Van wieg tot graf FOTO: IRIS LUUTEN dé Weekkrant DOOD, GEWOON... Nieuwe StadsbladALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Jtoepsdagi6september2009- Pagina8 De basiliek; volgens pastoor Vismans de parel aan het Stadserf van Schiedam. bediende op een scheepvaart kantoor. Priester worden trok mij nog steeds. Dat betekende echter ook: géén gezin kunnen stichten maar kloosterling wor den. Ik denk dat mijn ouders het diep in hun hart moeilijk von den dat ik niet zou trouwen. Er was tenslotte ook geen broer of zus die voor kleinkinderen zou kunnen zorgen. Militaire dienstplicht, andere baan, maar het verlangen naar priester schap bleef. Mijn gevoel was duidelijk: Als ik niets doe in die richting dan is er kans dat ik daar altijd gefrustreerd over blijf. Ik wilde geen pater wor den, dan had ik ook uitgezon den kunnen worden naar de missie. Dat was helemaal niet te doen voor mijn ouders! Maar ook zelf had ik dat moeilijk ge vonden. Beter was het voor mij om priester van het Bisdom Rotterdam te worden. Bijzon der is het dat mijn ouders, twee jaar voor mijn wijding steeds meer kerkelijk meelevend zijn geworden. Mijn moeder heeft nog eerste communie gedaan. Terugkijkend een wonderlijke weg." SCHIEDAM - We ontmoeten el kaar in de tuin van de pastorie die bij de Basiliek staat, al meer dan 28 jaar dé plek van pastoor Vismans. "Na zoveel jaar kan ik me geen andere plek meer voorstellen. Ik vind het heerlijk om buiten te zijn, ik houd van terrasjes en zit hier lekker be schut. Ea ik kan hier ook onge zien zitten. Dat lukt me niet al tijd op een terrasje buiten de deur!" Aan de Rotte Pastoor Vismans werd geboren in Rotterdam in de crisistijd, 1934. "Die crisis heeft ons leven behoorlijk beïnvloed. Mijn moeder was huisvrouw met een groot talent: ze kon het geld goed beheren. Mijn vader was modelmaker bij Wilton Fe- ijenoord, een echte handwerks man. Ik heb nog steeds kasten in huis waaraan hij maanden heeft gewerkt, die kan ik echt niet weg doen. In 1939 verhuis den we naar Oud Mathenesse, tegen Schiedam aan. Gelukkig was het nog Rotterdam dus over de grens van Schiedam. Want in de heilige Schrift staat dat een profeet in eigen stad nooit wordt geëerd." Vismans heeft geen broers of zussen. "Dat is lastig, zeker nu mijn ouders niet meer leven kan ik geen herinne ringen delen. Ik moet het doen met wat ik zelf nog weet." Oorlog "Als er geen oorlog zou zijn ge weest dan was ik waarschijnlijk nooit priester geworden. Het kwam door onze tijdelijke ver huizing in de oorlog. Mijn vader was opgepakt tijdens de razzia in 1944, hij zat in Duitsland. Oma woonde naast de grote Goudse Rijwegkerk. Mijn moe der en ik zijn bij haar in huis ge gaan. Daar werd ik aangetrok ken door de lichtjes in de kerk en ging ik 's avonds zo nu en dan naar het Lof. Ik vond het aardig om er te zijn, daar heb ik zeker mijn interesse voor religie gekregen. Dat is apart want mijn vader en moeder waren niet zo kerks." Mulo Schiedam "Een pater van de Singelkerk kwam op huisbezoek en stelde voor dat ik naar de Mulo van de Broeders in de Warande in Schiedam zou gaan. Mijn ou ders hadden er geen bezwaar tegen. Achteraf vind ik het bij zonder dat ik, vanuit Oud Mat henesse, zo alleen en op eigen kracht daar naartoe ben gegaan. Ik heb toen pas mijn eerste communie gedaan. Het was kerstnacht 1946 en mijn vader was erbij. Ook ben ik bij de ka tholieke verkenners geweest. Ik groeide er een beetje in. Alle maal zaken die ik alleen deed, het was niet zo'n deel van mijn ouders. Ze hebben mij daarin vrijgelaten." Moeilijke keus "Daarna kwam voor mij de vraag wat ik na de Mulo zou gaan doen. Het werd jongste Pastoor Vismans laat foto's van de begrafenis van zijn vader zien. "Ik heb zelf de uitvaart ge daan, dat was heel bijzonder. Mijn moeder was in 1982 over leden, die uitvaart werd door een collega begeleid. Ik wilde naast mijn vader zitten om hem te kunnen troosten. Ik had al veel uitvaarten gedaan maar sinds mijn moeder is gestorven ben ik het in een andere sfeer gaan doen. Pas toen drong tot mij door wat het betekent om je moeder te verliezea Afscheid nemen van je moeder is iets* heel bijzonders. Je bent ont staan in haar lichaam, je hebt in haar geleefd. Je ouders hebben je geholpen om te worden wie je nu bent. Daarna voelde ik meer verantwoordelijkheid voor mijn vader, de