Jongens Paashaas in Nieuwe Passage Historie van Schiedam: Rondkomen van acht gulden per week de Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 8 april 2009 - Pagina 24 De Noordvest ter hoogte van de Noordmolen. We zien de molen de Palmboom. Aan de overkant nog enkele panden die herinneren aan de tijd van stoombranderij 'De Kraton'. roro: whm 6,5 gulden. IJzergieters gingen met het meeste geld naar huis namelijk zes tot 10,5 gulden. Het zware werk zal debet ge weest zijn aan de iets hogere be loning. Vrouwen In de Schiedamse fabrieken wa ren ook vrouwen actief. Hun sa laris stelden nog minder voor. Vrouwen zien we echter alleen werken in mouterijen en de kaarsenfabriek. Zij verdienden in 1853 in de mouterij negen cent tot een gulden per week (1871). In de kaarsenfabriek kre gen zij vijf tot zes gulden mee aan het einde van de week. Meisjes moesten er ook aan ge loven. In de kaarsenfabriek beurden zij twee en een halve gulden. Bron: 'Schiedam in de tweede helft van de negentiende eeuw,' H. Schmitz. Omstreeks 1847 huurde men een woning in het Nieuwsticht voor een gulden per week. Een brood kocht men voor veertig cent, een ei drie tot vier cent. In 1885 was dat twaalf cent voor een brood en 58 cent voor een kilo suiker. Inzameling Sam's kledingactie sr.HlF.nAM - Op zaterdag 18 april wordt van van 10.00 tot 13.00 kleding ingezameld voor Sam's Kledingactie voor Mensen in Nood plaats. Draagbare kleding, schoeisel en huishoudtextiel kan in ge sloten plastic zakken worden afgeven bij: De Rank, Joh. de Doperkerk St. Jacobuskerk, H. Hartkerk, en St. Janskerk. Sam's Kledingactie, sinds 'twee jaar de nieuwe naam voor de kledinginzameling van Mensen in Nood, is één van de oudste charitatieve kledinginzamelaars van Ne derland. Bij de kledinginza meling wordt Sam's Kle dingactie ondersteund door ruim 1.000 vrijwilligers. De opbrengst komt ten goede aan de noodhulpprojecten van Cordaid. Peperklip telt de centen SCHIEDAM - Openbare ba- sischool de Peperklip doet vandaag (woensdag) mee aan de Nationale Rekendag. Het thema is 'Waar voor je geld', en alle activiteiten van die dag staan in het teken van de portemonnee. Wat is de waarde van geld, wat kun je er mee doen en andere vragen komen aan de orde. Helderziende SCHIEDAM - Helderziende Paul de Bree is woensdag 15 april te gast op de paranor male avond in wijkcentrum De Erker. De Bree doet waar nemingen aan de hand van foto's en voorwerpen. Be langstellenden kunnen te recht van 20 tot 22.30 uur. Sponsoren tekenen bij TSM SCHIEDAM - De kredietcri sis heeft ook zijn weerslag op het verenigingsleven. Veel clubs hebben moeite om sponsors te vinden. Zo niet Tennisvereniging Schiedam Noord (TSN), die met ruim tweehonderd leden huist op tenniscentrum Kethelhaghe. Maar liefst zestien nieuwe suikerooms zetten vrijdag 17 april hun handtekening on der een driejarige verbinte nis te zetten. Dat geeft TSN voldoende financiële arm slag om de activiteiten ver der uit te breiden. De vereni ging timmert de laatste jaren hard aan de weg met de jeugdteams. Plaats vrij in schildergroep SCHIEDAM - De groep Schiedam Schildert van Stichting Eigen Werk heeft nog enkele plaatsen vrij op de donderdagmiddag. De kosten tot 1 juli zijn 60 euro. Er kan ook op hout geschil derd worden. Wie belang stelling heeft kan langs ko men aan de Overschies- estraat 44 of bel 426 35 69. SCHIEDAM - Wie zaterdag tussen 12 en 16 uur naar de Nieuwe Passage gaat, loopt grote kans de paashaas te gen te komen, die lekkernij en uitdeelt. Kinderen kun nen van 11 tot 16 uur terecht op het knutselterras, waar mooie paasmutsen worden gemaakt. Het winkelcentrum is na tuurlijk geheel in een paas- I jasje gestoken. Net een echte trouwerij DOOR PEIER SPEK Loon is geen vetpot SCHIEDAM - In een korte tijd hebben de leerlingen van groep