Afscheidsmonologen: ontroerend, verrassend en humoristisch de Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 9 december 2009 - Pagina 27 Premiere Afscheidsmonologen in Leiden. Ie rij, vlnr Noraly Beyer, de koningin, Rian Gerritsen, Joost Prinsen. 2e rij, vlnr Arend Niks (musicus), Leopold Witte (regis seur) FOTO: ALL ACCESS FOTO: JOUK OOSTERHOF/SANDER PLUG SCHIEDAM - De Afscheids monologen heeft als basis de werkelijke verhalen van ster venden en hun naasten. Aansprekende auteurs als Kees van Kooten en Cornald Maas schreven de persoon lijke teksten. Bekende Ne derlanders als Peter Blok, Anita Witzier en Maarten van der Weijden verzorgen, in steeds wisselende bezet ting, de voorstelling. De in Schiedam geboren muzi kant Arend Niks zorgt voor verrassende muziek. Het re sultaat is een prachtige voor stelling met diema's als het aftakelingsproces, modever schijnselen rond de dood en rouwverwerking. De VPTZ (Vrijwilligers Palliaüeve Ter minale Zorg) heeft aan Bos Theaterproducties gevraagd deze voorstelling uit te bren gen. Zij vieren hiermee hun 25-jarig jubileum. De VPTZ geeft ondersteuning aan mensen in de laatste levens fase. Theater aan de Schie brengt De Afscheidsmono logen op 15 januari 2010. Aanvang 20.15 uur. Reserve ren kan via www.theateraan- deschie.nl of via 010 - 2 467 467. Voor speeldata kijk op www.bostheaterproduc- ties.nl. geweld, om het leven gekomen. De tweede keer dat het gebeur de dacht ik: 'Dat kan toch niet!' Ik heb daarin veel geleerd van de eerste keer. Toen mocht ik er niet bij zijn, ik had weinig in te brengen. Ik zag hem pas voor het eerst toen hij in de kist lag. De tweede keer dat ik het mee maakte heb ik alles gedaan wat ik wilde. Ik heb hem gewassen en aangekleed. Hij was lid van een motorclub en hij was opge baard op een centrale plek waar iedereen die hem kende de hele dag bij hem kon zijn. Al die tijd muziek, kletsen, dansen en drinken. Omringd door bloe men, bedolven onder kaartjes en foto's. Het was heel puur, geen enkele buitenkant, maar mensen die van hem hielden. Mijn ouders zeggen nu: 'We wil len niet in een rouwcentrum opbaren maar thuis op de tafel, zodat we er allemaal bij kunnen zitten. Geen druk, geen volgen de afspraak.' Ook op mijn uitvaart mag ieder een alles doen. Door de Af scheidsmonologen denk ik niet meer dan anders na over de dood. Wel vertellen we elkaar in de auto onze eigen verhalen. Ik vind het fijn om het erover te hebben, het steeds weer te be noemen. In een tekst van Cor nald Maas staat: 'Zijn dood hoort bij het leven, anders heeft het leven zo weinig zin.' De Af scheidsmonologen gaan over het leven. Prachtig toch?!" Werkelijke verhalen SCHIEDAM - In de voorstel ling bekende Nederlanders: een acteur, een Journaalle zer, een tv-persoonlijkheid, sporter en altijd vaste actri ce Rian Gerritsen. Er is prachtige muziek, een ge sprek over de dood. Iemand die ziek is roept uit: "Leven bij de dag? Rot toch op man, of ik daar de tijd voor heb..." Eigen verdriet en vreugde Zitten mensen te wachten op een voorstelling over de dood? Gerritsen: "Het is een ontroe rende, verrassende én humoris tische voorstelling. Na afloop mengen wij ons altijd even on der het publiek om na te praten. De reacties zijn verrassend. Ie dereen zit er met z'n eigen heb ben en houwen. Het gaat om je eigen verdriet en vreugde in het leven, de herkenning, maar het is nergens te zwaar. Ik heb nog nooit zoveel mensen na een voorstelling zien kletsen over wat er allemaal gebeurde en wat ze herkenden. Dat vind ik er goed aan. Het nodigt uit om te praten en na te denken. De dood is niet gemakkelijk om mee om te gaan. De voorstelling kan je een traan kosten én het levert een glimlach op. Daar gaat het om, dat je er even bij stilstaat." "Elke avond is anders! Er zijn tien verschillende verhalen, uit gesproken door wisselende ac teurs. Elke monoloog en élk ge sprek is daardoor weer anders. In feite improviseren we ter plekke, spelen we enorm op el kaar in. We moeten het loslaten om het te laten ontstaan. Ieder een die meedoet, heeft iets met de dood, daarom hebben we er 'Ja' op gezegd. Ook de mensen op het podium storten zich erin, raken geëmotioneerd, geniefen ervan. We vallen dan samen met het onderwerp en vergeten soms dat we optreden." Rian Gerritsen (38) acteerde in diverse theaterproducties en had een hoofdrol in de politie serie Van Speijk en de film Lan ger licht van David Lammers. "Bos Theaterproducties vroeg mij voor De Afscheidsmonolo gen omdat ik iemand van de lach en de traan ben." De dood maakt ook onderdeel uit van het leven van Rian Gerritsen. "Ik heb veel vrienden verloren. Ook twee partners zijn, beiden door Op 12 november vond in Lei- dén, in aanwezigheid van de ko ningin, de première plaats van de Afscheidsmonologen. Op 15 januari speelt de voorstelling in Theater aan de Schie in Schie dam. Reden voor Helen Teunis- sen, directeur van Matrice Uit- vaartbegeleiding om in gesprek te gaan met vaste actrice Rian Gerritsen. FOTO: JORIS VAN BENNEK0M

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 27