4 Commissaris Injecties Oosterpa rk Unieke kans Historie van Schiedam: 'Ach, zie het zooitje daar nu eens zitten' dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 14 oktober 2009 - Pagina 31 GEMEENTE GOEDEREEDE Het huis (links) van dokter De Leeuw op de Westvest. foto; pr beentje. Schiedam had in 1919 ongeveer 30.000 inwoners en er waren toen naast De Leeuw nog zes huisartsen actief. Het alcoholvrij, een hot item in de jeneverstad, had de bijzon dere belangstelling van De Leeuw. Volgens door hem aan gelegde 'protocollen' van ziek tegeschiedenissen over families die hij kende, hij wist dat daar alcohol werd gedronken, zou de invloed daarvan nog generaties lang doorwerken. Hij toonde aan dat dat nageslacht leed on der de niet aflatende stroom al cohol die werd genuttigd. Ten gevolge van de teloorgang van de moutwijnindustrie en de op komst van scheepswerven ver minderde dit probleem. In 1925 werd De Leeuw aangesteld als gemeentegeneesheer waarmee hij de zorg kreeg over patiënten die de medische verzorging zelf niet konden opbrengen. Er is een lijstje bewaard ge bleven van uitspraken, 'in jecties' van dokter De Leeuw zoals: 'De fijnen van geest zijn altijd ziek.' Nog één: 'Wat een medicus hoort en ziet is schrikbarend, vooral als hij ook zenuwpatiënten behandeld.' Expositie Ansjel van Bellen SCHIEDAM - Ansjel van Bel len exposeert tot eind no vember in Bibliotheek Wa terweg aan het Stadserf en in filiaal Noord aan het Bach- plein 589. De ambitieuze kunstenares (1985) ontwik kelde al vroeg in haar jeugd een passie voor kunst. Na een aantal studies kwam Ansjel er achter dat 'verstan dig bezig zijn' niet bij haar past. Ze richtte zich hierna op de kunst. Het werk van Ansjel kenmerkt zich door vloeiende vormen en felle kleuren omrand met een (zwarte) belijning. Haar woonplaats Rotterdam is haar inspiratiebron. "Ik ge loof niet in geluk hebben, maar in je eigen kansen pak ken en creëren. Dat is dan ook de boodschap achter mijn werk", aldus Ansjel. De expositie in is gratis te be zichtigen. Leef prettig en gezond SCHIEDAM - Passage chris- telijk-maatschappelijke vrouwenbeweging afdeling Woudhoek houdt haar maandelijkse thema avond. Op 15 oktober komt Margo van Holthe van de Hartstich ting vertellen hoe je prettig en gezond kan leven. De avond gaat over lekker eten, prettig leven, gezond oud worden,. Daarna komen we in bewe ging met een circuitje van vier onderdelen: gewicht groenten raden, calorieën tellen, quiz, en kaasproeverij. De avond wordt gehouden vanaf 19.45 uur in Het Schep- phuis, Dorpsstraat 15 (achter Dorpskerk Kethel). dichtbij strand en duinen op loopafstand van centrum Ouddorp praktisch ingedeelde en royale woningen bij alle woningen woon-, slaap-, en badkamer op begane grond start bouw januari/februari 2010 Doelgroep 55 jaar of ouder, of minder valide Nu in vrije verkoop v.a. 289.000,- v.o.n Vlijmscherpe huisarts in samenwerking met: U#R A iïïAWJJ DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - Adrianus Dionijs de Leeuw was vanaf 1914 tot 1961 huisarts in Schiedam en wist meteen de aandacht op zich gericht. De Leeuw zei wat hij dacht en deed wat hij wilde. Zijn homeopathische interesse viel op. Met name was die aandacht ge richt op zijn homeopathie acti viteiten. 'Kwakzalverij,' vonden zijn collega's dat. Ook zijn non- conformistische houding was voor velen een doom in het oog. Niettemin genoot hij veel ver trouwen en was hij een toege wijde arts, alhoewel hij soms vlijmscherp kon uithalen. Ernst en spot voerden de boventoon waarbij de scherts werd afgeslo ten met een onverwachte wen ding in zijn betoog. Tijdens een door hem gegeven les in de ede le kunst der EHBO doorspekte hij dit onderwijs met humoristi sche anekdotes en stak de draak met tal van 'burgermanswijshe den'. Hij hemelde een keer de man op als heer der schepping, prees hem op allerlei terreinen. Toen hij daarmee klaar was, draaide hij zich om in de rich ting van een aantal mannelijke toeschouwers. De Leeuw keek hen meewaardig aan en zei toen: 'En ach, zie het zootje daar nu toch een zitten.' Dokter De Leeuw bewoonde een huis aan de Westvest. Hij In plaats van het bekende dokterskoetsje met paard en koetsier verplaatste De Leeuw zich het liefst te voet of per fiets. Ook bereed hij een motorfiets. In 1928 kreeg De Leeuw een aanstel ling als politiearts. Hij kreeg toen te maken met een schietpartij. De achter zijn bureau zittende politiecom missaris J. Ellenberg werd in december 1934 door een ge frustreerde politieagent di verse malen beschoten. Vijf kogels raakten hem en hij bezweek tenslotte. De dader kon het niet verkroppen dat hij in rang was teruggezet. De Leeuw stond de commis saris tot zijn laatste momen ten toe bij. Bron: 'Dokter AD. Leeuw, een bijzonder mens in Schiedam,' M. van 't Hof en S.Ph Louis. studeerde na zijn HBS-periode eerst aan de Technische Hoge school in Delft. Dat viel hem kennelijk tegen, want na enige jaren liet hij zich inschrijven op de universiteit van Leiden om daar geneeskunde te gaan stu deren. Na zijn studie volgde hij nog colleges in Frankrijk en Duitsland. Door zich naast de reguliere geneeskunst bezig te houden met de homeopathie maakte hij zich een buiten- nog 3 appartementen TE KOOP! 10 vrijstaande woningen prijzen vanaf 479.000,-V.O.N. 12 luxe appartementen en 3 royale penthouses prijzen vanaf 289.000,-V.O.N. verkoopinformatie: 0187 - 486 343 26 geschakelde woningen prijzen va naf 359.000,- V.O.N. Rabobank ontwikkelaar: DeKoningWessels vastgoed

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 31