19 *-v '-A In gesprek met Dood, gewoon de Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUJEpfWEEKKRANT.NL Woensdag 14 oktober 2009 - Pagina 7 Lopend met haar twee hondjes door het Beatrixpark komt Sherita helemaal tot rust. Dood, gewoon... In deze reeks interviews die eens per maand in deze krant ver schijnt, krijgen markante Schiedammers indringende vragen voorgelegd door Helen Teunissen, directeur van Ma- trice Uitvaartbegeleiding. Een interview over de dood, over de uitvaart en daarmee een gesprek over het leven. In dit interview spreekt zij met She rita Narain, directeur/eige naar van saunacomplex Ther men Holiday in Schiedam en zwarte zakenvrouw van het jaar 2007. We ontmoeten elkaar in het kantoor van Narain. "Deze ka mer is precies zoals ik ben, heel chaotisch. Ik vind alles leuk, ik bemoei me met alles in mijn be drijf. Het ene moment ben ik bouwvakker, soms chefkok en dan weer schoonheidsspecia liste. Ik wil alles zelf ervaren en gevoeld hebben." Suriname Narain werd in 1972 geboren in Suriname. "In 1975 zijn mijn ouders en de vijf kinderen naar Schiedam gekomen. Een broer, ik was nog niet geboren, is bij een ongeluk omgekomen toen hij zes jaar was. Mijn vader is overleden toen ik acht jaar was. Mijn moeder moest het in haar eentje rooien met vijf kinderen van zes tot zeventien jaar. Het is ongelooflijk hoe ze ons opge voed heeft, ze heeft ons alle maal laten studeren. Zelf heb ik even in Zwijndrecht gewoond maar ik ben toch weer terugge komen naar Schiedam." Goed team "Samen met mijn oudste broer ben ik eigenaar van dit complex en dat in Zuidwolde. We zijn te genpolen, hij ziet de grote lijnen en ik de details. Hij is van het geld, ik richt me op het contact met de gasten. Daarom zijn we een goed team. Dat geldt ook voor het samenwerken met mijn medewerkers. Ik werk sa men met ambitieuze, commer- Helen Teunissen FOTO: AAD VAN DER GRIENDT ciële mensen, ik geef ze veel ver antwoordelijkheid. In feite zijn ze eigen ondernemer. Toen ik begon was ik een lief meisje met oor voor iedereen. In de loop van de afgelopen zes jaar heb ik mij ontwikkeld tot iemand die heel goed weet wat ze wil. In on derhandelingen ben ik hard en duidelijk, maar ik ben zeker ook heel menselijk. Mijn deur staat altijd open, personeel komt vaak binnen om een praatje te maken." Rouwjurkje "Het overlijden van mijn vader kan ik mij maar vaag herinne ren. Mijn moeder had jurkjes voor mij en mijn zus laten ma ken, ik vond ze niet mooi. Moe der zei: 'Het moet, het is een rouwjurkje.' Ik herinner me heel veel mensen die allemaal huilden. Mijn moeder zat onder de medicijnen, zè kon niet meer. De nacht na de uitvaart ben ik direct bij mijn moeder gaan slapen, ik vond het zo im mens verdrietig voor haar. Ik weet dat ik dacht: nu moet ik voor mijn moeder gaan zorgen. Dat kenmerkt mijn karakter: onafhankelijk, trots, probleem oplossend en niet over mijn ei gen problemen willen praten. Dat heeft zeker met de dood van mijn vader te maken. Mijn moeder heeft er wijze woorden over gezegd: "Trots zijn is geen slechte eigenschap maar het moet niet ten koste gaan van al les, dan maak je dingen kapot." Ik heb daar de afgelopen jaren zeker in geleerd, ik ben minder hard voor mijzelf en vertel meer." Doelar "Liefde, aandacht: dat is de be tekenis van het woord doelar. Mijn moeder, ze overleed in 2006, gaf het niet alleen, ze was het ook! Bij haar mocht ik het kleine meisje zijn. Als ik een na re bui had, ging ik naar mijn moeder toe. Ze hoefde mij al leen maar aan te kijken om te zien hoe het met mij ging. Ze gaf mij eten uit haar hand, dan was alles goed. Ik vind het belangrijk dat ouders in je geloven en dat je als kind waarden mee krijgt zoals ik die leerde van mijn moeder: 'Wees bescheiden, zorg dat je anderen helpt.' Hin- doestaanse gezinnen zijn hecht maar ze kunnen ook erg streng zijn, zónder liefde. Dan wordt het beknotten. Er is veel aan dacht voor eten. De eerste vraag is niet hoe het met je gaat maar of je al hebt gegeten. Eten is ook doelar." Jaloers "Mijn vader is 52 jaar geworden, mijn moeder 64. Als anderen aan mij vertelden dat, bijvoor beeld, hun oma was overleden dan was mijn eerste vraag: 'Hoe oud is ze geworden?' Stel dat het 90 was, dan was ik zo ja loers! Ik realiseerde mij later dat het helemaal nergens op slaat, dat niemand