Delfland biedt paling kraamhulp Brokstukken bewijzen veiligheid dijken Varen met vergunning w Niet alleen op de wereld Werken bij Delfland? Voor veel Nederlanders is een broodje paling een lekkernij. Maar het bestaan van de pa ling loopt gevaar; sinds 2007 staat deze vis op de lijst 'met bedreigde diersoorten. Het aan tal glasaaltjes, babypalingen, nam in 25 jaar tijd af met maar liefst 95 procent. Mede op grond van Europese richtlijnen steunt Delfland het unieke project met de glasaalcollector ter bescherming van de paling. Jonge glasaaltjes leggen een lange weg af van zo'n zesduizend kilometer. Ze doen dit vanaf hun geboorteplaats in de SaTgasso Zee bij Mexico tot aan de Euro pese binnenwateren. In deze zoete wate ren, zoals de poldersloten in Delfland, groeien ze op tot volwassen palingen. Maar kunstmatige constructies zoals deltawerken, stuwen en gemalen land inwaarts (die nodig zijn voor onze veilig heid en tegen wateroverlast) maken het ze moeilijk om vanuit de zee dat zoete water te bereiken. Allemaal baat Helen Hangelbroek, beleidsadviseur wa tersysteemkwaliteit bij Delfland, vertelt: "Daarom past Delfland de komende zes jaar ruim dertig gemalen aan, zodat vis sen gemakkelijker kunnen passeren. Onze dijken zijn sterk en met wijsheid gebouwd. Ze hebben intussen bewezen tegen een flinke storm te kunnen. Een proef met 'vallende brokstukken' bewees dat eens te meer. Regeren is vooruitzien, ook in waterbe heer. Nu zijn onze dijken veilig. Maar hoe bouwen we straks veilige djjken, als bij voorbeeld omstandigheden veranderen of het klimaat .extremer wordt? Soms kun je dat berekenen. Voor de vraag of onze dijken het houden als er bijvoor beeld grote brokstukken puin tegenaan beuken, was geen betrouwbare reken methode voor handen. Dus testte Delf land dit in de praktijk. Goed gebruiken Voor deze test viel de keuze op een goed te vergelijken dijk bij het Zeeuwse Sint Philipsland. Hier liet een kTaan brokstuk ken van 45 tot 625 kilo van verschillende hoogtes op de dijk vallen. Medewerkers van het Zeeuwse waterschap stonden klaar om eventuele dijkschade te repare ren. Dit bleek echter niet nodig; de Ne derlandse dijken kunnen een flink stoot je hebben! De precieze resultaten van deze 'valproeven' kan Delfland straks goed gebruiken bij hèt ontwerpen, aan leggen of eventueel verstevigen van dij ken. Daarnaast overleggen we over dit soort maatregelen met de beroepsvisser, hen gelsportverenigingen, het Recreatie schap Midden-Delfland en de gemeente Den Haag in Visstandbeheercommissies (VBC's). We hebben er allemaal baat bij dat de visstand verbetert, omdat dit ook een kenmerk is van een goede water kwaliteit!" Ontwikkeling glasaalcollector Afgelopen jaar werkte de VBC mee aan een proefproject met een glasaalcollec tor. Dit apparaat verzamelt glasaaltjes via zuigbuizen in een soort opvangbak. Martin Kroes werkt bij het ingenieurs bureau VisAdvies; samen met Visserij bedrijf Den Boer hielp hij de glasaalcol- lectoT ontwikkelen. Hij legt uit: "Glasalen hebben vloed nodig om zich te kunnen verplaatsen. Maar bij gemalen en sluis deuren is er geen vloed meer. Dan ver zamelen de glasalen zich tegen of in de, bodem, om te voorkomen dat ze terug stromen naar zee." Proef veelbelovend Vorig jaar werd op pToef bij twee gema len een glasaalcollector geplaatst, mede gefïnancieerd door het Europese Visserij Fonds en het ministerie van Landbouw, NatuuT en Voedselkwaliteit. "We vingen 6472 alen in het voorjaar! Deze zetten we handmatig over naar de binnenwateren. Het project lijkt veelbelovend; een aan tal zaken gaan we nu verder onderzoe ken." Hopelijk verdwijnt de paling over een aantal jaar van de lijst van bedreigde diersoorten en kunnen we weer met een gerust hart een broodje paling eten... DE EEesre 6000 KM ZMEM JE ZECF HMH Om MJKD JÊ 6EPAMPH20 EM VÖZZsp&P DECFLAHD PLAATST UASAAUOUECTodS Motor uit het vet? Dek geschrobt? En nu in afwachting van het eerste zonnetje om te gaan varen? Vergeet dan niet uw vaar- vergunning aan te vragen. Handig, snel en direct via www.varenindelfland.nl. Om met een gemotoriseerde boot van Delflands wateren te genieten heeft u een vergunning nodig. Met ingang van dit seizoen kunt u dit regelen via de web site www.varenindelfland.nl. Daar kunt u een aanvraagformulier downloaden; u vindt er bovendien antwoorden op veelgestelde vragen en de 'vaarverkeers- Tegels' overzichtelijk op een rijtje. Wijzigingen? Als u een vergunning aangevraagdheeft, krijgt u een sticker van Delfland die u op bakboordzijde van uw boot plakt. Verder krijgt u nog een papieren vergunning die u altijd aan boord moet hebben als u vaart. De vergunning is een jaar geldig. Als er in die tijd wijzigingen zijn, kunt u dit doorgeven aan het Meldpunt van Delfland, via telefoonnr. 015-2701888 of via varenindelfland@hhdelfland.nl. Mocht u op een van uw tochtjes iets zien dat het varen in gevaar kan brengen, meld dit dan ook bij het Meldpunt. Want TecTeëTen op het water moeten we samen leuk houden! MAART 2009 BESTUURLIJK PEIL De visie van een bestuurder: hoogheem raad Arie van den Berg over samenwer king. Nieuwe uitdagingen vereisen nieuwe samenwerkingsvormen. Da grote uitda gingen waarvoor het hoogheemraad schap staat, zijn bekend: meer water door klimaatveranderingen; uitgebrei dere regelgeving; een dichtbevolkt, com plex en prachtig beheergebied... De tijd is voorbij dat we vanuit een 'ivoren to rentje' kunnen regelen dat we hier onder deze omstandigheden veilig kunnen blijven wonen en werken. Daarom zoekt Delfland steeds vaker en intensiever samenwerking met andere partijen: overheden, bewoners, belangengroepen op het gebied van flora en fauna, bedrij ven, creatieve denkers, gespecialiseerde kennisinstituten, enzovoorts. De Poel- polder (zie hiernaast) is een mooi voor beeld van zo'n vernieuwende samen werkingsvorm tussen overheden en privépartijen, en met welk resultaat! Door samen te werken word je je bewust van de belangen van de ander en leer je hiermee rekening houden. Samenwer ken leidt tot het delen van kennis, tot vernieuwend denken, tot flexibiliteit, tot draagvlak voor gekozen oplossingen en vaak tot kostenbesparingen. En dat alles komt de duurzaamheid, de leefbaarheid en de veiligheid van dit prachtige gebied natuurlijk alleen maar ten goede! Met andere woorden: vernieu wend samenwerken moet en Delfland zet de deuren van het Gemeenlandshuis hiervoor graag wijd open! Arie van den Berg, melkveehouder en hoog heemraad voor de categorie 'ongebouwd' Wij zoeken een: Coordinator directievoering Functioneel beheerder Juridisch adviseur vastgoed Meer weten over deze vacatures? www.werkenbijdelfland.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 19