relatie met hem werd anders. We waren met zijn tweeën over. Ik realiseerde me: Als ik nu een nieuwe auto koop, hoef ik er niet meer eentje met vier deuren te kopen. Toch gek hè." De laatste jaren van zijn le ven heeft zijn vader bij hem ge woond. "Bij zijn sterven heb ik gewaakt met vrienden, ik had mensen om mij heen die veel voor mij betekenen. Ik heb hem hier beiend. Hij is hier overle den. Je eigen vader bedienen, dat zorgt voor een brok in je keel. Hij is 's nachts overleden, ik zag de dood intreden en me teen zag ik ontspanning komen. Dat lijkt me toch het loslaten van de ziekte, van de verkram ping. Wat bijzonder is: Op het moment van overlijden rolde er een traan uit zijn oog. Ik vraag me nog steeds af wat dat bete kend heeft." De mens "Iedereen kent mij als pastoor, maar ik ben natuurlijk ook een gewoon mens, met goede vrien den om mij heen. Ik ben een Bourgondiër die van het leven houdt. Mensen hebben vaak ideeën van priesters en monni ken waarbij ik' wel eens denk: Hoe komen ze erbij? Toen ik naar Schiedam kwam dacht men dat ik ultraorthodox was. Misschien zien ze nu meer dat ik een gewoon mens ben. In de kerk sta ik wel voor de zuivere li turgie, daartoe voel ik me ver plicht. Zeker nu we een pause lijke basiliek zijn. Misschien heb ik daardoor ook niet te maken met leegloop van de kerk, we hebben een herkenbare liturgie. De basiliek is echt mijn trots, het is de parel aan het Stadserf van Schiedam." Brok in de keel "Ik heb zeer veel uitvaarten be geleid, vind ik mooi óm te doen. Natuurlijk raakt de ene uitvaart me meer dan de ander. Zeker bij mensen die ik gekend heb, kan ik een brok in mijn keel voelen. Maar ook bij mensen die ik niet ken: er is openheid bij een uit vaart, mensen zijn ontvankelijk, veel meer dan bij een huwelijk waar ze hopen dat het zo snel mogelijk voorbij is zodat ze kun nen gaan feesten. Ik zie de dood niet als het einde, ik geloof in het eeuwig leven. Dat probeer ik mee te geven tijdens de uit vaart." Pastoor Vismans krijgt 'achteraf regelmatig te horen 'dat hij het mooi gedaan heeft'. "Dat biedt een opening om aan mensen te vragen of zij het ook zo willen. Dan kiinnen we daar eens over praten. Maar niet ie dereen wil daar iets van weten." Graf bekend "Het is wel bijzonder om aan het graf van mijn vader en moe der te staan, ook omdat het de plek is waar ik zelf kom te liggen. Mijn naam en geboortedatum staan al op de steen vermeld. Natuurlijk wil ik de uitvaart van uit deze Basiliek. Iedereen weet hoe ik de liturgie heb gevierd, zo wil ik het ook. Binnenkort word ik 75 jaar. Ik zeg wel eens: Dat is mijn laatste feestje, op mijn uit vaart na. Het mag een feestelijke mis zijn, koren mogen zingen, glaasje wijn ema. Ik wil opge baard worden in mijn toga en met paarse sjerp. Je moet netjes aankomen in het huis van je he melse Vader." Feest "Het is elke zondag weer een feest met de parochianen. Ik hoop dat de mensen mij zullen herinnerenals een trouwe priester die het weinig af heeft laten weten en me zullen verge ven waarin ik tekort ben ge schoten. Hopelijk zullen ze zeg gen: Hij heeft ons geholpen om wat dichter bij de hemel te ko men." Reageren Wilt u reageren op dit interview? Uw reacties zijn welkom via heien.teunissen@matrice.nl Pastoor Vismans begeleidt de uitvaart van zijn vader. foto: pr Om de dood bespreekbaar te maken krijgt elke geïnterviewde,- voorafgaand aan het gesprek, de volgende vragen voorgelegd: Wat heeft u het meest geraakt in een uitvaart die u bijwoonde? Welke (heel) bijzondere wens heeft u voor uw uitvaart? Hoe wilt u herinnerd worden tijdens de uitvaart? Natuurlijk gaat het gesprek daarmee over het leven: wie bent u, wat is belangrijk voor u, hoe bent u opgegroeid. Tezamen met de bovengenoemde vragen wordt het daarmee een gesprek over de wieg tot en met het graf.tekst: jouen van der koou Dood, gewoon... In deze reeks interviews die eens per maand in deze krant ver schijnt, krijgen markante Schiedammers indringende vragen voorgelegd door Helen Teunissèn, directeur van Ma- trice Uitvaartbegeleiding. Een interview over de dood, over de uitvaart en daarmee een gesprek over het leven. In dit interview spreekt zij met pastoor Vismans van de Iidui- na Basiliek in Schiedam. Helen Teunissen FOTO: AAD VAN DER GRIENDT

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 8