erop zit te wach ten dat ik daar wat van zeg. Nu voel ik dat ik een moeder heb gehad die immens van ons heeft gehouden. Misschien heb ik in die jaren veel meer liefde gekregen dan anderen van een lang levende moeder krijgen." De moeder van Narain had een ernstige nierziekte en werd, na een herseninfarct, opgenomen in het ziekenhuis. "Ze lag in co ma. Ik masseerde haar benen zodat ze, na het ontwaken, weer spierkracht zou hebben om te lopen. Haar arts zei dat ze niet meer wakker zou worden, dat hij zelfs de sonde met voeding wilde stoppen. Ik werd hele maal gek. Mijn moeder zou mij tot de laatste seconde eten ge geven hebben! De arts zag dat ik er nog niet klaar voor was, hoe slecht het ook met moeder ging. Na allerlei complicaties reali seerde ik mij: Ik doe het alleen maar voor mijzelf. Mijn trotse moeder zou een kasplantje zijn terwijl ze niet afhankelijk wilde zijn. We hebben wierook ge brand, Indiase muziek van vroeger aangezet, veel verteld en gelachen. Dit alles in de hoop dat mijn moeder de vrolij ke sfeer zou voelen. Alle kinde ren hebben een nacht bij haar mogen slapen, daarna overleed ze. Het voelt alsof ze ons alle maal nog de kans heeft gegeven om afscheid te nemen. Ik wist dat ze erg moe was en dat haar lichaam niet meer kon. Ze liet ons beloven dat we, na haar dood, niet zo veel verdriet móesten hebben. Ze zei: 'Hoe meer tranen jullie laten vallen, hoe groter de plas voor mij wordt om de overkant, om God, te bereiken. Je mag verdriet hebben maar niet te lang, ga verder met het leven.' Mijn familie dacht dat ik hele maal in zou storten na haar dood, ik was zo aan haar ge hecht. Misschien ben ik er wel het beste mee omgegaan, juist omdat ik altijd tegen haar heb gezegd wat ik voor haar voelde. Omdat ik de liefde heb geuit, kan ik het rouwen beter aan. Als ik aan haar terugdenk, dan denk ik terug met een glimlach: Mam, het is goed. Je hebt ons alles gegeven, tot je laatste adem toe." Indiase prinses "We hebben de uitvaart vanuit ons hart geregeld. De (schoon-) dochters hebben haar verzorgd, de haren gewassen, met olie ge masseerd, een schitterend witte sari aangedaan. Ze was echt een Indiase prinses. Ondertussen zongen we Hindoestaanse lied jes en zeiden we dingen tegen haar. Dat is goed, dan kan de ziel loslaten. Het waren dagen FOTO: IRIS LUIÏÏEN vol herinneringen, verhalen en veel eten. De Hindoestaanse voorganger sprak over reïncar natie en vertelde dat dit leven eindig is maar dat zij weer een nieuw leven zou beginnen. Op de dag van de,crematie waren wij in het wit gekleed. Mijn moeder lag in een open, witte kist. Iedereen nam afscheid door witte bloemblaadjes, ge mengd met kruiden uit de Hi malaya, over haar te strooien. Ze was van top tot teen bedekt met bloemen, alleen haar ge zicht was nog te zien. Daarna hebben we haar naar de oven gebracht. De uitvaart heeft veel indruk op iedereen gemaakt." Beetje gek "Ik sta nooit stil bij mijn eigen uitvaart. Als ik zou weten dat ik ongeneeslijk ziek ben, dan zou ik er tijd voor maken. Misschien neem ik dan zelfs een video boodschap voor mijn familie op, óm te vertellen wat ik be langrijk in het leven vind. Ik zou willen dat mensen over mij pra ten en elkaar vertellen wat mij kenmerkt. Aan de ene kant za kelijk en ambitieus maar aan de andere kant lief en verzorgend. Ook een beetje gek. Ik houd van huiselijk en gezellig, zo moet mijn uitvaart ook zijn. Géén koffie met een broodje achteraf, dat vind ik zo Neder lands. Het liefst wil ik een India se rijsttafel, lekker eten en drin ken. Ik hoop dat de mensen veel lachen, maar ze mogen ook huilen." Reageren Wilt u reageren op dit inter view? Uw reacties zijn welkom via helen.teunissen@matrice.nl Om de dood bespreekbaar te maken krijgt elke geïnterviewde, voorafgaand aan het gesprek, de volgende vragen voorgelegd: •Wat heeft u het meest geraakt in een uitvaart die u bijwoonde? •Welke (heel) bijzondere wens heeft u voor uw uitvaart? •Hoe wilt u herinnerd worden tijdens.de uitvaart? Natuurlijk gaat het gesprek daarmee over het leven: wie bent u, wat is belangrijk voor u, hoe bent u opgegroeid. Tezamen met de bovengenoemde vragen wordt het daarmee een gesprek over de wieg tot en met het graf. TEKST: JOUEN VAN DER KOOU Met moeder op vakantie in Amerika.

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 7