Dalfsen Tocht Historie van Schiedam: barre tocht tijdens hongerwinter dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 23 december 2009 - Pagina 36 De Schiedamse Groenelaan in de Gorzen tijdens een winterse dag in 2010. foto: whm stro. "Ze keken of je luizen had, maar die hadden we allemaal", vertelt Huiberdina Winterswijk. Van vermoeidheid en kou vie len we snel in slaap. De volgen de halteplaats zou Harderwijk worden." Onderweg moesten ze van de Duitsers kijken naar neerge schoten 'terroristen' die langs de kant van de weg lagen of in bomen hingen. "Een vreselijk beeld dat niet te vergeten is en dat de haat alleen maar aan wakkerde." Bij een zuivelfabriek kregen ze een beker lekkere soep en in een grote ambacht school konden de doortrekkers de nacht doorbrengen. Als ze nog twee meisjes meenemen, waarvan er één bevroren voet jes heeft, gaan ze op weg naar Zwolle waar ze vanwege de sneeuw en het ijs de brug over de IJssel met de handwagen amper opkwamen. Niet veel later onderneemt mevrouw Winterswijk weer een tocht, de handwagen moest nog in Oldebroek worden opgehaald. Weer naar Ommen en omst reeks 10 februari zijp ze met zusje Ineke weer in Schie dam. Kerstchat tegen eenzaamheid SCHIEDAM - Vrijwilligers van Humanitas zijn tijdens de kerstdagen overdag en 's avonds online bereikbaar voor mensen die alleen zijn. "Terwijl anderen aan het kerstdiner zitten zijn veel mensen eenzaam", zegt Paul, een van de vele en thousiaste vrijwilligers van het Chatproject "Het Luiste rend Oog" van Humanitas. "Daarom zijn we juist tijdens de kerstdagen extra online". Iedereen kan tijdens de kerstdagen chatten met een vrijwilliger van Humanitas via www.hetluisterendoog.nl. Bereikbaar op 25 en 26 de cember van 10.00 uur tót 13.00 uur en van 16.00 uur tot 22.00 uur. Chatten met Humanitas kan 365 dagen per jaar en is gratis en ano niem. 90% van de bezoekers van het chatproject geeft aan dat ze een goed gesprek heb ben gevoerd met een vrijwil liger die naar ze luistert, steunt en meedenkt. Licht in het donker SCHIEDAM - Op tweede Kerstdag, is een Kerstviering in de Hoeksteénkerk aan de Burg. Knappertlaan/hoek Warande te Schiedam. Het thema is: 'Het Licht schijnt in de duisternis'. Het wordt uitgewerkt in zang, medita tie en een vrije vertelling. De viering begint om 10.00 uur en de toegang is gratis terwijl er een collecte is voor een kindertehuis in India. Voor wie verhinderd is en toch meer over het Kerst feest wil weten kan terecht opwww.mijnmst.nl. Verbetering Beatrixpark SCHIEDAM - Komend voor jaar worden de eerste stap pen gezet om het Prinses Beatrixpark terug te brengen tot een veilig en aantrekkelijk park. In de periode tot en met 2013 ondergaan delen van het park een positieve ge daantewisseling. Het eerste deel dat wordt aangepakt is de Poldervaartstrook aan de westzijde van het park. Hier wordt met name ingezet op het realiseren van een duur zaam bomenbestand. Het College van B&W heeft de structuurvisie op het Beat rixpark vastgesteld1 op 3 no vember. De visie is aange meld voor behandeling in de gemeenteraadsvergadering van 4 februari 2010. Vrijwilligers in het zonnetje SCHIEDAM - PvdA-fractie- voorzitter Mario Stam heeft acht vrijwilligers van Seriio- renwelzijn in het zonnetje gezet. Séniorenwelzijn telt in Schiedam 160 vrijwilligers, die allemaal verdienstelijk werk doen voor ouderen. Mario Stam overhandigde aan een trotse directeur Ma rianne van Twist een schil derij van het Zakkendragers huisje. Vrijwilligers Faland, Warnawa, Van Dijk, Meijer, Boer, Aydogdu en Braven- boer van Laarschot, die werkzaam zijn in de Dien stencentra, maaltijden be zorgen en thuisadministratie verzorgen, namen net als hun manager Sonja Brand samen met de complimen ten een bos rozen in ont vangst van PvdA-raadslid CobydelaRie. 