Zicht od Zuid-Holland Wat is er te doen? Werken aan energie voor de toekomst pr°™ Holland Zuid j Zelf duurzaam investeren noodzakelijk I Meer windenergie in Rotterdamse haven Oktober 2009 Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl houdens in Zuid-Holland worden voorzien van duurzame windenergie. De provincie bemiddelt tussen gemeenten en projectontwikkelaars en probeert plaatsen te vinden waar windmolens kunnen worden geplaatst, bijvoorbeeld op de Tweede Maasvlakte. Warmte In de provincie Zuid-Holland wonen veel mensen, maar er is ook veel industrie en glas tuinbouw. Daar ligt voor de provincie een unieke kans. In de industrie en bij kassen komt veel warmte vrij, die niet altijd meer nuttig kan worden gebruikt. Meer dan de helft van de energie in het Rotterdamse havengebied wordt geloosd in de vorm van warm water of hete lucht. Wanneer die warmte naar gebruikers kan worden geleid, is het geen 'afval' meer, maar prima geschikt voor de verwarming thuis. De provincie onderzoekt de mogelijkheden om bijvoorbeeld warmte te vervoeren van A naar B zonder verlies. Een andere spannende ontwikkeling is het mogelijk maken van aardwarmte: het aan boren van warm water dat op twee kilometer diepte zit. In de glastuinbouw van Bleiswijk wordt dit al toegepast. Een project voor aard warmte in woningen in Den Haag staat op stapel. Deze natuurlijke warmtebron is op twee manieren 'duurzaam': het water geeft warmte af en gaat daarna in een gesloten systeem terug de diepte in om daar weer op te warmen voor hergebruik. Samen In 2020 willen we in Zuid-Holland twintig pro cent minder CO2 uitstoten. Om dat te bereiken zullen we twintig procent energie moeten besparen. Daarnaast moet twintig procent 'duurzaam' worden. Deze '20-20-20'-doelstel- ling kan de provincie nooit alleen bereiken. Daar moeten alle partijen in Zuid-Holland aan meewerken: het Rijk, de gemeenten, de burgers en het bedrijfsleven. Door slim samen te werken kan er veel. Want zorgvuldig omgaan met energie is een zaak die ons allemaal raakt. Landelijke 'Dag van de energie' Op 8 oktober presenteert t Noraly Beyer in Den Haag K'stffi initiatieven, voorbeelden ÉTfll'ftil- iet en praktijklessen voor energiebesparing. www.bespaarenergiemetdewoonbond.nl Symposium 'Monitor Duurzaam Nederland' Op 15 oktober in de Nieuwe Kerk, Den Haag. Is duurzaamheid meetbaar? Luister en praat mee! www.duurzameagenda.nl Nacht van de Nacht, 24 oktober Nederland moet donkerder! Dat is beter voor trekvogels, nachtdieren en mensen. Ervaar hoe mooi de duisternis is. www.nachtvandenacht.nl Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk dan op www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-holland Register van de Dag van Gister Het verhalenproject voor senioren Register van de Dag van Gister reist langs bibliotheken in Noord- en Zuid-Holland. www.gister.nl Kinderboekenweek, 7-17 oktober Thema: Aan tafel! Eten en snoepen in kinder boeken. www.kinderboekenweek.nl Ook de provincie Zuid-Holland is bezig met de problemen rond energie en klimaatverandering. Oude, vertrouwde energie zoals olie, gas en kolen raken op. Het gebruik van die brandstoffen levert ook CO2 op, een gas dat klimaatverandering veroorzaakt. We moeten daarom op zoek naar nieuwe en schone energiebronnen. De provincie mikt daarbij op zonne-energie, windenergie en het beter gebruiken van warmte. Zonne-energie en windenergie Zonnestroom is een prima manier om duur zame energie op te wekken. Nu kosten zonne panelen nog veel geld; de verwachting is dat die kosten in de komende jaren gaan dalen. De provincie probeert vooral door een aantal grote zonnestroomprojecten op bedrijven terreinen en grote gebouwen, die ontwikkeling te versnellen. Windenergie is een andere bekende bron van duurzame energie. Op dit moment leveren windmolens in Zuid-Holland 245 MegaWatt. Dat moet binnen een paar jaar uitgroeien tot 350 MegaWatt. Dan kunnen 250.000 huis- 'Duurzaamheid is in. Duurzaam handelen kan iedereen; het betekent zelf keuzes maken zoals meer fietsen, gebruik maken van open baar vervoer, minder auto rijden en minder vlees eten.' Aan het woord is José Chung, lid van de Statenfractie van GroenLinks. 