Wëek Rituelen in Midden-Oosten en Balkan DE BOUWPLAATS Krant China in the picture Een hele zomer bouwen voor actieve kinderen Klankvelden van Op jUnj bOITelen OD de vanaf 7 jum bij MB ^11, middenstip van De Kuip! Orkest viert jubileum SCHIEDAM - De regio krijgt er een nieuwe, grote galerie voor hedendaagse kunst bij. Op zondag 7 juni verricht bur gemeester mevrouw W.M. Ver ver - Aartsen van Schiedam de officiële opening van galerie Ja- belle. De voormalige distilleer derij aan de Lange Haven 50 in Schiedam beschikt over een ex positieruimte van circa 200 vier kante meter. Het binnenhaven- gebied in de jeneverstad was vanouds een centrum van transport en nijverheid, nu krijgt het steeds meer een cultu rele allure. Galerie Jabelle start met recente schilderijen van Jacques Tange (1960, Vlissin- gen), die in een dissidente, ero- tiserende stijl psychische en fy sieke machtsrelaties tussen vrouwen en mannen aan de or de stelt. In zijn werk is de maat schappij op de vlucht naar een sprookjeswereld, waarin dro men balanceren op het onzeke re koord van het leven. Tijdens de opening geeft kunstcriticus Jan Donia een korte toelichting Om dicht tot Allah te komen proberen de soefi's in een meditatieve staat ie raken, met hun gedachten ver verwijderd van de wereld om zich heen. FOTO: NIEK WIEGMAN TENTOONSTULiM* EN WeKKSHOFS VMft KiHOtnM VAN Ht/m II JAAR het doel steeds hetzelfde: het hart reinigen en laten volstromen met Allah's lief de. Met zijn camera nam Biegman deel aan een groot aantal bijeenkomsten die doorgaans alleen door man nen, maar soms samen met vrouwen werden uitge voerd. Biegman fotogra feerde van dichtbij wat zich zowel binnen als buiten af speelde. Op zijn foto's zijn de gebeden, gezangen, mu ziek en poëzie bijna hoor baar. www.kunsthal.nl. ook tijdens de bouwvak kunnen kinderen naar hartenlust timmeren in Villa Zebra. foto: pr ROTTERDAM -In 'De Bouwplaats' in Villa Zebra kunnen kinde ren aan de slag met uiteenlopende materialen. Zo kunnen ze bouwen met huis- tuin- en keukenspullen, maar ook met tou wen, blokken, satéprikkers en elastiekjes. Met alle voorwerpen en materialen kunnen ze van hartelust construeren en stapelen. Maken ze een gigantische toren of een nieuwe stadsbrug over de Maas. Of houden ze het toch liever bij het maken een gehei me boomhut? Voordat kinderen aan de slag gaan in 'De Bouw plaats' ontmoeten ze de 'Bouwopzichter'. Die vertelt de kinde ren meer over de tentoonstelling en hoe te beginnen. Kinderen gaan met een bouwhesje vol ideeën aan de slag. Op woensdag, zaterdag en zondag (en in de zomervakantie alle dagen) kunnen kinderen "vanaf 12.00 uur meedoen met 'Villa Vreemd'. Hierin maken ze van allerlei dagelijkse gebruiksvoorwerpen een bij zonder huis. Villa Zebra, Stieltjesstraat 21, Rotterdam of kijk op www.villazebra.nl. Ouverture WGGGNGR Huis-aan-huisMedia Jeanne Rombouts IB:. r 1 Stichting Kunstwerkt Jacques Tange in Galerie Jabelle REGIO - In de jaren zestig raakt fotograaf Niek Biegman geïntri geerd door het soefisme. Kunst hal Rotterdam presenteert een serie foto's die Biegman in Egypte, Syrië, Kosovo, Macedo nië en Bosnië-Herzegovina maakte en die van dichtbij laat zien hoe het er bij de soefiritu- elen aan toegaat.Soefi's hech ten niet aan een letterlijke lezing van heilige teksten zoals de Koran, maar ken nen er een innerlijke bete kenis aan toe. Het verlan gen naar een innige en per- VLAARDINGEN - De Vlaarding- se kunstenaar Zhanhong Iiao exposeert van 12 juni tot en met 4 juli in Galerie Hollandia aan de Oosthavenkade met de ex positie Made in China.' Zhanhong LiaQ in samenwer king met Rob de Vries, kunstdo cent, Vlaardingers uit alle windstreken opgeroepen om foto's digitaal in te zenden van 'iets' dat met China te maken heeft. In zes weken zijn er bijna 400 foto's ge-upload op de site www.madeinchina09.nl Deze foto's en het hele proces van het project met alle betrok kenen zijn voor Zhanhong in spiratiebron geweest voor nieuw werk dat zij in de Hollan dia Galerie wil laten zien. De opening is vrijdagavond om 20.00 uur De expo Made in China wordt vrijdag om 20.00 uur geopend. soonlijke relatie met Allah staat in het soefisme cen traal. Contact leggen met hem kan door verschillende rituelen, waarvan de zikr de belangrijkste is, het uren lang herhalen van een aan tal van de negenennegentig Allermooiste Namen van Al lah om zo steeds dichter bij hem te komen. Poëzie, mu ziek en dans spelen bij de zikr een grote rol. Dit kern ritueel van het soefisme, dat doorgaans in groepsver band wordt beoefend, kent verschillende verschij ningsvormen en varieert per regio en land: waar de ene orde op de grond zit en bijna bewegingsloos bidt en zingt, maakt de andere groep gebruik van ijzeren pinnen waarmee het li chaam wordt doorstoken. Ook zijn er soefigemeen- schappen die tijdens de zikr uitbundig ronddansen. On danks alle verscheidenheid kent iedere zikr een voorganger die de ceremonie leidt en is VLAARDINGEN - Het Ge westelijk Senioren Orkest geeft onder leiding van Jo- han van den Berg op zater dag 20 juni 2009 een jubi leumconcert in de Stadsge hoorzaal. Het G.S.O. be staat dit jaar 25 jaar De di rigent en nog 4 leden zijn vanaf de oprichting in 1984, bij het harmonieor kest betrokken. Aan het concert werkt te vens het Musicalkoor Op- Maat o.l.v. Anja Brands mee. Van 14.00 -16.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 29