'Een vreselijk beeld' DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - In de laatste twee nummers van 'Scye- dam', het periodiek van de Historische Vereniging Schiedam, staan twee boei ende verhalen, opgeschre ven door mevrouw H.W. Winterswijk-Liefhebber. Het slot gaat over haar bele venissen in de hongerwin ter. Indrukwekkend. Met de hongerwinter wordt de winter van 1944/45 bedoeld. Het was een zeer strenge winter met een grote schaarste aan voedsel en brandstof aan het eind van de aflopende Tweede Wereldoorlog. Ongeveer twintigduizend Ne derlanders kwamen om door de honger en de kou. Voor zover zij daartoe in staat waren, gingen sommigen op zogenoemde hongertochten. Met de fiets of een kar naar boe ren in het oosten van land om voedsel te bemachtigen voor zichzelf en de achterblijvers. Soms gebeurde het dat op de te rugweg de Duitsers het met veel moeite verkregen voedsel in be slag namen. Huiberdina Win terswijk woonde toen in de Groenelaan in de Gorzen en met een gehuurde handwagen toog zij met haar zusje Ineke op weg richting het oosten. Het werd een meer dan barre tocht. Uiteindelijk komen ze dood vermoeid en hongerig in Ommen en daarna in Dalf sen. Zusje Ineke was inmid dels ziek geworden. Bij boe ren kregen ze voedsel en als haar zusje weer een beetje is opgeknapt gaan ze vanuit Dalfsen weer op huis aan. Na weer een moeilijke tocht en met achterlating van de handkar, kwam Huiberdina uiteindelijk op het Marconi- plein in Rotterdam waar ze een lift naar huis kreeg. Zus Ineke was onderweg bij fa milie achtergebleven. "Gauw naar de Groenelaan. Wat waren we blij elkaar weer te zien. Gauw wat wa ter gekookt voor een bordje havermout. Er werd ge smuld." Ook opa kreeg een beetje havermout. Tijdens de tocht kregen ze te maken met vorst en zware sneeuwval. Onderweg zochten ze onderdak bij boeren en het Leger des Heils. Ze waren niet de enige; Tijdens de tocht kwa men ze mensen tegen die hui lend naast hun kapotte kinder wagen stonden en niet verder konden. Bij een dependance van het Rode Kruis in of bij Amersfoort mochten ze naar binnen en konden ze rusten op Brauwweg weer open SCHIEDAM - Het kruispunt De Brauwweg/Van Rie- beeckweg is sinds donder dag weer open voor verkeer. Het nieuwe kruispunt met ver keerslichten tussen het bedrij venterrein Spaansepolder en 's- Graveland Zuid garandeert een betere doorstroming van het verkeer en draagt bij aan de ver keersveiligheid ter plaatse. Na een periode van circa vier maanden, waarin het kruispunt herhaaldelijk was afgesloten, kan alle verkeer weer gebruik maken van de nieuwe kruising. De werkzaamheden waren no dig uit veiligheidsoverwegingen en voorbereidingen voor ge plande nieuwbouwkantoren. Voor voetgangers en fietsers is een veilige doorgang gecreëerd. Ook biedt het nieuwe kruispunt als voordeel dat in de verkeers regeling prioriteit kan worden gegeven aan het doorgaande verkeer op de De Brauwweg. Bij filevorming, bijvoorbeeld bij een geopende brug of door een grote hoeveelheid verkeer rich ting de 's-Gravelandseweg, kunnen de toevoerende richtin gen apart geregeld worden zo dat het kruisingsvlak vrij blijft voor het overige verkeer. De nieuwe kruising maakt deel uit van de grootscheepse revita lisering van bedrijventerreinen Spaanse Polder en 's-Graveland Zuid. In 2015 moet de Spaanse Pölder omgevormd zijn tot een modem gemengd terrein met een verschijningskwaliteit waar de ondernemers trots op kun- Wethouder Maarten Groene (economie) is blij met de vlotte openstelling: "Schiedam heeft op deze wijze een frisse toegang gekre- nen zijn. gen, waar ook fietsers en voetgangers zich veilig voelen. En... alles voor elkaar binnen de planningfoto: jan van der ploeg

Het Nieuwe Stadsblad | 2009 | | pagina 36