IK WIL'M DIRECT HEBBEN Fo/cus ADL-assistenten Historie van Schiedam: de bijzondere gaven van Liduina Woedende man Relieken Voorraad Sale VT€9 000P!nd Kijk °P www.automaasstad.nl Auto Maasstad Q&^utobedrijf Exponent dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 4 november 2009 - Pagina 29 'De wond barstte open' DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - Lidwina bezat bijzondere gaven. Tijdens haar zeer langdurige ziek bed deed zij veel wondere dingen. Lidwina werd in 1380 te Schie dam geboren. Ten gevolge van een noodlottige val op het ijs tij dens het schaatsen brak zij een rib waaraan ze veel pijn had. Een gróót en ongeneeslijk ge zwel ontstond. Op een avond kwam haar vader bij haar zitten om haar te troosten. Van de pijn viel ze plotseling uit bed, op haar vaders knie. De wond barstte open en de pus brak eruit. Hiervan moest Lidwina zo overgeven dat men dacht dat ze dood zou gaan. Vanaf dat mo ment was zij voortdurend ziek, 38 jaren lang. Waarheid Toen aan het eind van de 14e eeuw een woedende man met getrokken mes achter een ande re man aanzat, vroeg die aan Pietemei, de moeder van Lidwi na, of die ander daarbinnen was. Pietemei ontkende dat ten einde de vluchteling te bescher men. Hij stapte Lidwina's ka mer binnen en vroeg haar of zij iemand had gezien. Lidwina antwoordde daarop: 'Ja,' waar op haar moeder zo kwaad werd dat zij haar dochter een klap in haar gezicht gaf. Ze was bang dat de één de ander dood zou Omstreeks 1412 leed een vrouw in Schiedam aan de vallende ziekte. Zij bedelde om drinken bij de gegoede burgerij. Echter, niets viel haar ten deel! De mensen waren bang voor haar ziekte; iedereen hield de deur dicht voor haar. Lidwina hoorde hiervan en liet de vrouw bij zich komen. Zij gaf haar geld om bier te kopen in de her berg want de wijn die de zie ke Lidwina gebruikte was op. Als Lidwina 's avonds dorst krijgt en aan haar va der vraagt om wijn te gaan halen, blijkt de kan geheel vol met wijn te zitten. De ro de wijn was van een voor treffelijke kwaliteit. steken. Lidwina hoopte echter dat de waarheid de vluchteling aan het oog zou intrekken, het geen inderdaad gebeurde. Im mers, terwijl die vlak voor zijn belager stond, zag deze hem niet. Lidwina's moeders zag dit gebeuren en prees het geloof van haar dochter. Door de waarheid te spreken was groter onheil voorkomen... Pastoor Andries De relatie tussen Lidwina en pastoor Andries was niet opti maal. Als in Schiedam de bui lenpest heerst, waaraan veel Lidwina schenkt vrijgevig aan de armen. mensen sterven, wordt ook zij hiermee bedacht. Andries wil haar niet de communie geven, bang besmet te worden. Uitein delijk neemt hij haar de biecht af ondertussen zijn mond en neus bedekkend. Lidwina weet dan dat zij langer dan de pas toor zal leven. Andries wordt ernstig ziek en hij vraagt Lidwi na vergeving voor zijn botte op treden, waarna hij overlijdt. Omdat hij Lidwina's raad in de In april 1433 overleed Lidwina. De verering die na haar dood haar ten deel viel, werd in 1890 officieel erkend toen paus Léo Xm haar liturgische viering goedkeurde. Daarvoor was een deel van haar relikwieën vanuit Bmssel naar Schiedam terugge bracht. wind sloeg, werd de pastoor ge pijnigd in de hel en onderging de ene marteling na de andere. Bron: Laat-Middeleeuwse tekst 'Dat leven der maghet te Schie