TIPS en HIGHLIGHTS EXCURSIES KADEPROGRAMMA DEMONSTRATIES Geen Halve bootlengte! Gate terminal BP viert eeuwfeest met expositie tijdens de Wereldhavendagen WERELDHAVENDAGEN 4-5-6 SEPTEMBER 2009 Zie, voel. hoor en ruik de haven vanaf de fiets Vanaf de Wilhelminapier gaat de fiets route dwars langs alle oude stadshavens. De tocht eindigt op het RDM-terrein. Vanaf daar ga je met dé supersnelle cata maran Aqualiner terug haar het startpunt. ,A! zin om de fiets te pakken? Meld je dan snel aan. Laat je verrassen door de (energie)mogelijk- heden van afval! Afval bestaat niet. De Van Gansewinkel Groep maakt er liever iets moois van. Nieuwe producten bijvoorbeeld of zelfs duurzame energie! Tijdens deze boot tocht vólg je de weg van je afval en zie je hoe Van Garisewinkel afval scheidt in verschillende grondstoffen. Daarna wordt er naar de afvalener- giecentrale van AVR gevaren alwaar afval wordt omgezet in stroom. Maak ook kennis met de niéuwe Biomassa Energiecentrale van AVR, die 100% groene stroom opwekt uit afvalhout, excursie E.2 Ga mee op safari in de haven Voor onze jonge havenliefhebbers" wordt een leuke tocht gemaakt naar Team Terminal en de landtong van Rozenburg. We komen langs bijzondere schapen en paarden én eten onze lunch uit een heuse knapzak. We bezoeken het Educatief Informatie Centrum waar je alles over de haven te weten kunt komen en waar een spannend sprookje wordt verteld. Voordat we terugrijden naar Rotterdam nemen we ook nog een kijkje bij Hondenvereniging WAR t vy- Bezoek baggerschip Shoreway De aanleg van Maasvlakte 2 is in volle gang. PUMA, een samenwerkingsverband van de baggeraars Boskalis en Van Oord, is sinds 2008 bezig met het baggeren en opspuiten van zand. Ze doen dit 7 dagen per week, 24 uur per dag met circa 6 sleephopperzuigers. Beleef nu hoe zo'n sleephopperzuiger er van dichtbij uitziet. Vrijdag en zaterdag kun je sleephopperzuiger Shoreway aan de Wilhelminakade gratis bezoeken. En zie wat deze schepen uit zee halen. Locatie: Wilhelminakade U wilt toch ook uw voeten droog houden?. Rijkswaterstaat werkt voor ons allen aan droge voeten, voldoende en schoon water en vlot en veilig verkeer over weg en water. Rijkswaterstaat en de Wereldhavendagen gaan samen al heellang terug; geen wonder want ieder jaar luistert Rijkswaterstaat met ludieke demonstraties, scheepsbezichtingen en excursies het evenement op. Kom naar de Wilhelminakade en beleef het mee. Locatie: Wilhelminakade Word hoogwerkbestuurder Het Leuvehoofd vormt dit jaar het decor voor de Hoogwerker Masters. Het gezel lige terras met DJ's, het unieke uitzicht en de spectaculaire onderdelen, zoals de bibberspiraal, maken het Leuvehoofd voor jong en oud een plek om niet te missen. Wie wordt de behendigste hoogwerk bestuurder? Schrijf je in op de website www.hoogwerkermasters.nl Locatie: Leuvehoofd Container met energielabe! 50 jaar na het eerste ontwerp is de standaard zeecontainer revolutionair geïnnoveerd. De Cargoshell wordt op duurzame wijze geproduceerd en kan door,l man binnen 30 seconden in- of uitgeklapt worden zonder daarbij losse onderdelen over te houden. Kom naar de Parkkade voor een demonstratie. Locatie: Parkkade Slimme mensen werken in de haven Plein 'Jongeren ontdekken de mogelijkheden van een veelzijdige en dynamische carrière in de Rotterdamse haven en industrie tijdens de Wereldhavendagen op dit arbeidsmarktcommunicatieplein. D.m.v. diverse activiteiten en demonstraties van een keur aan haven(gerelateerde) bedrijven krijgt de jongere een goed beeld van wat haar of zijn toekomstmogelijkheden zijn. Locatie Wilhelminapier Spannende 'search and rescue' actie De altijd weer spectaculaire demonstraties van de Koninklijke Marine zijn voor veel bezoekers een van de hoogtepunten van het evenement. Dit