Wereldhavendagen 4, 5 en 6 september 2009 Jaarthema 'Rotterdamse Haven; Nieuwe energie' Maritiem Kwartier Opening Hans Smits Avondprogramma Lucas Bolsius 4,5 EN B SEPTEMBER 2008 ROTTERDAM Een Energieplein waar pit in zit Op 4, 5 en 6 september vinden voor de 32e keer de Wereldhavendagen plaats in het centrum van Rotterdam. Jaarlijks worden tijdens het eerste weekend van september alle facetten van de haven aan de evenementbezoeker getoond. Haven en stad zijn in Rotterdam nauw met elkaar verbonden en om dat te benadrukken wordt het publiek in de gelegenheid gesteld om op zeer uiteenlopende manieren kennis te maken met' de Rotterdamse haven, Het zeer actuele thema van dit jaar doet recht aan de Rotterdamse haven die bruist van nieuwe energiebronnen, en tevens aan jongeren die dit jaar "centraal staan in Rotterdam; Jongerenhoofdstad van Europa. In samenwerking met YOUR World vinden er dan ook veel jongerenactiviteiten plaats tijdens de Wereldhavendagen, met name op de vrijdag. Door gebruik te maken van Geheel passend binnen het jaarthema 'Rotterdamse haven; nieuwe energie' is dit jaar op deVeerhaven het'ENERGIEPLEIN' te vinden. Hier presenteren een viertal bedrijven zich; Rotterdam Climate Initiative, Joulz, Eneco en RET. Deze bedrijven laten het publiek kennis maken met projecten die gericht zijn op duurzaamheid. Een steeds groter aandeel van onze energie wordt voortgebracht uit duurzame bronnen zoals wind, zon en biomassa i.p.v. milieubelastende fossiele brandstoffen. Ervaar hoe Rotterdam meewerkt aan een schone toekomst door middel van presentaties en interactieve exposities en ondervind hoe je zelf kunt bijdragen aan een beter milieu. Energieplein, Locatie Veerhaven nieuwe ^energiebronnen zoals bio brandstoffen, windenergie, de bouw van een terminal voor vloeibaar aardgas en het reduceren van C02, wordt er door de Rotterdamse haven innovatief gewerkt aan duurzame oplossingen en aan een beter klimaat voor mens en milieu. Om zich zo te ontwikkelen tot een toekomstgerichte en energie-efficiënte Energy Port van wereldformaat. De oude binnenhavens van Rotterdam komen tijdens de Wereldhavendagen weer tot leven. In het Maritiem Museum, Havenmuseum en Mariniersmuseum valt van alles te beleven vóór jong en oud: Leer hoe je zelf energie kunt opwekken, bezoek een theatervoorstelling of kraak de code tijdens een-reis-om-de-wereld speurtocht. Ga aan boord van het energieschip Berezina en verschalk een ambachtelijk gerookt visje terwijl luistert naar zeemansliederen van weleer. Waar: Leuvehaven, Wijnhaven, Oude Haven. Zaterdag en zondag Shantykoren van 12.00 tot 20.00 uur Ieder jaar openen 'de Wereldhavendagen met een verrassende act. Dit jaar zullen leerlingen van tien scholen op het water van de Maas strijden om de titel in de Your World Port Competitie. Het belooft een spannende en aantrekkelijke race te worden waar boeien leggen, jetski's en speedboten een hoofdrol in spelen. Na deze wedstrijd op het water, schit tert Jazz en Nu Soul artieste Sabrina Starke vanaf een ponton op de Maas. Tijdens het invaren wordt het pon ton omringd door wakeboarders die hun tricks en sprongen demonstreren. Vrijdagmiddag Wanneer: Vrijdagmiddag 4 september 14.00 - 14.45 uur Waar: Tribune Holland Amerikakade (Wilhelminapier) Samen met Houston en Singapore is Rotterdam hét petrochemisch centrum van de wereld. "Aan de levenscyclus van fossiele energie bronnen komt deze eeuw langzaam maar zeker een einde. Daarom, maar ook omdat we streveh naar een duurzame en attractieve haven, beperkt het Havenbedrijf Rotterdam zich niet langer tot olie en olieproducten maar richt het zich ook op alternatieven, op nieuwe energie. Vandaar dat we LNG-terminals ontwikkelen, dat we de op- en overslag van biobrandstoffen en waterstoffen stimuleren en willen we de productie van windenergie in het havengebied verdubbelen." Op zaterdagavond zal vanaf" 20.00 uur het gebied Wilhelminakade, Willemskade en Erasmusbrug worden omgetoverd tot een kleurrijke en verrassende circuspiste. Een gevarieerd gezelschap van artiesten geeft een wervelende show weg met acrobatische hoogstandjes, muzikale omlijsting en dansacts vanaf schepen, pontons en kranen op het water. Ook zal een speciale gevel worden gebouwd op een havenobject dat zal dienen als décor voor halsbrekende acrobatische toeren. Vanuit de stad is het zelfs mogelijk het circus te voet te begeleiden naar de Wereldhavendagen. Traditioneel wordt de avondshow afge sloten met een oogverblindend vuurwerk op de Maas. Zaterdagavond Wanneer: Zaterdag 5 september Op de kades 20.00 uur, Op het water 21.00 uur, Einde 23.00 uur Waar: Tribune Holland Amerikakade (Wilhelminapier), Erasmusbrug, Willemskade De haven richt zich op de jeugd en wil jongeren aan zich binden. "De haven verdwijnt steeds meer uit het zicht van de Rotterdammer. Meer dan de helft van de overslag vindt plaats op de Maasvlakte, veertig kilometer van het cen trum van de stad. De haven heeft échter heel wat te bieden, richt zich op de jeugd en wil jongeren aan zich binden. Ook al is er vanwege de crisis ook hier minder werk. Scholieren die nog een arbeidskeuze moeten maken, moeten nu reeds worden benaderd. Door de vergrijzing zal de komende jaren de behoefte ,aan nieuwe instroom ongetwijfeld toenemen." Havenbedrijf Rotterdam en de Gemeente Rotterdam dragen het uitstekend gekozen thema 'nieuwe energie' van de Wereldhavendagen een warm hart toe. Nieuwe energie gaat over vele facetten die zowel betrekking hebben op de haven als op de Wereldhavendagen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 21