Nieuw belastingstelsel is eenvoudiger en duidelijker Kosten alleenstaanden stijgen sneller Welke situatie past bij u? Eerlijk alles vertellen! WATER$CHAPS HÊ"F7(N6ÊN EEUVtfUDlGft? Hoogheemraadschap van Delfland, januari 2009 Sinds dit jaar geldt de nieuwe waterschapswet. Deze wet regelt het heffen van belastingen door waterschap pen. Doel van de wet is dat het belastingstelsel eenvoudiger en duidelijker wordt. Vanwege" de nieuwe waterschapswet wordt u niet meer apart belast voot alle verschillende activiteiten van Delfland. In plaats daarvan zijn er twee soorten heffingen: de Zuiveringsheffing en de Watersysteemheffing. Zuiveringsheffing Uit de Zuiveringsheffing betaalt Delfland alle kosten, die te maken hebben met het schoonmaken van afvalwater uit huis houdens en bedrijven - volgens het prin cipe 'de vervuiler betaalt'. Deze Zuive ringsheffing vervangt de vroegere Verontreinigingsheffing. Daaruit wer den echter ook activiteiten betaald die niet direct met het zuiveTen van afval water te maken hadden. Omdat deze kosten nu wegvallen, is de Zuiverings heffing per huishouden lager dan de Verontreinigingsheffing. Het is wel nog steeds een vast tarief per vervuilings eenheid (VE): één VE voor éénpersoons huishoudens en drie VE's voor meerper- soonshuishoudens. Watersysteemheffing Met de Watersysteemheffing betaalt Delfland alles wat nodig is om water overlast te voorkomen: dijken, kades, ge malen, waterbergingen. Ook de zorg voor schoon water in sloten en (zwemplas sen en natuurontwikkeling worden hier uit betaald. Andere activiteiten die vroeger uit de Verontreinigingsheffing werden bekostigd, zijn nu doorberekend in de Watersysteemheffing. Daarom stij gen deze heffingen in het nieuwe sys teem. Omdat iedereen belang heeft bij droge voeten, sterke dijken en schoon wateT, betaalt iedere inwoner en eige naar hieraan mee. De Zuiveringsheffing kent twee categorieën (één- of méérpersoonshuishou- dens). De Watersysteemheffing heeft drie deelheffingen: voor ingezetenen (iedereen), voor gebouwd (eigenaren van huizen.of bedrijfspanden), voor onge bouwd (grondeigenaren). Zo ontstaan er vijf combinaties die de uiteindelijke hoogte van uw waterschapsbelasting bepalen: alleenwonend met huurhuis (Watersysteemheffing ingezetenen; i VE Zuiveringsheffing) alleenwonend met koophuis (Watersysteemheffing ingezetenen; 1 VE Zuiveringsheffing; Watersysteemheffing gebouwd) gezin met huurhuis (Watersysteemheffing ingezetenen; 3 VE Zuiveringsheffing) gezin met koophuis (Watersysteemheffing ingezetenen; 3 VE Zuiveringsheffing; Watersysteemheffing gebouwd) grondeigenaren (Watersysteemheffing ongebouwd) De nieuwe waterschapswet geeft regels voor het verdelen van de kosten over de verschillende doelgroepen. Het onbedoel de gevolg hiervan is dat eenpersoonshuis houdens naar verhouding meer water schapsbelasting gaan betalen. U betaalt voortaan een Watersysteem- heffing en een Zuiveringsheffing (zie el ders op deze bladzijden). De Watersys teemheffing bestaat uit drie onderdelen, waaronder de heffing voor ingezetenen, die voor alle ingezetenen geldt. Op grond van de nieuwe waterschapswet gaan zij een groter deel van de totale kosten be talen. DaardooT stijgt de Waterschaps heffing ingezetenen van 43,96 euro naar 91,14 euro per jaar. Dit bedrag is een vast tarief per huishouden, ongeacht het aantal personen. De visie van een bestuurder: dijkgraaf Michiel van Haersma Buma over het be talen van belastingen. "Het spreekwoord 'Gods water over Gods akker laten lopen' betekent: afwachten en kijken wat er gebeurt. Dat kunnen wij otis als Hoogheemraadschap van Delfland niet veroorloven! Wij leven hier grotendeels onder de zeespiegel. Door klimaatveranderingen hebben we vaker te maken metwateroverlast. In ons dicht bewoonde gebied produceren we boven dien veel afvalwater, dat gezuiverd moet worden om bet milieu te sparen. Om hier veilig te kunnen leven, met droge voeten, een gezonde en aangename leefomge ving en schone recreatieplassen moet er heel wat gebeuren! Daar staat Delfland voor. Wat er komende jaren moet gebeuren hebben we onlangs vastgelegd in het waterbeheerplan 2010-2015. Net als voor gaande jaren investeren we de komende tien jaar ongeveer 1 miljard euro in vei ligheid en schoon water. Voor dit laatste kloppen wij bij u aan. Delfland is voor al haar activiteiten afhankelijk van de belasting die u betaalt. Logisch, want u hebt rechtstreeks baat bij het werk dat Delfland doet. Maar wij begrijpen dat belasting betalen niet prettig is. Zeker niet als in onzekere tijden veel uitgaven stijgen. Wij vertellen u nu en in de toekomst steeds waarvoor u belasting betaalt en hoe zorgvuldig Delfland met deze inkomsten omgaat. Te beginnen op deze bladzijden." Voordeel per VE De Zuiveringsheffing bevat geen kosten meer voor andeTe activiteiten dan wa terzuivering. Daardoor gaat het taTief van de Zuiveringsheffing per vervui lingseenheid (VE) omlaag. Wettelijk ligt vast dat een éénpersoonshuishouden als één VE telt en een meerpersoonshuis- houden als drie VE's. Onbedoeld effect In het nieuwe stelsel profiteert een meer- persoonshuishouden dus drie keer van de lagere heffing per VE; een éénper soonshuishouden slechts één keer. Daar entegen betalen wel alle huishoudens de hogere Waterschapsheffing ingezete nen. Het onbedoelde effect van deze nieuwe kostenverdeling is dus dat de waterschapsbelasting voot éénpersoons huishoudens meer stijgt dan die van meerpersoonshuishoudens. WAT0Z HCc f1 EN, WERKEN EN RECREËREN IN DELFLAND MET STERKE DIJKEN, DROGE VOETEN EN SCHOON WATER

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 19