jaar onder meer een vliegshow en een 'search and rescue' actie door een maritie me helikopter, een spannende achtervol ging door de Unit Interventie Mariniers om drugssmokkel te voorkomen, vr. en za.: Holland Amerikakade (Wilhelminapier) zondag: Willemskade STC B.V. in samenwerking met een aantal leerlingen van het Scheepvaart- en Transport College verzorgen een specta culaire demo waarbij het opleidingschip de Delfshaven een hoofdrol speelt. Ook zal er een safety oefening worden nagebootst waarbij onder andere een rescue- en een huddle-cirkel en de kroko- slang worden gevormd, die bedoeld zijn om de aandacht te trekken wanneer men op open zee te water raakt, vr. en za.: Holland Amerikakade (Wilhelminapier) zondag: Willemskade Rotterdam kan de grootste schepen ter wereld ontvangen in haar havens. Ook dit jaar zal een aantal giganten de Wereldhavendagen aandoen en komen daarbij zelfs tot in het centrum van de stad. Het begint zater dagmiddag al met het 'straatje keren' op de Maas van de grootste en meest luxu euze cruiseferry ter wereld. Dat gaat niet helemaal vanzelf; nautische dienstverleners rukken uit om de P&O ferry te assisteren in haar bewegingen voor de Erasmusbrug. Op zondag vindt-er een buitengewone demon stratie plaats van de Grand Princess, één van. de grootste cruiseschepen die Rotterdam centrum kunnen aandoen. Dit prachtexem plaar wordt binnengeloodst en vervolgens aangemeerd aan de Holland Amerikakade. Locatie Holland Amerikakade (Wilhelminapier) Wanneer een schip met gevaarlijke stof fen aan boord een aanvaring krijgt kan dat een grote explosie en brand opleve ren. Havendienst, brandweer, ambulance, zeehavenpolitie en DCMR (Veiligheid- regio Rotterdam-Rijnmond) laten zien hoe zo'n incident wordt aangepakt. Holland Amerikakade (Wilhelminapier) De toenemende behoefte aan aard gas vraagt óm aan vullende import. In dat licht startte N.V. Nederlandse Gasunie en Koninklijke Vopak N.V in 2005 met de ontwikkeling van Gate terminal (Gas Access To Europe), de eerste onafhankelijke ontvangstterminal voor vloeibaar aardgas (LNG) in Nederland. Op dit moment is de bouw van Gate ter minal in volle gang op de Maasvlakte. Het vloeibare aardgas wordt vanaf de: tweede helft van 2011 in tanks opgeslagen, gasvor mig 'gemaakt en aan het Nederlandse gas- transportnetwerk geleverd. De capaciteit van de terminal is bijvoorbeeld voldoende om alle 7 miljoen huishoudens in Nederland jaarlijks te voorzien van aardgas. De terminal past binnen het Nederlandse en Europese energiebeleid, dat strategische diversifica tie van de aanvoer van LNG, duurzaam heid, veiligheid en milieuvriendelijkheid als belangrijke uitgangspunten hanteert, excursie E.8 Technologische ontwikkelingen volgden zich in hoog tempo op over de afgelopen 100 jaar, zo ook op het gebied van mobiliteit. De eerste auto, de eerste vlucht maar ook de eerste file. BP organiseert een bijzondere expositie tijdens de Wereldhavendagen waar 100-jaar BP en 100-jaar mobiliteit worden herdacht. Vanaf het eerste moment dat BP in Perzië olie aanboorde en de feitelijke oprichting van oliemaatschappij BP tot aan de gtote vraagstukken van vandaag de dag waarbij de zorg voor het milieu steeds belangrijker wordt en BP op dit gebied allerlei initiatieven ontplooit. BP draagt de Rotterdamse haven een warm hart toe; zowel de raffinaderij en het kantoor van BP zijn gevestigd in het Rotterdamse haven- en industrieel complex. Het verbinden van deze buitengewone expositie aan de Wereldhavendagen was dan ook een logische stap, te meer omdat het evenement zeer goed bezocht wordt en het daarmee een unieke gelegenheid biedt aan bezoekers om een kijkje te nemen van "hoe het vroeger" was. Locatie Wilhelminapier F

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 29