DOOD, GEWOON... Van wieg tot graf ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad Jan Willem de Boer. Dood, gewoon... In deze reeks interviews die eens per maand in deze krant ver schijnt, krijgen markante Schiedammers indringende vragen voorgelegd door Helen Teunissen, directeur van Ma- trice Uitvaartbegeleiding. Een interview over de dood, over de uitvaart en daarmee een gesprek over het leven. In dit interview spreekt zij met Jan Willem de Boer, presentator bij radio Schiedam Look TV en docent Frans. We ontmoeten elkaar in de keu ken ontvangstruimte van ra dio Schiedam en Look TV. De Boer: "Dit noemen we de 'lach en verdriet'-ruimte. Het is de plek waar wij, alle mensen die bij de omroep werken, met el kaar praten, boos zijn op elkaar, lachen en huilen. Ik voel me hier thuis en zit altijd in 'mijn' blauwe stoel, 't Is misschien vreemd, maar blauw is hele maal mijn kleur. Ik ben kleuren blind, maar blauw heeft iets met de lucht te maken, de hemel. Mooi weer is voor mij heel be langrijk, ik houd van de zón." Wieg in Schiedam De Boer is 52 jaar geleden gebo ren in het oude Gemeentezie kenhuis. "Ik ben gehaald door de beroemde verloskundige zuster Keizer; wie niet in die tijd? Mijn ouders woonden in bij een onderwijzer in de Lidui- nastraat. Dat had je in die tijd, er was grote woningnood. Maar na de komst van het derde kind ging dat niet meer, elke keer die trappen op. We zijn toen ver huisd naar de 'hongerput' in Nieuwland. Dat heette zo om dat de huren daar zo hoog wa ren dat je bij wijze van spreken niet genoeg geld over had om eten te kopen." Creativiteit "Mijn vader was een creatieve man, van oorsprong was hij Helen Teunissen FOTO: SJAAK VAN BEEK kleermaker. Maar dat was niet de juiste baan met zijn astmati sche bronchitis. Toen werd het de PTT. Hij is altijd kleding blij ven maken, wat hij zag op een foto kon hij zo maken. Die cre ativiteit heb ik niet, die zit bij mij mêer in de muziek. Als kind wil de ik daar al mee bezig zijn. Er is niets zo leuk als met mensen muziek maken, met de jongens naar een optreden gaan, hapje eten en dan de mensen verma ken. Dat is geweldig." Daarnaast is De Boer docent Frans aan de vmbo OSG Schie dam. "Lesgeven is ook een soort voorstelling geven. Dat zeg ik ook vaak tegen mijn leerlingen: welkom bij mijn voorstelling. Ik maak daar ook van alles mee, er wordt je veel in vertrouwen ver teld." Klassenleraar en verdriet Bij zijn aantreden als docent werd De Boer gevraagd klassen- leraar te worden. "Een meisje in de klas werd ziek, ze ging heel hard achteruit en kwam niet meer naar school. Ik ging daar op bezoek, ze was zo optimis tisch nog! Ze wilde graag op de radio komen, ik werkte net bij de omroep. Met een recorder heb ikons gesprek opgenomen. Ze vertelde me hoe het voor haar was om dood te gaan, hoe ze daar over dacht. Ik vond het zó aangrijpend! Op een kinder lijke manier legde ze uit dat er beestjes in haar lichaam waren die heel lelijke dingen deden. Ik zat erbij, met een grote brok in mijn keel. Ze overleed eri werd begraven. Natuurlijk waren de kinderen van school erbij. Zo'n begrafenis is niet te vergelijken met die van ouderen. Je wordt erbij betrokken, de leerlingen praten erover, er worden liedjes gedraaid waar ik nu nog kip penvel van krijg. Sindsdien wil de ik geen klassenleraar meer zijn. Dit is één van die momen ten in mijn leven die sterk ver ankerd zijn. Ik zal het nooit ver geten. Het begraven van een leerling is het ergste wat er is, je hebt die kinderen ooit in de klas gehad." Verweridng later "Dat was in de jaren tachtig," vertelt De Boer, "uitvaarten wa ren toen meestal eenvoudig. Er is veel veranderd, nu komen er hulpverleners en mogen de kin deren erover tekenen en praten om het te verwerken. Ik weet niet of de huidige manier veel veranderd heeft in dit verwer ken, dat moeten we nog maar zien. Ik denk dat het verwerken pas na de uitvaart begint. Het is wel goed om erover te praten, alles te benoemen. Leerlingen komen ook met hun verhaal over hun opa of oma die is over leden. Ze moeten gewoon kun nen huilen. Ik vraag, meestal: 'hoe oud is je opa geworden, kon je met hem lachen, wat is je mooiste herinnering