Gewoon engelen korting VINTERSPORT EMOUS Poortiers Nieuw Historie van Schiedam sr hockeysticks 50% zomerkleding 2008 tennis bergschoenen wintersport etc. etc. running voetbal de Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 11 maart 2009 - Pagina 19 was® Een modern deel van de historie van ziekenhuizen in Schiedam: het zusterhuis van het oude Schieland Ziekenhuis achter kale bomen in de Louise de Collignystraat. De vraag is wat er mee gaat gebeuren? foto: whm Dit had te maken met het feit dat het Pesthuis qua capaciteit uit zijn voegen barstte en over brenging naar het Gasthuis noodzakelijk was geworden. In 1808 verscheen de Lieute- nant-Collonel der gewapende Burgerwacht bij de burgemees ter. Hij deelde mee dat de 'stad- sexercitieschuur' aan het Groe- neweegje vol lag metbehoeftige personen 'met aanstekende of besmettelijke ziekten bezocht.' De Burgerwacht had die schuur dringend nodig om er in tè kun nen oefenen. Burgemeester en Wethouders vonden dat de offi cier gelijk had, maar wat te doen met de zieken? Eén van de op lossingen was het bouwen van een 'Ziekenloots' in het Fran- 'kenland, maar -dat ging niet door. Bron: 'Uit het verleden van Schiedam; door A. v.d. Poest Clement. Een nieuw ziekenhuis werd gebouwd aan de Lange Ach terweg, achter het Weeshuis. De kosten werden geraamd op 12.000 gulden. Uiteinde lijk kwam het pand in 1839 klaar. Precies 170 jaar later is weer een ziekenhuis geo pend in Schiedam. Zondag zijn er in de Chris telijke Gereformeerde Hoek- steenkerk (hoek Warande/BK-laan) kerk diensten om 9.30 en 16.30 uur. Voorganger is ds. A. Ste- houwer. Kerkdiensten zondag bij de Protestantse Kerk te Schie dam: diensten om 10.00 uur: Magnalia Deikerk: Ds. W. v.d. Vegt. Dorpskerk: Ds. W. van Haften, Den Haag. De Ark: Ds. M. Russchen. Grote Kerk zaterdag, 19.30 uur ju bileumconcert Vocalis St.Jan (zondag geen dienst). In de Heilig Hartkerk (Gor zen) is er zondag om 9.45 uur een eucharistieviering met orgelspel en samen zang, voorganger is pastoor R. Kuypers. Om 11.00 uur is er een Engelstalige eucharis tieviering. Zondag is er een dienst om 10.30 uur bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap, West- vest 90-92, voorganger is mevr. M. Nieuwenhuis-Den Duik. In de Liduinabasiliek aan de Singel 104 is zaterdag om 18 uur een Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Gezon gen Hoogmis, predikatie wordt verzorgd door pastoor P.M. Vismans. In de Jacobus en Martinu- sparochie Kerkweg 53, is er een zondagsviering om 9.45 uur dinsdag om 9.15 uur: eu charistieviering of dienst van Woord en Communie. Eucharistieveriering onder leiding van pater K. Veltman in de kapel van Frankeland aandeSintLiduinastraat, op zondag 15 maart. Met mede werking van het Liduina- koor. Een schuur vol zieken DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - Als je dat oude ziekenhuis aan de BK-laan er zo armzalig bij ziet staan, dan word je niet echt vro lijk. Hopelijk wordt het snel met de grond gelijk ge maakt, mooie huizen erop, klaar. De oorsprong van het instituut ziekenhuis gaat ver terug. Schiedam herbergde verschil lende onderkomens voor haar zieke medemens. Het Blauw en Pesthuis bestond uit een af deling onder de naam 'vrou wenverbeterhuis'. In de andere werden slachtoffers verpleegd die aan de 'hete ziekte' ofwel de pest leden. Het Pesthuis was ondergebracht in het voormali ge Sint Anna Zusterklooster. La ter, in de achttiende eeuw, was een deel van het Spinhuis als verpleeginrichting in gebruik. In 1764 kocht het bestuur van het Blauwhuis een aantal wo ningen aan de Lange Nieuw- straat ten einde er een nieuw pand neer te zetten. In het noorden van de oude stad, waar nu het Proveniers huis staat, was in zestiende eeuw een stuk grond dat alge meen bekend stond als het 'zie- keveld buiten de Ouwerschie- sche Poort.' Op die plek bouw de men het Leprooshuis, dat een opvolger was van een ouder exemplaar aan het Groene- Voor de bouw van een nieuw ziekenhuis vond men tenslotte een uitweg door bij de ruïne van Mathenesse een houten loods neer te zetten. De stadsarchitect kreeg de opdracht öm alles zo snel mogelijk in orde te maken. Er was echter later één probleempje: het toe komstige ziekenhuisje lag net buiten de stad. De Broersvest was toen nog een vest met water en om de loods te bereiken moest men door de Overschiese- poort doen. Als de poort dicht was, was dat voor zo wel de doctoren als de gees telijken een dure aangele genheid aangezien er iedere keer moest worden betaald aan de 'Poortiers'. Er werd hen dan ook vrijstelling ver leend. weegje. Die nieuwbouw kreeg later bekendheid als het Prove niershuis. In 1756/61 kreeg dit Proveniershuis zijn huidige vorm. De term 'ziekeveld' gaat terug naar de tijd dat er voor de ze 'leprozen' (melaatsen) een schuur beschikbaar, was om te dienen als dagelijks verblijf. Het bekende Sint Jacobs Gast huis was eveneens een instel ling waar zieken en anderen te recht konden voor verpleging. Sale 10% tot 70% Barendrecht Van 't Hoffstraat 8 T 010 482 52 71 Rotterdam Industrieweg 1 T 010 262 07 33 Spijkenisse lepenlaan 19-41 T 0181 62 32 00 Vestiging Rotterdam iedere zondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Koopavonden: Spijkenisse: donderdag tot 21.00 uur. Barendrecht en Rotterdam: vrijdag fot 21.00 uur. Veerplein 10, Vlaardingen, tel. 010-4349353 - www.intersport-emous.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 19