drie van de Troubadour geleerd hoe het is om in het huwelijks bootje te stappen en wat daar allemaal voor komt kijken. De jonge leerlingen van de Schie damse school organiseerden vorige week een echte trouw partij voor Gwentley en Sabrina, met alles er op en er aan. "Zo'n twee weken geleden kre gen wij twee grote leskisten in de klas voor het project Trou wen, Trouwen, met strikjes op je mouwen", zegt Monique Ver- hage, leerkracht van deze groep drie. "In de leskist zaten twee echte trouwjurken, twee mooie pakken en een hoge hoed. Maar ook vier paar zilveren ringen, twee enorme slepen, een bruid staart, een boeket, en vele ande re dingen die bij het thema trouwen horen." Ruim een week lang hebben de leerlingen hard gewerkt om trouwkaarten, corsages en bruidsbogén te ma ken. "Uiteraard werd er ook goed geoefend op het lopen met de jurk en de sleep, hoe je het jawoord geeft, elkaar de rin gen omdoet en hoe je poseert voor de foto." De spanning in de klas groeide toen het moment naderde dat het allemaal in de praktijk gebracht moest wor den, want de voltrekking van het huwelijk vond plaats op het Schiedamse stadhuis door een echte trouwambtenaar. "En dat was toch wel heel spannend, met veel ouders als toehoorders in de trouwzaal." Gwentley en Sabrina gaan trouwen. Na de felicitaties ging het kersverse paar naar het gemeentehuis om aangifte te doen van hun pasgeboren zoon Benny. Het echtpaar kreeg het bewijs van aangifte en een paar rollen beschuit en muisjes mee naar huis. Op school ging het feestje natuurlijk nog even door. foto:\a DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - Onlangs was op tv te zien dat in Londen ruiten van de Royal Bank of Scotland werden ingegooid. Rellen dus tegen exorbitan te beloningen van bankiers. Als we daar de lonen van de Schiedamse arbeiders in de tweede helft van de negen tiende eeuw tegenover stel len, tja, dan is er wel een klein verschil. Dat was voor Schiedam niet de beste periode in haar bestaan. De moutwijnindustrie, de enige bedrijfstak van betekenis, ging achteruit en er waren veel werk lozen. Een tijd van stilstand brak aan. De verouderde nijver heid ging ten onder door de op komst van het industriële kapi talisme en de grote, gemechani seerde bedrijven. Of de arbei ders het allemaal in de gaten hadden, is de vraag. Met hun zeer lange werkdagen, het zwa re werk en de moeilijke omstan digheden zullen zij de tekenen van de tijd mogelijk zijn ont gaan. Och, veel branders zagen het ook niet... Acht gulden Wat verdienden die noeste wer kers in de plaatselijke bedrijven eigenlijk? Nou, dat was niet veel. In enkele gemeenteverslagen vinden we daar een antwoord op. Met een gemiddelde van Jongens hadden zwaar werk te doen in de gasfabriek, de branderijen of de scheeps werf. In houtzaagmolens en bierbrouwerij zijn zij niet werkzaam, wel in mouterij en, kuiperijen, touwslagerij- en, kurkenfabrieken of we verijen. Hun beloning va rieerde van twéé tot twee en een halve gulden per week, hetgeen een welkome aan vullingen op het armzalige salaris van de hoofdkostwin ner zal zijn geweest. Over het algemeen zullen de jongens veelal als leerlingen zijn be schouwd, zodat hun ver diensten navenant zijn ge weest. Als we de beloning van de gemeentesecretaris er tegen af zetten, zo'n 2400 gulden per jaar.Ja, die ver diende tenminste een mooi salaris. acht gulden in de week, was net rond te komen. Althans, dat be drag werd in 1854 genoemd in Amsterdam om een gezin in le ven te kunnen houden. In Am- hem was dat in 1870 een bedrag van negen gulden. In 1853 verdienden men in een branderij of distilleerderij in Schiedam zeven gulden per week. In 1871 was dat negen tot elf gulden. Het minst verdiende men in een touwslagerij: drie tot

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 24