mm "WONEN bannkenarantere Goedkope huizen uit dal Gemeenteloket tegen burenoverlast Check je kamer Rabo weg bij Hypotheker In je huis blijven wonen 0 W Werkgroep op zoek naar miljarden Minder nieuwe huizen in 2010 NHG voor alle nieuwbouw Rapportcijfers dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 14 oktober 2009 - Pagina 29 Alle gemeenten moeten een ge meenteloket krijgen waarbij be woners melding van buren overlast kunnen maken. Dat is een van de aanbevelingen uit het zwartboek burenoverlast dat PvdA-Kamerlid Attje Kuiken het kabinet heeft aangeboden. Volgens Kuiken worden nu te- veel van het kastje naar de muur gestuurd en leggen gemeenten teveel verantwoordelijkheid bij de bewoners zelf of verwijzen door naar de politie. Kuiken inventariseerde afgelo pen tijd de verschillende vor men van burenoverlast. Ge luidsoverlast blijkt de meeste ergernis te veroorzaken, ge volgd door stankoverlast. Ook zijn er gevallen, gemeld waarbij buren 'letterlijk op voet van oor log' met elkaar leven. Volgens Kuiken voelen bewoners zich vaak machteloos in het oplos sen van deze overlast. Gemeen ten zouden verder vaak geen idee hebben welke juridische middelen er voor ze zijn om de ze overlast een halt toe te roe pen. De PvdA'er pleit daarom verder voor de ontwikkeling van een handreiking woonoverlast voor gemeenten. In de handreiking kunnen handvatten voor de aanpak van woonoverlast opge nomen worden, zoals wettelijke mogelijkheden en praktijkvoor beelden. Ook stelt Kuiken voor kopers die zichzelf schuldig hebben gemaakt aan woon overlast een anti-overlastcon- ttact te laten tekenen. Hierin staan woon- en leefre gels waar de zondaars zich aan dienen te houden. Ook moeten gemeenten boetes op kunnen leggen. Het zwartboek, inclusief aanbevelingen, is in ontvangst genomen door de ministers Ter Horst (Binnenlandse Zaken) en Van der Laan (Wonen, Wijken en Integratie). "Studenten moeten vaker bij de huurcommissie aan de bel nek ken om hun hoge huur aan te vechten. Door de kamernood nemen studenten nog vaak te genoegen met te hoge huur of servicekosten. Laat het er niet bij zitten, als je denkt dat je een poot uitgedraaid wordt." Het zijn de woorden van minister Van der Laan (Wonen) bij de herstart van de website www.checkjekamer.nl. Op de site van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) kun nen studenten advies krijgen over een redelijke huur, brand veiligheid, goed onderhoud en servicekosten. Ook kun je er te recht voor vragen van juridische aard. De Rabobank heeft een lopende samenwerking met de Hypo theker, de grootste tussenper soon van Nederland, opgezegd. Dat betekent dat mensen die via de Hypotheker een lening voor hun huis willen afsluiten, niet meer bij de Rabobank terecht kunnen. Dat kan natuurlijk nog wel, als zij rechtstreeks zaken met de bank doen. De Hypotheker vindt het jam mer dat de samenwerking stopt, maar zegt dat de bank nog geen 5% van al haar pro ducten vertegenwoordigt. Vol gens de hypotheekketen zijn er voor de klant genoeg alternatie ven. Een inkomstendaling ver wacht de Hypotheker verder ook niet Het kabinet heeft de 20 werkgroepen bekendgemaakt die moeten uitzoeken hoe het Rijk vanaf 2011 kan bezuinigen. Ze gaan op zoek naar 35 miljard. Ook wonen is in een commissie ondergebracht. Tomen aan de hypotheekrenteaftrek, sleutelen aan de huurtoeslag of overdrachtsbelasting, of toch korten op het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV)? Er gelden geen taboes voor de com missie Wonen, die onder leiding komt te staan van André de Jong, voormalig directeur-generaal Rijksbegroting van het ministerie van Financiën. Er worden in 2010 in Nederland maar 58.500 nieuwe woningen gebouwd, dat is 175 minder dan dit jaar. Zo meldt onderzoeks bureau Bouwkennis in zijn nieuwe woningbouwprognoses. De economische crisis heeft sterke gevolgen voor de woningmarkt. Projectontwikkelaars hebben niet alleen meer moeite om nieuwbouwwoningen verkocht te krijgen, ook de financiering voor nieuwe projecten is steeds vaker problematisch. Daardoor