3 r i. [speculaas ij j|l>akkerg s awiinerlaan irado Roomboter amandel- staaf Amandel Croissants speculaas Punt- broodjes JL Verhuizen Natte boeren Historie van Schiedam: 'Putten komen voor pis en dreck' ii a r ii r L «1 de Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 30 september 2009 - Pagina 14 In de schaduw van de Noordmolen prijkt op een sokkel een oude spoelingschuit. foto: whm stank en de vervuiling die dat met zich meebracht. Ergo: klachten! De Heren van de Weth bepaalden in 1695 dat het aantal varkens per rouwketel niet meer dan twintig mocht bedragen. Binnen de varkens kotten moesten putten komen voor 'pis en dreck'. De spoeling die niet van eigenaar verwissel de moest buiten de haven en het hoofd in de Maas worden geloosd. Kennelijk was de handelswaar de van de spoeling niet echt groot. Het hielp echter niet, klachten bleven aanhouden. De Weth kwam er weer aan te pas om maatregelen te nemen. In 1711 verbood men alle burgers 'binnen den geheele ring deser stede tot de uïtterste hooftbrug incluijs' het houden van var kens. Het was toen 6 maart. Op 1 mei dat jaar moesten alle var kens weg zijn. De afeet van de spoeling rondom Schiedam creëerde een zogenaamd Spoelingdis trict. Dat was gelegen in de buurt van de Poldervaart en bij Overschie. De boeren die de spoeling afnamen met de spoelingschuiten werden 'natte boeren' genoemd. Varkens houden verboden Wijkfeest in Oost SCHIEDAM - Op 3 oktober is het wijkfeest Oost van het Hofplein in Schiedam. Voor jong en oud zijn activiteiten als een rommelmarkt, acts op het hoofdpodium en at tracties voor kinderen. Daar naast loopt een drumband door de wijk. De dag is van 11:00 tot 19:00. Voor het complete programma, kijk op www.swswelzijn.nl. Andrea ter Veer raadslid af SCHIEDAM - Andrea ter Veer heeft afgelopen don derdag tijdens de ge meenteraad afscheid ge nomen als raadslid. Zij is verhuisd naar Vlaardin- gen. Daarom moest zij de ge meenteraad verlaten en haar zetel afstaan aan haar opvol ger Bert Steenbergen. Kinderbingo SCHIEDAM - SWS Wijkcen trum De Erker organiseert op 7 oktober van 15.30 tot 17.00 uur kinderbingo. Deel name is 1 euro. Fietser gewond na aanrijding tram SCHIEDAM - Een 67-jarige fietser uit Schiedam is zater dagochtend gewond geraakt na een aanrijding op de Koe markt. De Schiedammer stak rond elf uur de tram baan over en werd aangere den door een tram. Met on bekende verwondingen is het slachtoffer overgebracht naar het Erasmus MC in Rot terdam. De politie stelt een nader onderzoek in. DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - Het houden van varkens in het oude Schiedam had alles te ma ken met de productie van jenever. Bij de fabricage van jenever bleef 'spoeling' als een vloeibare massa in de ketel achter. Boeren uit de omgeving van Schiedam haalden die papperige sub stantie met speciale spoe lingschuiten op en gaven het als mest aan hun vee. Spoeling had een hoge voe dingswaarde. Aan de genoemde wijze van bemesting ging een periode vooraf waarbij het rechtstreeks vanuit de distilleer derijen naar de achter de pan den lopende varkens ging. Dat gaf natuurlijk veel overlast. Dit was overigens niet het enige 'perikul'. Het verhoogde brand gevaar was een ander probleem dat de vroede vaderen bezig hield. Zij vaardigden voorschrif ten uit inzake de bouw van schoorstenen en het plaatsen van