I I I 1 I I I en zee Blijven genieten van zon Herfsttijd - baggertijd! Dode vissen in de sloot? Melden! Strijd tegen water hoort bij onze nationale identiteit I Werken bij Delfland? de kust opgehoogd. Net als in het West- laridse kustgebied. Vrij uitzicht "Maar in Kijkduin gaan we nog veel meer doen", vervolgt Bögemann. "We gaan het Deltaplein vergroten en een nieuw wandelpad aanleggen op het duin, even wijdig aan de boulevard. Op deze manier blijf je vrij uitzicht houden op het strand en de golven! Daarbij vernieuwen we alle trappen naaT het strand en komen er twee nieuwe strandopgangen bij." MeeT weten? Het uitgangspunt bij alle werkzaamhe den is: zo min mogelijk overlast voor strandbezoekers. Vandaar dat veel werkzaamheden in het najaar en de winter plaatsvinden. Bögemann: "Maar als we zand opspuiten op het sriand, ontstaat er gevaaT voor drijfzand. Om die reden moeten we delen van het strand afsluiten. De wandelpaden in de duinen blijven dan wel toegankelijk." Wie meer informatie wil over de kust- veïsterking, kan terecht bij het informa tiecentrum in Kijkduin dat in oktober zijn deuren opent. Of surf naar www. delflandsekust.nl. Eind oktober is er ook een informatieavond voor geïnteresseer den. De werkzaamheden bij de boule vard en het Deltaplein zijn naar verwach ting voot 1 april 2010 afgerond. Ziet u dode vogels of vissen in het water liggen? Neem dan zo snel mogelijk contact op met het Meldpunt Toezicht van Delfland via telefoonnummer 015-2701888. Waarschijnlijk is er sprake van botulisme of een andere dierziekte. Botulisme is een vergiftiging met botu- line, dat afgescheiden wordt door de botulismebacterie. Deze bacterie wordt pas echt gevaarlijk als hij zich ontwikkelt in dode dieren, die te lang in het water of op de kant blijven liggen. Als er bacteriën in het oppervlaktewater terecht komen, is dat schadelijk voor de volksgezond heid. Botulisme komt vooTal voor in ondiep stilstaand water dat warmer is dan twintig graden Celsius. Niet zwemmen Delfland voorkomt besmetting door de zieke of dode dieren zo snel mogelijk uit het water te halen. Zieke vogels die snel behandeld worden, zijn meestal goed te genezen. Hoewel de bacterie niet gevaarlijk is voor mensen, raden wij u af in besmet wateT te zwemmen. Ook hon den kunnen beter uit het water blijven. SEPTEMBER 2009 De visie van een bestuurder: hoogheem raad Adri Bom-Lemstra over waterbeheer als historisch erfgoed. Als je erover nadenkt, is het eigenlijk vTeemd dat veel mensen het weTk van Delfland als 'onzichtbaar' ervaren. Het leven met - en zeker de strijd tegen - het water hoort bij ons historisch erfgoed! Met name oudere generaties hebben nog levendige herinneringen aan de watersnoodramp in 1953, die leidde tot de Deltawerken; nog altijd het grootste waterstaatkundige project ter wereld. Met de voltooiing van de Deltawerken is onze strijd tegen het water echter niet ten einde. De Nederlandse kust kent nog een aantal 'Zwakke Schakels', die moeten worden aangepakt om ons land ook in de komende vijftig jaar droog te houden. Eén van die Zwakke Schakels is de Delf- landse kust. Samen met Rijkswaterstaat versterkt Delfland in de komende drie jaar de kustlijn tussen Hoek van Holland en de zuidelijke havendam van Scheve- ningen. Een megaproject, waarbij we niet alleen aan de veiligheid van ons gebied werken, maar ook aantrekkelijke nieuwe natuur- en recreatieruimte reali seren. De werkzaamheden bereiken in tussen Kijkduin, waaT we binnenkort ook het Informatiecentrum Delflandse Kust naartoe verplaatsen. Wilt u op leuke en leerzame wijze eTvaren hoe uw belas tinggeld wordt geïnvesteerd in een veili ger, mooier Nederland? Kom dan eens kijken en breng vooral uw kinderen mee! Zo kunnen we met elkaaT zorgen dat de strijd tegen het water ook in de toekomst verweven blijft met ons collectieve be wustzijn. Adri Bom-Lemstra, Hoogheemraad voor de categorie 'ingezetenen' (CDA) Wij zoeken een: Werkvoorbereider elektrotechniek Communicatieadviseur KAM-Coördinator Meer weten over deze vacatures? www.werkenbijdelfland.nl Het 'gewone' leven na de vakantie is weer begonnen. De dagen worden korter en soms heb je zelfs een vestje nodig tegen de opkomende avondkilte. Het slot van het zomersei zoen biedt Delfland echter gelegenheid de werkzaamheden aan de Delflandse kust te hervatten. Dit najaar in Monster, Ter Heijde en Kijkduin. De komende jaren vinden er verschillen de werkzaamheden plaats om de Delflandse kust te versterken. Deze kust tussen Hoek van Holland en de haven van Scheveningen is één van de 'Zwakke Schakels' in Nederland. In de toekomst kunnen deze smalle kustgebieden ons onvoldoende beschermen tegen de stijgende zee. Daarom werkt Delfland met Rijkswaterstaat samen- om ons woon- en leefgebied ook voor de komen de vijftig jaar veilig te maken. BredeT strand "Vanaf september wordt eerst gewerkt op het strand in Monster, vanaf het Schelppad tot en met de Strandweg in Ter Heijde. In de loop van de herfst en de winter verplaatst het werk zich naar Kijkduin", vertelt Carolien Bögemann, communicatieadviseur van Project bureau Delflandse Kust. Ook in Kijkduin worden nieuwe duinen aangelegd tegen de bestaande duinen, komt er een bre der strand en wordt de zeebodem voor In ons gebied hebben we maar liefst 4500 kilometer aan sloten en vaarten. Dat we als inwoners bijna nooit last hebben van natte voeten is onder andere te danken aan de baggerwerkzaamheden van Delfland. Sloten en kanalen slibben voortdurend dicht met gronddeeltjes en een mengsel van plantaardige en dierlijke resten. Dit mengsel zinkt naar de bodem en vormt daar een sliblaag. Het dichtslibben van sloten en kanalen kan tot overstromingen leiden en heeft gevolgen voor de kwaliteit van het wateT. Door jaarlijks te"* baggeren houdt Delfland vaarten, plassen, grachten, sloten en kanalen breed en diep genoeg. Baggervakken Delfland houdt bij zijn werkzaamheden zoveel mogelijk rekening met de natuur, zoals broedende vogels en paaiende vissen. Daarom vindt baggeren bijvoor beeld altijd in het najaar en de winter plaats. Het gebied van Delfland is veT- deeld in 270 baggervakken. Elk jaaT wor den eT 30-35 vakken gebaggerd. Dit jaar is onder andere een deel van de binnen stad van Delft aan de beurt. Alle inwo ners die aan een water wonen dat bin nenkort gebaggerd wordt, krijgen hierover bericht. di

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 19