Delfland werkt aan water Poelpolder wordt aantrekkelijke drijvende woonwijk m Hoogheemraadschap van Delfland Kom kijken hoe het werkt! Weet u dit is? Bedrijventerrein Oudeland houdt de werkvloer droog De jaarlijkse Kom in de Kas-dagen staan dit jaaï in het teken van arbeid en scho ling. Net als voorgaande jaren is ook het hoogheemraadschap aanwezig met een stand. Daar kun je zien hoe Delfland werkt, in de breédste zin van het woord, en hoe een krooswiel werkt. Er zijn bovendien leuke activiteiten voor de kinderen. Datum? 4 en 5 april Plaats? Harteveldlaan 6 in Honselersdijk Mail dan vóór 31 maart 2009 het antwoord naar communicatie*® hhdelfTand.nl en win een boek over waterbeheer in Nederland! Het antwoord op de vraag van vorige keer is: de Delfgauwseweg in Delft, bij het houten bruggetje naar de Poortweg. Dat wist ook de heei J.A. Moormann uit Delft. Hij heeft het boek 'Parels van Delfland' thuisge stuurd gekregen. MEER INFORMATIE Deze pagina's verschijnen onder ver antwoordelijkheid van Sector Bestuur, Communicatie en Crisisbeheer van Delfland, telefoon (015) 2608108, email communicatie@hhdelfland.nl. Het Hoogheemraadschap van Delfland werkt aan sterke dijken, dToge voeten en schoon water. Zodat wij hier veilig kunnen wonen, werken en recreëren. De kerntaken van Delfland zijn: water beheersing, waterkwaliteit- en waterke ring. Wilt u automatisch op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelingen? Vraag dan onze elektronische nieuwsbrief aan via de website. Meer weten over Delfland? Ga naar www.hhdelfland.Til "Futuristisch, hè", zegt senior beleidsadviseur Water en Ruimtelijke Ordening Fred Nederpel, terwijl hij wijst op de ontwerpschets. Namens Delfland is hij betrokken bij een bijzonder project: het Nieuwe Water (gemeente Westland). De Westlandse Poelpolder - nu nog 67 hectare glastuinbouw - wordt 'onder water' gezet en omgetoverd tot een combinatie van drijvende woningen, waterberging en natuurgebied. Het Nieuwe Water is een project van Ontwikkelingsmaatschappij het Nieuwe Westland (ONW). Dit is een zogeheten Publiek Private Samenwerking (PPS) tus sen Delfland, de gemeente Westland, de provincie Zuid-Holland en de private partij OPP (een honderd procent doch: teronderneming van de Bank Neder landse Gemeenten). "Een ongewone samenwerkingsvorm voor Delfland", be aamt Nederpel. "Maar dit is de perfecte oplossing om met elkaar de verschillen de belangen in dit gebied te behartigen." Verschillende belangen Die belangen leken op het eerste gezicht nogal te botsen. "De Poelpolder is een gebied dat structureel te maken heeft met wateroverlast; Delfland had daar dringend behoefte aan extra bergings mogelijkheden voor overtollig water", vertelt Nederpel. "Tegelijkertijd zocht de "De polder Berkel bestaat uit verschil lende deelpolders, zoals onder andere Oude Leede, Oudeland en Nieuwe Ro- denrijse Droogmakerij", vertelt project leider Robert Heida van Delfland. "Voor heen pompte gemaal Westpolder het water uit deze deelpolders af naaT hoger gelegen vaarten. Die vaarten, de binnen- boezem, zijn uniek voor deze polder. Zij voeren als 'tussenstation' het overtollige water af naar de Berkelsche Zweth, die in verbinding staat met de Schie." Aantal maatregelen Het Gemaal Westpolder kon de hoeveel heid water niet meer alleen aan. Binnen het programma AfvoeT- en Bergings- Capaciteit (ABCDelfland) bedacht Delf land maatregelen om de toenemende gemeente Westland ruimte voor wo ningbouw én eiste de provincie meer natuur." v Unieke woonomgeving De oplossing werd gevonden in een sterk staaltje 'out of the box'-denken door de ontwikkelingsmaatschappij. "Eerst bTengen we in de Poelpolder het waterpeil omhoog; het land loopt dus onder water", legt Nederpel uit. "Hier door kunnen we daarna in het totale watersysteem 75.000 kubieke meter ex- tTa water bergen." Maar die woning bouw dan? "Er komen twaalfhonderd woningen, waarvan er zeshonderd 'drij vend' woTden gebouwd. Het wordt echt een unieke woonomgevingIn het plan is bovendien riant plaats ingeruimd voor natuurvriendelijke oevers. "Die ver beteren de waterkwaliteit en maken het gebied aantrekkelijker", stelt Nederpel. Goed op schema Het project ligt goed op schema. "We hebben al negentig procent van de be nodigde grond in eigendom", vervolgt Nederpel. "Dit voorjaar verwachten we de vaststelling van het bestem mingsplan en begin 2010 willen we be ginnen met de werkzaamheden. De oplevering van het geheel staat ge pland in 2017." Voor het zover is, moet het ontwerp voor het project het Nieu we Water nog wel verder worden uit gewerkt. "Daarbij willen we ook ge bruik maken van kennis buiten onze eigen organisatie, onder meer via het kennisplatform Waterkader Haaglan den", besluit Nederpel. De waterhuishouding in de polder Berkel (gemeente Lansingerland) verbetert staps gewijs. Mede dankzij de bouw van het gemaal Nieuwe Rodenrijse Droogmakerij, dat in een minuut tijd 40.000 liter water kan wegpompen. Om de hoger gelegen vaarten te ontlasten en vanwege de aanleg van het bedrijventerrein Oudeland was een nieuw gemaal noodzakelijk. hoeveelheid water te kunnen verwerken. "Vooral met het oog op hét nieuwe be drijventerrein Oudeland en de woonwij ken die hier komen waren er extra maat regelen nodig," aldus Heida. "Zoals de bouw van gemaal Nieuwe Rodenrijse Droogmakerij." Voor dit project is nauw samengewerkt met de gemeente Lansin gerland, die onder andere ook financieel heeft bijgedragen. Aanpassen aan omgeving Het gemaal is gebouwd in de nieuwe ar chitectonische huisstijl voor gemalen van Delfland, met het kenmerkende 'groene' dak. "Bij nieuwe gemalen passen we ook de buitenmuren aan de directe omge ving aan", vertelt Heida. "DaaTom heeft het gemaal Nieuwe Rodenrijse Droog makerij betonnen buitenmuren, omdat het op bedrijventerrein Oudeland staat." De volgende stap Inmiddels is Delfland bezig met de vol gende verbeterstap in het watersysteem van de polder Berkel: de bouw van het nieuwe gemaal Oude Leede. Als alle voorbereidende vergunningen binnen zijn volgen nog de aanleg van een ver bindingsleiding met een doorsnede van wel 140 centimeter tussen de hoger gele gen vaarten en de Schie en Berkelsche Zweth (najaar 2009), en de bouw van het gemaal Bergboezem Berkel (begin 2010). "Als eenmaal alle voorgenomen maatre gelen zijn uitgevoerd, kunnen we hier de komende paar honderd jaar weer veilig wonen en werken", eindigt Heida.

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 18