.0 ai(Lxasv DOOD, GEWOON... Van wieg tot graf de Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woenst Diane Wind Dood, gewoon... In deze reeks interviews die eens per maand in deze krant ver schijnt, krijgen markante Schiedammers indringende vragen voorgelegd door Helen Teunissen, directeur van Ma- trice Uitvaartbegeleiding. Een interview over de dood, over de uitvaart en daarmee een gesprek over het leven. In dit interview spreekt zij met Diana Wind, directeur van het Stedelijk Museum Schiedam. We ontmoeten elkaar in het res taurant van het Stedelijk Muse um Schiedam. Wmd: "Ik vind dit een gezellige plek, een pretti ge omgeving zo in het hart van het museum. Dit is ook de sfeer die ik in het museum wil bren gen: warm en gastvrij. De men sen mogen zich welkom voelen. Voor veel mensen is het een ho ge drempel om naar een muse um te gaan, die drempel wil ik weghalen." Wind vond de brief mét daarin het verzoek om dit interview onverwacht. "Ik vond Jiet een heel interessante vraag. Nor maal ben ik vlot met antwoor den, maar nu heb ik het eerst even laten rusten: hoe moet ik het aanpakken. Ik heb besloten mij maar te laten verrassen." Arbeidersgezin "Mijn vader had voor elektri cien geleerd, mijn moeder was naaister, beiden Amsterdam mers. Ik ben in 1957 in Canada geboren, mijn ouders waren in de jaren vijftig geëmigreerd. Vandaar dat je mijn naam op z'n Engels uitspreekt, ik ben vernoemd naar het liedje Diana van Paul Anka. In 1960 zijn we teruggegaan naar Amsterdam. Ik heb een oudere halfzus, wij hebben samen een heel eigen gevoel voor humor. Andere mensen begrijpen die niet zo snel. Het bindt ons heel erg, dat Helen Teunissen FOTO: SJAAK VAN BEEK komt ook omdat we een soort verbond hadden tegen mijn ou ders. Het is jammer te moeten constateren dat die geen goede relatie met elkaar hadden. Ze waren erg op zichzelf gericht en er was daardoor weinig plek voor ons. Daar hebben we alle bei veel last van gehad. Ik heb geluk gehad dat ik onderweg de juiste mensen ben tegengeko men. We verhuisden van Am sterdam naar Nieuw-Vennep. Ik was een straatmeid die kon vloeken en vechten als de beste. Het hoofd van de lagere school nam meteen de zorg voor mij op zich, hij was heel vertrouwd. Ook had ik veel aan het gezin waarin mijn jeugdvriendin woonde en op de middelbare school werd ik in de gaten ge houden door de conrector. Dat is toch bijzonder: er was altijd iemand die op mij lette en die voor mij zorgde." Afscheid bij leven "Mijn ouders zijn beiden over leden. In feite heb ik bij leven al afscheid genomen van hen, ik had ze ook een paar jaar niet ge zien. Ze waren al uit mijn leven, ze waren er geen onderdeel meer van. Toen mijn vader erg ziek bleek te zijn ben ik toch weer langs gegaan. Moeilijk, want ik had eigenlijk geen be hoefte aan contact. Het was voor hem immens moeilijk te zeggen dat hij van mij hield. Wel kon hij, op mijn vraag, beloven 'nooit meer gemeen tegen mij te zijn'. Het is heel belangrijk voor mij geweest dat ik die vraag heb kunnen stellen en dat ik mijn grens heb kunnen aange ven. Voor mij is de dood van mijn vader het begin van het echte leven voor hem. Ik denk dat hij nu gelukkig is." Poppenkast "Mijn moeder overleed drie jaar geleden. Zij heeft de keus ge maakt dat ze mijn zus en mij niet meer wilde zien, dat heeft zo'n 2,5 jaar geduurd. Dat zorg de voor onbegrip bij de mensen om haar heen, er wordt van je verwacht dat je voor je ouders zorgt. Ik denk dat kinderen in sommige gevallen teveel pikken van ouders. Bij het maken van de tekst voor de rouwkaart was het heel lastig: wat moesten we schrijven?! Het zorgde zelfs voor de nodige humor. Er waren een paar mensen bij haar uitvaart, we hebben niet gesproken, dat vonden we teveel poppenkast. Het is al met al heel vervelend geweest. Pas bij het leeghalen van haar huis vroegen de men sen om haar heen naar onze kant van het verhaal. Van beide kanten gaf dat veel herkenning. Ik vind het jammer dat ik het niet goed heb kunnen afsluiten met mijn moeder. Er was geen ruimte bij haar om ons tegen el kaar uit te spreken zodat we el kaar daarna alle vrijheid had den kunnen laten en respecte ren." Liefde en afstand "Mensen