Miljoenenpot woningbouw verdeeld Zwarte lijst 'zwijgende' adviseurs BB SPALAND DUPONT makelaars U betaalt één makelaar, u krijgt er 3.600 Ooms Makelaars Financieel Adviseurs NVM ,,KELAARijJ T oio 470 n 30 www, vandereijk.nl umm ERA U betaalt één makelaar, u krijgt er 3.600 Gerrit Verboomstraat 2 Schiedam (010) 273 0102 - www.ooms.com Ooms.com RJ5 weldegelijk Haigpleiri 118* 3121 VS Scfciecfo™ T010-449 04 52 info@ankebodewes.«l www.anfcefeodewms.ril 6eal Vaboonssaaf 12. Sêmtem, M (010) 473 7931 www.Maks ia o rdijWassenoar .nl De Vereniging Eigen Huis (VEH) heeft op dinsdag 21 juli een zwarte lijst opgesteld van hypotheekadviseurs die verzuimen huizenkopers te melden hoeveel zij ver dienen aan het afsluiten van een hypo theek. De lijst is overhandigd aan de Auto riteit Financiële Markten (AFM). De toezichthouder werkt al langere tijd aan voorstellen waarin de regels worden aangescherpt om te voorkomen dat con sumenten hypotheekadviezen krijgen die eigenlijk te hoog zijn. Nog steeds blijkt dat sommige adviseurs die regels aan hun laars lappen. Iedereen die zijn hypotheek afsluit via een finan cieel tussenpersoon, moet voor het teke nen van de offerte kunnen zien hoeveel zijn adviseur daaraan verdient. Sinds 1 april van dit jaar zijn de hypothee kadviseurs verplicht hun klanten de provi sie te tonen die zij ontvangen voor het af sluiten van een hypotheek of een ander complex financieel product. De provisie staat meestal vermeld op een losse bijlage bij de hypotheekofferte. Het gaat alleen om de vergoeding die de hypo- theekadviseur ontvangt en niet om de ge bruikelijke afsluitprovisie van 1%, meldt Eigen Huis. De VEH had tot eind juli een telefonisch meldpunt geopend waar con sumenten terechtkonden die slachtoffer zijn geworden van de wanpraktijken. Uit eerder onderzoek bleek dat meer dan de helft van de hypotheekadviseurs gere geld de gedragscode voor hypotheekvers trekking overschrijdt. Die houdt in dat mensen niet meer dan ruwweg 4,5% hun jaarinkomen mogen le nen. een selectie uit de aanvragen gemaakt en woningbouwprojecten aangewezen die voor een rijksbijdrage in aanmerking ko men. Per woning kan de bijdrage maxi maal oplopen tot 10.000. Een belangrijke voorwaarde om in aan merking te komen voor de rijkssteun is dat het stilvallen van de bouw een direct ge volg is van de economische crisis. Ook moeten er andere partijen financieel bij springen en dienden de bouwvergunnin gen al voor 25 maart 2009 te zijn aange vraagd. Verder moet met het bouwproject Gemeenten hebben in juli bij elkaar voor ruim het dubbele ingetekend op de eerste 100 miljoen steun die het kabinet heeft uitgetrokken om de woningbouw een po sitieve duw in de rug te geven. Gemeenten waren er als de kippen bij, want volgens voorlopige cijfers hebben gemeenten voor 220 miljoen aanvragen ingediend voor hulp bij woningbouwprojecten die door de economische crisis dreigen stil te val len. Minister Eberhard van der Laan (Wonen, Wijken en Integratie) heeft half augustus voor 1 januari 2010 een aanvang worden gemaakt. Komt de gemeente dat niet na, dan vordert de minister de rijksbijdrage temg. De strenge laatstgenoemde voorwaarde heeft alles met de werkgelegenheid te ma ken. Het is namelijk van het kabinet de bedoe ling dat de injectie voor de huizenmarkt ook de werkgelegenheid in de bouw moet stimuleren. Daar dreigen door het instor ten van de woningbouw veel ontslagen te vallen. Korte Haven 125 - Schïedam VAN DER EIJK MAKELAARS MAKELAARS NVM Stadserf 32, Schiedam Postbus 342,3100 AH Schiedam Tel.: 010-426 81 35. fax: 010-426 73 49 info@dupont.nl, www.dupont.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 27