ketels en men inspecteerde regelmatig de ketels van de branderijen. Dreck De varkens in de stad hadden hier geen weet van en werden steeds vetter gemest. Ene Wil lem Wïllemsz. Canarij had in de 17e eeuw een varkenskot achter zijn huis in de Lange Kerkstraat. Hij moest putten gaan maken De varkens verhuisden naar plekken buiten de wallen. Opmerkelijk was daarbij dat aan de Lange Nieuwstraat in 1769 nog varkenskotten voor kwamen, terwijl die toch ook onder het verbod vielen. De naam Varkenssluis herin nert aan het houden van varkens. In 1615 was de Nieuwe Haven gegraven. Om de waterstand te regelen hadden aannemers een sluis gemaakt bij de Hoofdbrug. Het houden van varkens was door het verbod van 1711 nog slechts toegestaan op onder andere een terrein achter deze brug en de sluis. Vandaar dat waarschijnlijk de aanwezigheid van de mesterijen deze sluis de naam Varkenssluis kreeg. De uitdrukking 'Vele varkens maken de spoeling dun' be hoeft waarschijnlijk geen na dere uitleg. om daarin 'd'onreynicheijt van de verekens' te verzamelen zo dat dat spul niet langer in de sloot achter zijn huis belandde waardoor die smerig werd. Het mesten van de varkens was dus een typisch nevenbedrijf. Door dat er steeds meer activiteit kwam ten aanzien van de jene verproductie, nam het aantal varkens ook toe alsmede de NIEUW- NOORD De Violier De Akkers Dinsdag 6 oktober, vanaf 18.00 uur Vereniging Milieudefensie KNNV de Boshoek Botenbuurt en Feministenbuurt (Woudhoek) Maandag 12 oktober, vanaf 18.00 uur SC Spaland Vlinderhoven en de Gaarden Woensdag 14 oktober, vanaf 18.00 uur Wijkvereniging Midden Delfland De Velden Woensdag 28 oktober, vanaf 18.00 uur Arbeidscentrum de Boei Vogelbuurt, Hooilanden en Ketheldorp Woensdag 28 oktober, vanaf 09.00 uur Heeft u grofvuil? Breng het naar het afvalbrengstation of laat het gratis door ÏRADQ ophalen. Heeft u puin? Koop dan een Big Bag! Kijk voor meer informatie op www.irado.nl of bel met onze klantenservice 010-262 1000. Arbeidscentrum de Boei Tussen Burg. van Haarenlaan, Parkweg, Noordvestsingel en Nieuwe Damlaan Woensdag 7 oktober, vanaf 09.00 uur Arbeidscentrum de Boei Tussen Burg. Van Haarenlaan, Nieuwe Damlaan, Vlaardingerdijk en Troelstralaan Woensdag 14 oktober, vanaf 09.00 uur Arbeidscentrum de Boei Tussen Burg. van Haarenlaan, Parkweg, Noordvestsingel en 's Gravelandseweg en omgeving Delflandseweg Woensdag 21 oktober, vanaf 09.00 uur Annie MG Schmidtschool Tussen Aleidastraat, Westfrankelandsestraat, Nieuwe Haven en Burg. Knappertlaan Donderdag 8 oktober, vanaf 18.00 uur St. Jozefschool De Plantage en tussen Burg. Knappertlaan, Nieuwe Haven, Westerkade, Prins Bernardlaan en Penninglaan Donderdag 15 oktober, vanaf 18.00 uur Sint Willibrordusschool Tussen Rozenburgsestraat, Nieuwe Maasstraat, Lekstraat en Maasboulevard Woensdag 7 oktober, vanaf 18.00 uur CKV 0DI Omgeving Rozenburgsestraat, Nieuwe Maasstraat, Lekstraat, Hoofdstraat en Willemskade Dinsdag 13 oktober, vanaf 18.00 uur NV IRADO Fokkerstraat 550 3125 BE Schiedam telefoon 010-262 1000 e-mail infb@irado.nl www.irado.nl Compleet naar wens im mm m 2 stuks 250 gram 2?° j (alleen vrijdag en zaterdag) 11 M» 6 stuks Aanbiedingen gelden van donderdag 1 oktober t/m woensdag 7 oktober 2009 Hof van Spaland 23 - Schiedam - 471 69 69 www.bakkerammcrlaan.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 14