daalt het aantal aanvragen voor nieuwe bouwvergunningen. Vooral de bouw van koopwoningen wordt heel hard getroffen. Het aandeel van huurwoningen in de nieuwbouw stijgt daar door volgend jaar van 34% tot bijna 40%. Alle nieuwbouwwoningen moeten onder de Nationale Hypotheek garantie (NHG) vallen. Als dat niet kan, moet die NHG-grens wor den opgetrokken tot minimaal 500.000 in plaats van de huidige 350.000-grens. Met de huidige crisismaatregelen van het kabinet komt de bouw van nieuwe huizen niet genoeg op gang, zeggen bouwondernemingen en projectontwikkelaars van brancheorga nisatie NVB. Volgens NVB ligt de verkoop van nieuwbouwwonin gen op circa 1300 per maand. Begin van dit jaar was dat 1100. De NVB zegt dat als er niet snel iets gebeurt, 75.000 tot 100.000 bouw vakkers in 2010 him baan verliezen. Om consumenten te helpen zoeken naar een goede hypotheekad viseur, kent Independer voortaan rapportcijfers toe aan hypo theekkantoren. Voor dat doel beantwoorden consumenten na een hypotheekadvies 50 vragen. Volgens Independer wordt het initia tief van harte ondersteund door de AFM en de Vereniging Eigen Huis. Tien jaar na de start behoort Independer tot de 20 grootste in- termediairbedrijven in Nederland (omzet 15 min). De Vereniging Eigen Huis (VEH) en de WD roepen de Ne derlandse banken op om meer duidelijkheid te geven over de condities waaronder zij aan de consument hypotheken vers trekken. Het zou voor consu menten niet altijd duidelijk zijn hoe door hypotheekverstrek kers wordt omgegaan met drei gende betalingsproblemen. Dat zou leiden tot onzekerheid en is slecht voor de woningmarkt. Vooral de -acceptatievoorwaar- den van banken voor mensen met een tijdelijk contract en voor zzp-ers moeten wórden verduidelijkt. VEH en de WD willen dat wordt voorkomen dat deze mensen bij voorbaat al worden uitgesloten. Als je Nederlanders vraagt wat ze voor later het belangrijkst vinden, dan is dat 'In de eigen woning blijven wonen'. Dit toont een onderzoek aan dat Al- tuïtion uitvoerde namens Pen- sioenkijker.nl, die mensen wil laten nadenken over pensioen. Pensioen wordt vaak als abs tract ervaren. Daarom werd on derzocht wat mensen écht be langrijk vinden, als ze nadenken over later. 74% van de 462 on dervraagden geeft aan dat thuis blijven wonen voor hen belang rijk is. Dit geldt zowel voor man nen als voor vrouwen. Dat geldt ook voor 18- tot 35-jarigen (38%). Ook de thema's gezond heid en uitstapjes, hobby's en reizen scoren hoog. De stijgende verkoop van woningen is volledig afkomstig van de eengezinswoningen. Starters op de woningmarkt slaan hun slag. Dit constateert directeur Jan Fokkema van ont wikkelaarorganisatie Neprom. De licht groeiende afzet van koopwoningen komt bijna ge heel uit het goedkope segment. De consumenten die vroeger achteraan in de rij stonden, pakken volgens Neprom nu hun kansen. De Monitor Nieuwe Woningen wijst uit dat in het tweede kwar taal 2009 de verkoop van wo ningen licht is toegenomen tot 4.000. In het eerste kwartaal werden amper 3.200 woningen ver kocht en de verkopen lagen in het tweede kwartaal nog 40% onder het koopniveau van de zelfde periode 2008. De stijgende verkoop van wo ningen is volledig afkomstig van de eengezinswoningen. Van dit type werden er 2.900 verkocht. De aspirant-kopers laten zich in zeer hoge mate leiden door de prijzen. In het laagste prijsseg ment, tot 216.000 euro, werden in het tweede kwartaal 48% meer huizen verkocht dan in het voorgaande kwartaal. De af nemende verkopen hebben vrijwel geheel betrekking op de duurdere prijsklassen. Het ver sterkt aanbieden van laagge prijsde woningen heeft volgens Fokkema wel duidelijke gren zen. "Op de lange duur kun je dit niet volhouden vanwege twee aspecten. De goedkope woningen genereren voor de wijken nauwelijks opbrengsten. Bovendien willen we de ge mengde wijken zoals we op Vin- ex-locaties voor elkaar hebben gekregen niet meer kwijt. Mo notoon goedkoop bouwen kan wel eventjes maar ook weer niet te lang."

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 29