aan je opa?' Gewoon, van mens tot mens." Verdriet laten zien Er zijn veel gebeurtenissen die De Boer raken in het leven. "Ik ben heel emotioneel, ik huil nog sneller dan het geluid... Dat is wel eens taboe, ik zie ook men sen met een grote zonnebril op bij een uitvaart. Ik vind zelf dat je het verdriet mag laten zien." Zo werd De Boer enorm geraakt bij een uitvaart van een leeftijd genoot. "Ik heb samen met hem gevoetbald, die band blijft be staan. Bij de begrafenis was ik heel verdrietig en echt van slag bij het zien van zijn jonge kinde ren. Wat is er erger dan op die leeftijd je vader te verliezen! Na tuurlijk gaat ook voor hen het leven door. Uitspraken over 'het grote verdriet en het missen' zijn cliché, maar waar." Iemand herkennen "Ik vind het belangrijk dat je ie mands leven herkent in de uit vaart, bijvoorbeeld in de muziek en toespraken." Vooral dat laat ste is lastig, volgens De Boer. "Ik heb ook twee keer een toe spraak moeten houden bij de uitvaart van een collega. Daar wilde ik niet improviseren, dus heb ik het opgeschreven. Ik ben net zo lang bezig geweest met die toespraak totdat er niet één keer meer het woordje 'ik' in stond. Want het gaat niet over mij. Ik probeerde rustig te spre ken, dat lukte, maar het verdriet kwam toch in het slot. Eén keer ben ik gevraagd om muziek te maken. Dat heb ik niet gedaan; ook al was het de laatste wens, ik kon het niet." Verrassing? "Naarmate ik ouder word ga ik steeds anders over mijn eigen uitvaart nadenken. De eerste 25 jaar wil je er niet over nadenken, doodgaan is eng. Daarna krijg je er meer mee te maken, dan komt de gedachte dat ik natuur lijk ook een keer ga. Ik realiseer me dat mijn verblijf hier tijdelijk is. Ik lees over doodgaan, ik zie het in het nieuws. Ik kom bij uit vaarten waarbij jk denk: 'O nee, dat nooit', of: 'Dit is indrukwek kend.' Misschien is het ook be langrijk of je wel of niet gelooft. Ik ben niet kerkelijk maar wel erg tolerant opgevoed. Wie ben ik om te zeggen of er wel of niet iets is? Ik ga er vanuit dat er niets is maar het zal me niet verras sen als er boven iemand staat die zegt: 'Welkom, be my guest.'" Privé-uitvaart De uitvaart van De Boer wordt Woensdag 18 maart 2009 - Pagina 7 FOTO: ROEL DUKSTOA geen show. "Doodgaan vind ik zo privé, dat is voor een klein clubje. Alleen familie, mis- schien een paar goede vrien- den. Als mijn kinderen het heel eng zouden vinden, dan moe- ten ze niet verplicht worden om l te komen. Er moet niets. Wel t moet er veel en goede muziek i zijn. Het zal toch niet gebeuren i dat er iets gedraaid wordt wat ik r niet mooi vind! Tegen die tijd maak ik wel een cd met zo'n 20 t muziekstukken. 'The best of Jan r Willem'. Dan kan iedereen het op zijn eigen manier thuis bele- ven. Als ze er naar luisteren dan kunnen ze nog eens zeggen:'die Jan Willem was wel een aparte, maar we hebben toen wel met hem gelachen.' Gewoon relati- veren. Niets stelt wat voor, alles L is vergankelijk." Gewoon Jan Willem "Uiteindelijk ga je allemaal, dat l is gewoon rechtvaardigheid" - antwoordt De Boer op de vraag r hoe hij herinnerd wil worden. "Gewoon Jan Willem, niets bij- zonders. Natuurlijk is het leidt dat ik met een aantal mensen mooie dingen heb mogen doen, zoals Look TV, daar ben ik trots op. Maar dat heb ik met heef veel mensen samen gedaan. I -Wie weet zeggen mensen later i dingen over mij tegen mijn zo- t nen, zoals: 'Ik heb nog met je vader gevoetbald, of ik heb jouw vader zien optreden', dat vind ik t wel leuk." 1 Reageren Wilt u reageren op dit interview? Uw reacties zijn welkom via t helen.teunissen@matrice.nl. Om de dood bespreekbaar te maken krijgt elke geïnterviewde, voorafgaand aan het gesprek, de volgende vragen voorgelegd: Wat heeft u het meest geraakt in een uitvaart die u bijwoonde? Welke (heel) bijzondere wens heeft u voor uw uitvaart? Hoe wilt u herinnerd worden tijdens de uitvaart? Natuurlijk gaat het gesprek daarmee over het leven: wie bent u, wat is belangrijk voor u, hoe bent u opgegroeid. Tezamen met de bovengenoemde vragen wordt het daarmee een gesprek over de wieg tot en met het graf. FOTO: PR

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 7