om mij heen zijn be langrijk voor mij. Misschien hebben een relatie en vriend schappen een grote betekenis voor mij omdat ik zo weinig fa milie heb. Ook de mensen in het museum vind ik heel be langrijk. Ik wil voor ze zorgen, ik ben hier in het museum vaker dan thuis. De sfeer die daarmee ontstaat wil ik ook uitstralen naar de bezoekers van het mu seum. Ik wil geen baas zijn die alleen maar zegt wat er moet ge beuren. Dit werk en deze func tie hebben een juiste mix tussen liefde en afstandelijkheid, zo is het goed voor mij." Dood dichtbij "Zo heb ik ook met de dood te maken gekregen in mijn werk. Een zeer bijzondere medewerk ster, Heieen van Haastert, werd ziek. Ze kon nog maar één dag per week werken, eigenlijk te weinig. Maar toch hebben we daar alles mogelijk in gemaakt: we haalden haar op en brachten haar weg, er stond een tuinstoel en er was een cd-speler. We zijn allemaal bij haar uitvaart ge weest. Ook nu nog gaan mede werkers regelmatig naar haar graf. Ze lag in een witte kist waar iedereen een boodschap op kon schrijven. Zij was nog helemaal aanwezig in de sfeer, bijzonder om te merken!" Wind vertelt over een andere uitvaart, die van een jonge dochter van een medewerker. "Wat ik toen zo mooi vond was dat iedereen een zonnebloem bij zich had. Het was tragisch, maar die aula vol met zonnebloemen gaf een gevoel van leven." Droste-effect "Hopelijk zal mijn uitvaart in Italië zijn. Het maakt niet .uit waar: Umbrië, Toscane, Sicilië. Ik zou het liefst in Italië willen wonen. Dat is een omgeving waar ik mij meer thuis voel dan in Nederland. In Italië is het vanzelfsprekend dat je er bent én het is ook goed 'dat je bent zoals je bent'. Warmte, gevoel voor humor, de liefde voor schoonheid, cultuur en natuur, alles is mooi. Ik ben me er veel minder betyust van mijzelf, dat ben ik in Nederland wel. Van kleins af aan heb ik altijd zo'n Droste-effect gehad. Zelfs in mijn dromen: ik kijk naar mij zelf en zie dat ik naar mijzelf kijk. In Italië voel ik mij welkom, die droom wil ik verwezenlij ken!" Uitvaart buiten "Het afscheid bij het graf mag midden in het Toscaans land schap zijn. Buiten dus en niet in een uitvaartcentrum, een beetje zoals je in Amerika ziet. Daar voor wil ik een Mis op een tradi tionele manier met een pastoor en koor. We zijn uit stof ge- 17 juni 2009 - Pagina 7 FOTO: ROEL DUKSTRA maakt en ik wil weer stof wor den, daarom wil ik een begrafe nis. De kunst speelt geen rol in mijn uitvaart. Als mens ben je een passant op 'aarde én de kunst heeft juist eeuwigheids waarde. Een mooi klassiek sculptuur op mijn graf zou wel mooi zijn, dat past binnen de traditie van de Italiaanse graf cultuur. Ik denk soms na over hoe ik zou willen sterven. Het liefst zou ik zomaar dood neer willen vallen.Ik zou het zo erg vinden om af te takelen en de ment te worden, dat ik afttanke- lijk word van anderen. Euthana sie verlenen vind ik voor een arts heel zwaar, in feite gaat het zo tegen de beroepseed in! Ik le ver liever tien jaar van mijn le ven in en 'dat ik dood neerval dan dat ik tien jaar langer leef en steeds meer aftakel." Positief "Ik hoop dat ik straks, in de her innering van mensen om mij heen, iets betekend heb. Dat je vriendschap en liefde deelt: dat is het belangrijkste. Gelukkig ben ik zo sterk dat ik wat heb kunnen doen met alle positieve én negatieve ervaringen in mijn leven. Ondanks alles ben ik er sterk uitgekomen, ik vind ook dat je er het beste van moet ma ken. Ik heb uiteindelijk het le ven naar mijn hand gezet." Reageren Wilt u reageren op dit interview? Uw reacties zijn welkom via helen.teunissen@matrice.nl Om de dood bespreekbaar te maken krijgt elke geïnterviewde, voorafgaand aan het gesprek, de volgende vragen voorgelegd: Wat heeft u het meest geraakt in een uitvaart die u bijwoonde? Welke (heel) bijzondere wens heeft u voor uw uitvaart? Hoe wilt u herinnerd worden tijdens de uitvaart? Natuurlijk gaat het gesprek daarmee over het leven: wie bent u, wat is belangrijk voor u, hoe bent u opgegroeid. Tezamen met de bovengenoemde vragen wordt het daarmee een gesprek over de wieg tot en met het graf. Toscane.

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 7