij beëindiging van het hu welijk. De Hypotheekshop gaat als eerste hypotheekketen een uurtarief in rekening brengen voor hypotheekadvies. De consument moet daar vanaf 1 januari 2009 aan geloven. De Hypotheekshop wil met het uurtarief haar klanten duidelijk maken wat advies kost. Nu betaalt de klant provisie die in het hypotheekbedrag is omge slagen. Hoeveel is onbekend. Volgens de Hypotheekshop krijgt de klant de provisie terug minus de kosten voor het advies. Of ande re ketens een uurtarief gaan hanteren, is nog onbekend. Met huren beter af dan met kopen? Wel eens uitgerekend wat ge kocht kan worden voor het huidige huurbedrag? Huurpenningen verdwijnen als sneeuw voor de zon. De hypotheekkosten daaren tegen leveren vermogen op. Toch maar eens naar een hypothee kadviseur stappen om hem te laten voorrekenen of een koophuis haalbaar is? Hij zet alle plussen en minnen van een eigen huis als het huurhuis naast elkaar. De hypotheekadviseur zoekt naar de best passende hypotheek en rekent voor wat een eigen huis kost. Wie zijn eigen woning tijdens lange afwezigheid of om welke re den dan ook aan derden wil verhuren, moet in de kleine lettertjes van de hypotheekovereenkomst duiken. Bijna iedere geldvers- trekker sluit verhuren uit. Er moet schriftelijk toestemming wor den gevraagd. De huiseigenaar die altijd keurig op tijd aan zijn hy potheekverplichtingen heeft voldaan krijgt meestal fiat. Voor waarde is dat het huis via een makelaar wordt verhuurd en dat er een juridisch goed huurcontract wordt opgesteld. Geldverstrekkers staan op een taxatie van een huis voordat zij een hypotheek verstrekken. Ze willen de executiewaarde van het huis weten. Dat is de ge schatte opbrengst van het huis bij een gedwongen verkoop. Is de taxatiewaarde van het huis lager dan de verkoopprijs, dan ontstaat er een financierings gat. Is het gat te groot, dan krijgt men de financiering niet rond. Woensdag 3 december 2008 - Pagina 42

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 42