Zicht OD Zuid-Holland PrZUIDHOLLAND [YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY iAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi Wat is er te doen? I Bestaande bedrijventerreinen worden opgeknapt Bedrijventerreinen zijn belangrijk Samenwerking centraal Januari 2010 Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland®pzh.nl Stadswandeling Den Haag Het Haags Historisch Museum organiseert diverse stadswandelingen rond de omgeving. U kunt kiezen uit vijf wandelingen van een uur. www.haagshistorischmuseum.nl Wildlife photographer of the year in het Museon Natuurfotografen van over |u:-. de hele wereld deden mee aan de 'wildlife photo- ■Kittïjr grapber competition'. Uit de vele inzendingen is een selectie gemaakt die tè zien is in het Museon. De expositie duurt tot 7 maart 2010. www.museon.nl Wel eens in een vuurtoren geweest? Het is mogelijk de Scheveningse vuurtoren te bezichtigen, in combinatie met een bezoek aan Muzee Scheveningen. Bovenin de vuurtoren heb je spectaculair uitzicht. De gigantische vuurtorenlamp is ook indruk- I wekkend om te zien. www.muzee.nl Marinierskapel speelt Bizet in het Provinciehuis Op 30 januari 2010 verzorgt de Mariniers kapel ter Koginklijke Marine het jaarlijkse Koninginneconcert in het Provinciehuis. Dit keer staat muziek van Georges Bizet op het programma, www.zuid-holland.nl/ kaaftenkoninginneconcert Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk op www.zuid-holland.nl De provincie Zuid-Holland behoort tot de dichtstbevolkte en meest geïndustrialiseerde gebieden ter wereld. De druk op de beschibare grond is dan ook groot. Zowel provincie als gemeenten zoeken continu naar ruimte voor aantrekkelijke woongebieden, natuur, bedrijven en een goede bereikbaarheid. Economische koploper Op economisch terrein wil de provincie tot de koplopers van Europa horen. We hebben echter een tekort aan ruimte. Die ruimtedruk leidt tot een duidelijke keus voor de aanpak van bestaande verouderde bedrijventerreinen boven de aanleg van nieuwe terreinen en tot een zuiniger ruimtegebruik op bedrijventerrei nen. De aanpak van verouderde bedrijventer reinen wordt ook wel herstructurering genoemd. Bij herstructureringsprojecten kan het bijvoorbeeld gaan om verbetering van de bereikbaarheid, slopen en intensievere nieuw bouw van bedrijfspanden- en kavels en opnieuw inrichten van het openbaar gebied. In het coalitieakkoord, de plannen van Gedepu teerde Staten tot 2011, staat dat de provincie zoveel mogelijk herstructureringsprojecten aan wil jagen. Dat doet zij door gemeenten subsi dies te geven. Die subsidies zijn bestemd voor herstructurering van 750 hectare bedrijven terrein en het behalen van ruimtewinst daarbij. Subsidies voor herstructurering Als gemeenten een herstructureringsproject willen uitvoeren, kunnen zij hiervoor bij de provincie een UHB-subsidieaanvraag indienen. UHB staat voor Uitvoeringssubsidie Herstruc turering Bedrijventerreinen. Op dit moment is 60% van het beschikbare budget toegekend aan 600 hectare. De provincie ligt dan ook op koers met haar herstructureringsplan. Bij de aanpak van verouderde bedrijventerreinen kijkt de provincie, in samenwerking met gemeenten, ook naar mogelijkheden om ruimtewinst te boeken. Hoe zuiniger er met bestaande bedrij venterreinen wordt omgesprongen, hoe minder nieuwe terreinen er immers nodig zijn. Tot nu toe laten de herstructureringsplannen die zijn ondersteund met UHB-subsidie, gemid deld een ruimtewinst zien van zeven procent. Inzet voor de komende jaren Maar hoe gaat het de komende jaren eigenlijk verder? Terreinen die met eenvoudige ingrepen geherstructureerd kunnen worden, zijn inmid dels voor een groot deel onder handen genomen of worden nu aangepakt. Dat betekent dat vooral de dure en moeilijk uitvoerbare projec ten overblijven. Dat maakt de aanpak van verouderde terreinen er niet gemakkelijker op. Daarnaast laat de economische crisis haar invloed gelden. Toch zijn deze ontwikkelingen voor de provincie geen reden om pas op de plaats te maken. Blijven investeren in de kwaliteit van de ruimte