Gewoon engelen Stadsnatuur doet het redelijk goed Halsbandparkiet Schiedamse natuur op landelijke televisie dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 9 december 2009 - Pagina 5 SCHIEDAM - In deze zesdeli- Poldervaart, Beatrixpark, ge serie van de NCRV staat Harga-park en de Vijfsluizen de natuur en het natuurbe- verplaatst om via de Maas^ houd binnen Nederlandse boulevard zich verder te ver steden centraal. Volgens De spreiden. De TV-uitzending Kruijf toont de aflevering hoe 'Natuur aan de Havens' is 10 de natuur zich via de 'Groene december om 19:55 uur op Long' door het park Kethel, Nederland 2. Vraag nu gratis ons inspiratiemagazine I www.engelen.nl Onze drijfveer is om met passie, ervaring en vakmanschap duidelijk het onderscheid te maken. Met het genietklaar' concept nemen wij alles voor u uit handen. U hoeft zelf niets te regelen en kunt direct van uw nieuwe badkamer, keuken of tegelvloer genieten! Barendrecht Rotterdam Spijkenisse Van 't Hoffstraat 8 Industrieweg 1 lepenlaan 19-41 T 010 482 52 71 T 010 262 07 33 T 0181 62 32 00 BADKAMERS KEUKENS Vestiging Rotterdam iedere zondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Koopavonden: Spijkenisse: donderdag tot 21.00 uur. Barendrecht en Rotterdam: vrijdag tot 21.00 uur. in de havens Pesten of plagen? SCHIEDAM - Volgens de stad- secoloog gaat het redelijk goed met de natuur in Schiedam on danks de opwarming van de aarde. "Als ik de landelijke trerid zie, is bij een aantal sóórten te rugloop te bespeuren. In Schie dam zien we dat bij de huismus en de vlinder het bruin zand oogje. Het bont zandoogje doet het daarentegen weer goed." Het blijkt dat het laatste te ma ken heeft met de temperatuur in de stad. "Ie ziet dat de fuut, die veelal in de buitengebieden voorkomt, afgelopen decennia de stad is ingetrokken, terwijl die buiten de stad nauwelijks nog wordt gezien. Ook zien we meer libellen." Volgens De Kruijf heeft de ecologische zone Poldervaart wel schade onder vonden door de bouw van het ziekenhuis. "Het blijft een knel- pujrt in een toch al drukke ste delijke ecologische structuur. De kunst is om juist nu naar de toekomst te kijken om dit te voorkomen. Gelukkig is de Groene Long wel in het bestem mingsplan vastgelegd." Door groei verliest de natuur aan ruimte, waardoor gemeenten werken aan natuurbehoud of - verbetering. De gemeente heeft regelmatig overleg met andere gemeenten maar ook met na- tuurcentrum de Boshoek. SCHIEDAM - Tijdens de ac- tiviteitsweken op Sg Spie- ringshoek staat dit jaar het normen en waarden project voor de tweedeklassers hoog op de agenda. Zo moeten leerlingen zich bewust wor den dat een kleine plagerij kan uitlopen tot zelfs crimi neel gedrag. Wijkagent Wen dy Oosterman leert ze er al les over. In een introductieles bij het vak gezondheid en een pro jecties in de activiteitenweek krijgen de leerlingen les over het thema 'pesten of pla gen?' Of, zoals in het voor beeld van de lesbrief gege ven wordt: "Iemand een klein duwtje geven: dat kan plagen zijn, maar ook pes ten." In de introductieles wordt vooral aan de hand van de theorie en praktijkvoorbeel den wat het verschil is tussen pesten en plagen. De projectlessen vinden plaats op 16 december in de ochtend en de middag. Aan de hand van een youtube- filmpje zal in aanwezigheid van politiefunctionarissen een onderwerp besproken worden, waarin de rol van de politie duidelijk moet wor den. Hierdoor kan er meer' begrip ontstaan voor de poli tie en weten de leerlingen meer waar de grenzen liggen van het toelaatbare. Ter af wisseling vinden er demon straties plaats van zelfverde digingtechnieken en kunnen de leerlingen een hindernis- baan afleggen. Tijdens de activiteitenweek gaan andere -leerjaren ook op pad, zoals een bezoek aan het museum voor moderne kunst 'de Pont' in Tilburg. seum en laat in het centrum wat meer over het verleden van Schiedam zien. De Kruijf: 'Juist om het contrast tussen het har de en het zwarte van voorheen ten opzichte van het groen te la ten zien. Dat groene streven we ook na in de stad.' Een stadse- coloog bemoeit zich met een heleboel dingen die met het groen en de natuur in de stad te maken hebben: 'We bescher men de Groene Long en we zor gen er voor dat de natuur in de stad blijft (be)staan.' SCHIEDAM - Opvallend is. dat de halsbandparldet steeds vaker in de stad te zien is. De Kruijf: "Het gaat om die grote groene herrieschopper met die lange staart. Het is een warmtemin- nende soort en komt oorspron kelijk uit het tropisch regen woud. Soms ontsnappen ze uit hun kooi, maar zou ook een groot aantal van deze parkieten in de haven van Amsterdam zijn ontsnapt. In Schiedam schat ik de populatie op zo'n 100 stuks."

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 5