dam' van Johannes Geriacus, Subliem samenspel Jazz Waterweg SCHIEDAM - Rob van Bavel (piano), Vincent Koning (gi taar) en Frans van Geest (bas) zullen op zondag 8 no vember zorgen voor een su bliem samenspel tijdens het maandelijkse Jazzpodium Waterweg in de Giuduci Ka pel van het Stedelijk Muse um Schiedam. Een gratis zondagmiddagconcert waar iedere muziekliefhebber welkom is. Het trio met de toepasselijke naam The Ghost, The King and I laat zich inspireren door de muziek van Art Ta- tum, Oscar Peterson en het Nat King Cole trio. Soms klinkt de muziek zeer traditioneel, soms klinkt het modem. Een ding is echter altijd hetzelfde: het swingt en er is veel ruimte voor im provisatie. Het belooft een concert te worden dat iedere jazzlief hebber moet hebben ge hoord. Het gratis concert op zondag 8 november start zo als gebruikelijk om 13.00 uur in de Giuduci Kapel van het Stedelijk Museum Schie dam. Kinderen zijn welkom, maar kunnen ook gratis terecht in 't Atelier van het museum om daar onder professionele begeleiding te schilderen en tekenen. w w tot ^y.UUU,- *vraag naar de voorwaarden m Voorraad Sale* Voorraad Sale* Voorraad Sale Voorraad Sale* Van Deventerstraat 15 Rotterdam Tel: 010-476 66 44 Hoogstad 401 Vlaardingen Tel: 010 - 4454455 Ford-specialist Reparatie Ford Auto's op dealemiveau maar veel goedkoper dan een dealer inkoop en verkoop Ford auto's onderhoud en APK keuring voor alle merken. distributieriem incl. spanrol voor Ford auto's vanaf 170,- euro incl. montage airco vullen vanaf 70,- euro winterhanden incl. velgen gemonteerd en gebalanceerd vanaf 298,- excl btw incl. montage Couwenhovenstraat 44 -Schiedam Tel 010-4262186 www.autobedreijfexponent.nl ABA Persoonlijke verzorging aan mensen met een lichamelijke handicap 6 nummers voor 19,95 Gratis Rotterdam Culinair t.w.v. 9,95 tel. 010 - 46 99 260 - www.puntuitmedia.nl ROTTERDAM PUNT UIT. MIJN STAD, MIJN BLAD. Onbeperkt bellen voor 10,- per uur? De perfecte bijbaan voor studenten in Rotterdam of Dordrecht www.werkenbijbell.nl of 010-2419090 Voor onze locaties in Schipluiden en Vlaardingen zoeken wij enthousiaste voor minimaal 60 - 80 uur per maand. Het betreft hier 4 vacatures waarvan 2 vacatures in verband met ziektevervanging. Bij Fokus werk je sémen met mensen, jong en oud. Je verleent assistentie op afroep en op aanwijzing van de cliënt. Bijvoorbeeld bij lichamelijke verzorging, eten en drinken en eenvoudige verpleegtechnische handelingen. Er zijn kleine en grotere dienstverbanden mogelijk. Daardoor is een baan bij Fokus een prima keuze als je parttime wilt werken. Je werkt in wisselende diensten. Ook zonder diploma in de zorg een afwisselende baan! Je hoeft geen diploma in de zorg te hebben. Fokus zorgt voor een interne, korte opleiding. Fokus kent goede secundaire arbeidsvoorwaarden. Het bruto uurloon is bij aanvang 9,93 - 13,26 (inschaling op basis van relevante werkervaring). De onregelmatigheidstoeslag is 15-60%. Informatie en sollicitatie Kijk op www.werkenbijfokus.nl. Of bel/mail met Meivin Beijers (015) 380 14 68, schipluiden- korpershoek@fokuswonen.nl. of bel/mail met Paddy Monster (010) 434 53 88, vlaardingen- babberspolder@fokuswonen.nl. Sluitingsdatum: 18 november 2009. Acquisitie wordt niet op prijs gesteld. www.werkenbijfokus.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 29