in Zuid-Holland is van groot belang om de provincie aantrekkelijk te houden als vestigingsplaats en als gebied om te wonen en te recreëren. Daarom zijn momen teel de rijksoverheid, de provincies en gemeenten met elkaar in gesprek om de herstructurering van bedrijventerreinen hoger op de agenda van alle overheden te krijgen. Win een kaart voor het Koninginneconcert De Marinierskapel der Koninklijke Marine verzorgt jaarlijks het Koninginneconcert in het Provinciehuis. Op 30 januari 2010 wordt een Carmen Suite varr Georges Bizet uit gevoerd. De provincie Zuid-Holland stelt 50 kaarten beschikbaar voor belangstellenden. Wilt u kans maken op een kaart? www.zuld-holland.nl/kaartenkoninginneconcert 'Bedrijventerreinen vervullen een essentiële functie in de Nederlandse economie, ook in regio Rijnmond. Het is echter vaak goedkoper om nieuwe bedrijventerreinen aan te leggen, dan oude op te knappen. Hierdoor wordt onnodig veel open ruimte geofferd aan nieuwe bedrijventerreinen, terwijl de bestaande terreinen verminderen in aantrek kingskracht.' Aan het woord is Sanneke Nulkes, lid van de Statenfractie van de VVD. 'Dat is slecht voor de economische en ruimte lijke ontwikkeling van regio's en steden. Bedrijven lijden onnodig omzetverlies en imago schade en zien zich soms gedwongen naar nieuwe locaties te verhuizen. Dit resulteert in - verrommeling en verlies van kostbare open ruimte. De provincie richt zich met name op herstructurering van bedrijventerreinen.' Ondernemers excelleren! 'Meer en beter ondernemerschap is de inzet van de provincie Zuid-Holland. Voorwaarden daar voor zijn dat ondernemers de ruimte krijgen en vestigingsvoorwaarden moeten uitstekend zijn. Dit moet ondernemers uitnodigen om te inves teren. Herstructureren van bedrijventerreinen in de drukke Regio Rijnmond is belangrijk voor de havengerelateerde ondernemers. Maar ook voor niet-ondernemers, we willen immers zoveel mogelijk grolan houden. Herstructurering vergt creativiteit. Dubbel ruimtegebruik is belangrijk: parkeren zoveel mogelijk Op- of onder bedrijven en niet ernaast. De VVD is duidelijk: Economie en duurzaamheid gaan wel degelijk samen. Van ondernemers wordt gevraagd dat zij 'slim en groen' ondernemen. Tegelijkertijd moet de provincie dan ook het voorbeeld laten zien bij het herstructureren van. bedrijventerreinen: ruimtewinst, ondernemer schap, innovatie en kwaliteit gaan prima samen.' De provincie Zuid-Holland heeft goed zicht op de aanpak van bedrijventerreinen over alle regio's. Zij is daarmee ook goed in staat om energie te steken in die terreinen waar dit het hardste nodig is. Regio Rotterdam vormtéén zwaartepunt in de provinciale bedrijventerrein- aanpak. Voor de langere termijn, tot het jaar 2020, worden 22 bedrijventerreinen aangepakt. Daarbij gaat het om een totale oppervlakte van ca. 1.100 hectare. Samen aan de slag De provincie Zuid-Holland is niet de enige partij die zich met bedrijventerreinen bezighoudt. Vooral gemeenten en bedrijfsleven zorgen voor de uitvoering van de projecten. De provincie stimuleert hoofdzakelijk met subsidies. De aan pak van verouderde terreinen is vaak ingewik keld en vergt een lange adem. Zo kan er sprake zijn van bodemverontreinigihg, verouderde riolering/leidingen, wegen die verbeterd moeten worden en dergelijke. In de regio Rotterdam krijgt de samenwerking daarom steeds vastere vorm. De provincie, stadsregio Rotterdam en Kamer van Koophandel hebben besloten gezamenlijk de handen uit de mouwen te steken in het Regionale Herstructurering- en Ontwikkelingsbureau (RHOB). Dat is geen 'praat-club', maar het bureau gaat concreet aan de slag met de uitvoering van projecten. Om te beginnen is bepaald welke locaties eerst in aanmerking komen. Dat zijn Spaans Polder Rotterdam (in de oksel van de snelwegen A13/A20), Stadshavens Rotterdam, Agricluster Barendrecht (bij het veilingcomplex Barendrecht) Nieuw Mathenesse Schiedam (aan de rivieroever). Daarbij blijft het echter niet: de komende jaren komen ook de andere 19 projecten aan bod.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 17