Nieuwe energiesubsidiewijzer Valt heilige huisje om? Altijd lekker frisjes zoek naar nieuwbouwhuis? Hogere woonlasten Water kost goud ALLEEN ZATERDAG MAART A.S.! e5 dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 11 maart 2009 - Pagina 21 Huiseigenaren kunnen op wvyw.energiesubsidiewijzer.nl meteen zien welke subsidies ze kunnen krijgen voor energiebe sparende maatregelen en hoe ze die maatregelen kunnen fi nancieren. Voor de meeste energiebesparende maatrege len moet een huiseigenaar eerst geld investeren. Gelukkig zijn er allerlei subsidies te krijgen bij rijksoverheid, gemeente en pro vincie. Ook is het soms mogelijk om bijvoorbeeld een lening met een lage rente te krijgen. De huiseigenaar ziet op de Energiesubsidiewijzer een kaart van Nederland en klikt op zijn of haar provincie. Vervolgens vindt de huiseigenaar alle subsi dies en financieringsmogelijk heden waarvoor hij of zij in aan merking komt. Zoeken op woonplaats, postcode en soort regeling is ook mogelijk. De Energiesubsidiewijzer is ook een handig instrument voor corporaties, huurders, installa teurs, aannemers en gemeen ten. Corporaties en huurders zien zo hoe ze hun woningen energiezuiniger kunnen maken. Aannemers en installateurs kunnen hun klanten wijzen op de mogelijkheden voor subsidie en financiering en gemeenten kunnen inspiratie opdoen voor effectieve subsidieregelingen. De Energiesubsidiewijzer is ontwikkeld in opdracht van Meer Met Minder (MMM), het nationaal energiebesparings programma voor de bestaande bouw. Doel is dat in 2020 2,4 miljoen bestaande woningen en andere gebouwen blijvend 30% minder energie gebruiken. MMM maakt energiebesparing voor bewoners gemakkelijk. Ze krijgen extra premies en goed advies op maat. Bovendien biedt MMM hulp bij uitvoering, financiering en het vinden van een deskundige uitvoerder. Niet alleen het koppelen van de AOW aan de levensverwach ting, bezuinigen op zorgtoeslag en het collegegeld in het hoger onderwijs verhogen, ook het schrappen van de hypotheekaf trek boven de 1 miljoen en de aanpassing van het eigenwo- ningforfait staan op het 'gehei me' lijstje van de commissie- Gerritse. Het zijn enkele van de voorstel len van de commissie die op verzoek van het kabinet bezui nigingsmaatregelen op een rij tje heeft gezet. Het kabinet gaat aan de hand van het lijstje kno pen doorhakken om de recessie te bestrijden en het financie ringstekort niet te hoogte laten oplopen. Een hekel aan het dagelijks rei nigen van het toilet? Een inno vatieve fabrikant heeft een op lossing. Keramag uit het Duitse Ratingen introduceert het wandcloset Wadis: het eerste closet zonder spoelrand. Het closet is zo ontworpen dat moeilijk bereikbare randen - waarin bacteriën zich verzame len - ontbreken. Het kerami sche diepspoelcloset is voorzien van een geïntegreerde kerami sche spoelwaterverdeler. Het spoelwater wordt door een spe ciale vormgeving van de bin nenkant effectief door de clos etpot gevoerd. De geoptimali seerde vormgeving van de bin nenkant voorkomt het hechten van vuil. Huizenzoeker.nl is het vierde grote woonportaal dat voorziet in het actuele nieuwbouwbestand. De koper die op zoek is naar een nieuw huis, loopt er niet het risico dat hij achter een woning aan gaat die al is verkocht. De andere drie grote woonportalen zijn Jaap, Moviq en Zoek alle Huizen. De sites worden van nieuwbouwaan- bod vanuit de database van Niki.nl voorzien. Niki staat voor Nieuw bouw Kiezen en heeft twee jaar geleden de site Niki.nl gelanceerd. Bijkomende woonlasten voor eigenaar/bewoners stijgen dit jaar gemiddeld 218 euro. Het gaat daarbij vooral om energiel- asten, overdrachtsbelasting en eigenwoningforfait. Dit blijkt uit de Woonlastenmonitor 2009 van het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO) van Rijks universiteit Groningen. Voor eigenaar/bewoners maken hypo- theeklasten iets meer dan de helft uit van de totale woonlasten. In het onderzoek richtte het COELO zich vooral op bijkomende woonlasten. Dat zijn onder meer de kosten van energie en wa ter (€95 duurder)maar ook de onroerendezaakbelasting (OZB) en de opstalveizekering. De tarieven voor waterschapslasten zijn dit jaar hoger. Dat zegt de Vereniging Eigen Huis na onderzoek te hebben verricht. Een meer- persoonshuishouden gaat 5% meer betalen, een eenpersoonshuis houden 17%. De hoogste stijging krijgen eenpersoonshuishoudens in de waterschappen Hunze en Aa (Groningen en Drenthe) en Reest en Wieden (Drenthe en Overijssel). Ze gaan respectievelijk 75% en 63% meer betalen. Eigen Huis constateert grote verschillen in prijsstijgingen tussen de waterschappen en vindt dan ook dat die verantwoording moeten afleggen aan de consument. De vereni ging wil dat de kosten inzichtelijker worden. Maasdijk: Maasambacht 3 - 7 telefoon (0174) 513 490 1 kleinmeubelen, glasmeubelen

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 21