Rose maakt slapen betaalbaar 1499,- Kerkdiensten Proces Historie van Schiedam: De scheepswerven dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 1 april 2009 - Pagina 29 een zeer lange lijn met dwarslij- nen en aas vissen op onder an dere kabeljauw en schelvis. Bui zen werden aangewend om met een drijfnet haring te vangen. De damlopers waren binnen vaartschepen, karvelen of kog geschepen waren grotere typen binnenvaarders. De karveel had een gladde huid, een crabbe- schuit was ovemaads beplankt, ook een binnenvaartuig, trou wens. Waren de schepen toen klein omdat de werven klein waren? Of kon men niet groter bouwen? Hoe dan ook, het zal wel dringen geblazen zijn op die terreinen. Er dreigden echter moeilijkheden... In gevaar In 1597 nam de Schiedamse vroèdschap het besluit de ha ven uit te diepen en de kaden te verbeteren, 'aen wedersijde een bequame stene caije' te doen maken. Ter hoogte van de scheepswerven zou de kade la ger komen. Hierdoor konden de schepen goed aflopen. Een half jaar later moeten de stadstim merman en de -metselaar de kaden aan beide zijderrvan de haven van palen voorzien. De scheepsbouw kwam in gevaar, want de eigenaren dienden een bezwaarschrift in tegen de acti viteiten van de stedelijke over heid. Scheepsbouwer begon een proces tegen de stad. Het was ingewikkelder dan men dacht zodat de hulp van rechtsgeleerden in Den Haag moest worden inge roepen. Uiteindelijk verhui zen de scheepswerven naar de Buitenhaven. In de St.Jan de Doper - Vïsi- tatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, gaat Pater Leo de Jong O.P. voor in de eucharistie viering, met palmwijding en passieverhaal. Zaterdag 17.00 uur met muzikale be geleiding, zondag 10.30 uur met samenzang. In de Heilig Hartkerk (Gor zen) i$, er zondag om 9.45 uur een eucharistieviering met palmpaasprocessie door kinderen. Het Gelegen- héidskoor zingt ritmische liederen. Voorgangers zijn pastoor W. Froger en pastor L. Meijer. Om 11.00 uur is er een Engelstalige eucharistie viering. Kerkdiensten, Palmzondag diensten om 10.00 uur :Gro- te Kerk Ds. M. Russchen (mmv 'Vocalis St.Jan'). De Vaste BurgDs. N. Hoeksel, Gouda. DorpskerkDs. J. v.d. Peppel. De Ark Ds. W. van Wieren. (Magn.Deikerk ge sloten). Plantagekerk Lange Nieuw- straat 61 - 63. Zondag zijn er diensten om 10.00 en 17.00 uur. Voorganger Ds. N. van der Want Goede Vrijdag, is er dienst om 19.45 uur, voor ganger Ds. N. van der Want. Zondag zijn er diensten bij de Nederlands Gereformeer de Kerk, Westvest 30, om 9.30 uur ds. F. van Deursen, Barneveld en 16.30 uur ds. D. Timmerman, Breukelen. In de kapel van Frankeland is zondag 5 april een eucha ristieviering met voorganger pater K. Veltman. "Leger des Heilks, Korps Wa terweg Centraal, Magnolias traat 41 in Vlaardingen, zon dag om 10.00 uur: Samen komst. Hoekers en Damlopers DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - De scheeps bouw speelt een belangrijke rol in de historie van de Je- neverstad. Dat het wel eens botste tussen de scheeps bouwers en de lokale over heid kon niet altijd uitblij ven. In de Middeleeuwen was de hoofdnering van Schiedam de visserij. De schepen die hier voor nodig waren, werden ge bouwd in lokale scheepswer ven. Historici denken dat deze werven in Schiedam voorname lijk in het westen van de Lange Haven waren gelegen. Een kaart van Jacob van Deventer uit 1560 zou dat aangeven. Schiedam had zelf een werf die in erfpacht was uitgegeven. Er werden zo wel schepen gerepareerd als ge bouwd door onder andere scheepstimmerman Gerijt Cor- nelisz. Het terrein heette 'over de Haven'. De werven lagen derhalve binnen de stadswallen en dat was eigenlijk niet erg handig. In zijn boek 'Geschiede nis van Schiedam' valt volgens Van der Feijst aan het einde van de 16e eeuw op grond van di verse verkopen op te maken dat er twintig bedrijven, scheeps werven, waren gevestigd. Het soort schepen dat van sta pel liep waren hoekers, buizen, karveels, damlopers en crabbe- schuiten. Hoekers werden ge bruikt voor de beugvisserij, met Uiteraard hadden de scheepsbouwers gelijk, maar ja dat had Schiedam ook, vanuit hun optiek. Het gevolg was dat men de be slissing om verder te gaan, uitstelde. Een mooi voor beeld van burgerparticipatie avant-la-lettre. Op verzoek van de scheepsbouwers be sloot men enkele weken la ter te kijken wat de effecten zouden zijn als de kades ver beterd waren. Dan zou men de schade voor de eigenaren op gaan maken. De loop van de kade werd toen vastge legd. Later blijkt dat de vroe de vaderen ook nog een straat langs de haven wilden, ook wel als 'heerwech' aan geduid. De scheepmakers konden daardoor tewaterla ting van hun bootjes wel op hun buik schrijven. De haven van de voormalige scheepswerf Wilton Feijenoord. Compleet met matrassen en topper Pullman Relaxbox. Complete boxspring inclusief matrassen en topper 180 x 200 cm. Nu: 2995,- Gratis bezorging en montage Boxspring 180 x 200 cm compleet met matrassen Dreamer en achterwand van 1913,- Nu voor V ax«e Inclusief levering en montage Exclusief hoekers. tSïaa^cafn^oft Boxspring in vlakke uitvoering compleet met matrassen en topper nu niet 1250,- jubileum korting van: 3045,- voor:1795,- Inclusief levering en montage. excl.hockers In elektrische uitvoering van: 4743,- voor: 3493,- www.roseslaapcomfort.nl Rose vestigingen WOONBOULEVARD: BREDA - 's-HERTOGENBOSCH - HEERLEN - DELFT - KATWIJK - NAALDWIJK - SLIEDRECHT - VLAARDINGEN

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 29