'Maar ook in ons energiegebruik moeten we keuzes maken. Als we niets doen, komen we in grote problemen. Fossiele energiebronnen (olie, gas, steenkool) raken uitgeput. Door de schaarste zullen de prijzen stijgen. Verbranding van fossiele energie zorgt bovendien voor schadelijke stoffen als CO2, fijnstof en giftige restproducten. Vroeger wist men niets van de gevaarlijke effecten van deze stoffen en werden de kosten hiervan nooit meegenomen. Het besef groeit dat de kosten van deze schadelijke effecten gigantisch zijn. Men probeert nu deze kosten door te berekenen door emissierechten toe te kennen en daar een prijskaartje aan te hangen. Met name dit laatste gaat zorgen voor een exorbitante stijging van de energieprijzen. Duurzame energiebronnen hebben geen uit stoot van schadelijke stoffen en zijn onbeperkt beschikbaar (zon, wind en water). Binnen afzienbare termijn kunnen deze energiebron nen voor een groot deel onze energiebehoefte verzorgen en op langere termijn zelfs voorzien in onze totale energiebehoefte. Met duurzame energiebronnen zijn we minder afhankelijk van de grote energiemaatschap pijen. Je kunt zelfs helemaal in je eigen energie behoefte voorzien. Dat is even puzzelen en je moet er wel in durven investeren, maar je doet een bijzonder verstandige investering, die bin nen afzienbare tijd winst maakt. Zo'n belegging rendeert aanzienlijk beter en biedt meer zeker heid dan beleggen bij de bank. Wat daar kan gebeuren, hebben we allemaal kunnen zien.' In de haven van Rotterdam is de afgelopen jaren flink geïnvesteerd in windenergie, namelijk voor 150 megawatt (MW) aan wind vermogen. Na dit succes leunen de partners die daaraan meegewerkt hebben, niet achter over, maar zetten de schouders onder een nog veel beter resultaat. Verdubbeling het doel Op 5 september 2009 is het nieuwe windconve- nant ondertekend. Minimaal een verdubbeling van het huidige windenergievermogen is het doel. Ondertekenaars zijn initiatiefnemer provincie Zuid-Holland, de ministeries van EZ en VROM, gemeente Rotterdam, Havenbedrijf Rotterdam, de Milieufederatie Zuid-Holland, Deltalinqs, de Nederlandse Wind Energie Associatie (NWEA) en het Rotterdam Climate Initiative. De provincie Zuid-Holland gaat samen met de partijen hetconvenant elk jaar evalueren. Partijen willen in het Rotterdamse havengebied van 150 naar ten minste 300 megawatt (MW) groeien in 2020. Dat betekent elektriciteit voor ten minste 250.000 huishoudens. De Rotter damse haven is de perfecte plek om windmolens te plaatsen. Allereerst omdat de haven het grootste bedrijventerrein van Nederland is. Dit industriële landschap van dijken, snelwegen en zeeweringen is dan ook gunstig voor groot schalige inzet van windenergie. Dat het er ook nog eens flink waait, is ideaal. En t§n slotte wil Rotterdam met haar grote klimaatambities een duurzame haven zijn. Windenergie in de regio Rotterdam De groei naar verdubbeling in de Rotterdamse haven is de eerste stap. De zestien gemeenten van de stadsregio Rotterdam en de provincie Zuid-Holland zoeken nu uit welke mogelijk heden er zijn om het aandeel windenergie in de gehele regio sterk te vergroten. Ondertekening van dat convenant in 2010 is het doel en streven.

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 19