Zicht op Zuid-Holland "zUID HOLLAND Wat is er te doen? I Oude Rijnzone toonbeeld van samenwerking pen Niet zwemmen in groene soep Serie over provincie op regionale tv Proefjaar buitendijkse bouwnormen 03 September 2009 Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Wereldhavendagen, 4-6 september Het thema dit jaar is 'Rotter damse haven: nieuwe energie'. www.wereldhavendagen.nl Limes en Vlietdagen Veel activiteiten rond de Limes als oude Romeinse rijks grens, ook tijdens de Vlietdagen, 18-20 september. www.levedelimes.nl en www.vlietdagen.nl Open Monumentendagen, 12-13 september mAnumentenoag Liefst 411 monumenten in Zuid-Holland, waar onder Fort Wiericker- schans, zijn tijdens deze dagen te bezoeken. www.openmonumentendag.nl 'Er op uit in 't Groen... doen!' 13, 20 en 27 september Wandelingen voor het hele gezin door Hoeksche Waard, Krimpenerwaard en Gouwebos. www.zuid-holland.nl >agenda en www.recreatiezuid-holland.nl Erfgoed... wat beweegt ons, 1 oktober Uf Een dag over de geschiedenis n Ja I van mobiliteit, RDM-terrein HEIif tri Heijplaat, Rotterdam. ötW ff| www.watbeweegtons.nl 0N56T Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk dan op www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-holfand Wat doet de provincie Zuid-Holland allemaal? Het is een veelgehoorde vraag. In de Oude Rijnzone, tussen Leiden en Bodegraven, weten ze het antwoord. De provincie gaat samen met gemeenten, het hoogheemraadschap en anderen aan de slag om de verrommelde Oude Rijnzone op te knappen. De regering is groot voorstander van de opknapbeurt in de Oude Rijnzone. De aanpak en samenwerking onder regie van de provincie vindt zij een voorbeeld voor andere regio's. Daarom heeft de regering besloten 30 miljoen euro in dit project te investeren. De provincie besteedt een vergelijkbaar bedrag en binnen kort besluiten de gemeenten wat zij opzij leggen. Het beschikbare geld is een extra stimulans voor verdere samenwerking. In 2020 is de Oude Rijnzone grotendeels opgeknapt en oogt zij een stuk beter dan nu. Zuinig met ruimte Uitgangspunt bij de opknapbeurt is dat zuinig wordt omgegaan met ruimte. Oude, lelijke bedrijventerreinen worden opgefrist en opnieuw ingericht waardoor minder nieuwe terreinen nodig zijn. Nieuwe woonwijken worden zo aangelegd dat ze niet ten koste gaan van het landschap. En er wordt ook geïnvesteerd in natuur, in recreatieve voorzie ningen en in nieuwe infrastructuur, zoals betere wegen en een nieuwe brug. Door de opknapbeurt blijft de Oude Rijnzone onmiskenbaar deel uitmaken van een aantrekkelijk Groene Hart. Aantrekkelijk voor bewoners en voor ondernemers. In het najaar zenden de regionale omroepen Rijnmond en West een dertiendelige televisieserie over het werk van de provincie Zuid-Holland uit. In de serie gaat een bekend duo op zoek naar de interessante plekken in Zuid-Holland waar de provincie aan veranderingen werkt. De provincie wil laten zien voor welke keuzes zij wordt gesteld en voor welke oplossingen is gekozen. Regionaal openbaar vervoer regelen, wegen en vaarwegen aanleggen, milieuvraagstukken aanpakken, oplossingen zoeken in de jeugdzorg; het komt allemaal aan bod in de uitzendingen. Dé uitzendingen krijgen een luchtig en tegelijk journalis tiek karakter. De serie start in de eerste week van oktober 2009 en loopt tot het eind van dit jaar. Een website waarop u kunt reageren op de uitzendingen, is in voor bereiding. Op de pagina van oktober leest u meer hierover. 'Blauwalg. Verboden te zwemmen. Iedere inwoner van Zuid-Holland heeft dit wel eens meegemaakt. De provincie controleert water van meren en plassen op blauwalg en is verantwoordelijk voör de waterkwaliteit. Ook zorgt de provincie dat inwoners van Zuid- HoUand droge voeten houden. Om deze water- taken goed uit te voeren stelt de provincie een waterplan op.' Aan het woord is Wiel Senden, fractielid van de SP in Provinciale Staten. Welke maatregelen? 'De SP vindt dat er meer moet gebeuren om de waterkwaliteit te verbeteren. Water in plassen en sloten is vaak niet schoon, omdat de land bouw te zwaar bemest en er te veel meststof fen in het oppervlaktewater komen, zoals fosfaat. Dit maakt het water voedselrijk, waar door we iedere zomer weer het probleem heb ben van de giftige blauwalg. Daarom moeten we ervoor zorgen dat er minder mest uit de landbouw uitspoelt in het water en wel een beetje snel. De SP wil ook graag op korte termijn de zee armen in de Zuid-Hollandse Delta brak of zout maken, zodat zwemmers er weer een frisse duik kunnen nemen. Nu is dit water in de zomer vaak een groene soep, waarin niet te zwemmen is. In brak of zout water heb je minder algengroei, zoals de giftige blauwalg. Daarnaast moet het afvalwater van huis houdens en bedrijven beter gezuiverd worden. Door waterberging kunnen we riooloverstort oplossen. Al deze maatregelen leiden tot schoon en gezond water in meren en plassen, zodat iedereen weer volop van deze waterrijke provincie kan genieten.' Door veranderingen in ons klimaat wordt de kans op overstromingen groter. Tegelijk groeit de vraag naar woningen en willen mensen ook gaan wonen in gebieden die niet door een rivierdijk zijn beschermd. Deze buitendijkse gebieden zijn vaak wel opgehoogd, maar kun nen bij een zeer hoge rivierstand toch onder lopen. Wat zijn de risico's om daar te wonen? Over 50 jaar wonen zo'n 100.000 mensen in Zuid-Holland buitendijks. In Zuid-Holland liggen de buitendijkse gebieden vooral in de Rijnmond, de Drechtsteden, aan de Holland- sche IJssel en de Lek en langs het Hollands Diep en hét Haringvliet. Voor al deze gebieden geldt geen wettelijke veiligheidsnorm. De provincie wil de risico's van buitendijks wonen zo klein mogelijk maken. Daarom zijn er voorlopige normen voor ruimtelijke plannen en is er een methode om de risico's vooraf te meten. De provincie gaat deze normen en methode samen met gemeenten en water schappen toepassen in een proefjaar tot zomer 2010. Eind 2010 moeten de opgedane kennis en ervaring definitieve normen voor buiten dijks bouwen opleveren. Die normen kunnen leiden tot ruimtelijke aanpassingen die het overstromingsrisico verkleinen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 17