Ik deed helemaal niks' De clover Papegaai Maatschappelijk werken aan de Nieuwe Waterweg Historie van Schiedam: schieten op een namaakvogel Je camera de baas Gezelligste bank van Schiedam Oost dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 27 januari 2010 - Pagina 16 Detail van de kaart van De Gheyn van 1598. Links de Doelen bij de Schie (bij nummer 8). Rechts de Overschiese Poort. Hoogtepunt tijdens feesten van de schutterijen was het pape- gaaischieten. Het ging om een nagemaakte vogel die als doelwit fungeerden. De schutterijen hadden gedurende zo'n evene ment elk acht vaten accijnsvrij bier tot hun beschikking. Win naar werd de Schutterskoning. den drie achtereenvolgende da gen. De rederijkers konden er ook wat van. Rederijkers waren beoefenaren van retorica, de welsprekendheid en hadden re derijkerskamers, een soort amateurtoneelverenigingen. Zij waren wel verplicht om de stuk ken die zij wilden voordragen, eerst aan de pastoor, de schout en deheren van de 'Weth' op te voeren: censuur! Dit had te ma ken met een eerder opgevoerd stuk dat bij de Heren niet in goed aarde was gevallen. Op de kaart van De Gheyn zijn ook de schietbanen van de schutterijen te zien. Er waren er twee: de ene was gewijd aan Sint Joris, de legendarische dra kendoder, de andere aan Sint Sebastiaan, de met pijlen door boorde christelijke martelaar. Bron: "Geschiedenis van Schie-. dam,van Drs. G. van der Feijst. Historisch weeshuis overgedragen SCHIEDAM - Vereniging Hendrick de Keyser, de lan delijk werkende restaureren de vereniging die zich inzet voor het behoud van histori sche architectuur, heeft het oude weeshuis in Schiedam verworven. Het Weeshuis der Hervorm den' in het centrum van Schiedam is eeuwenlang de opvangplek geweest voor weeskinderen, halfwezen, vondelingen, voogdijkinde ren en verladen kinderen. Het heeft een 400 jaar lange geschiedenis. Met het vertrek van de laat ste wees veranderde de functie van het gebouw. Het college van regenten kreeg de functie van beheerder voor projecten voor jeugd en welzijn en het historische ge bouw werd omgebouwd tot een wooncomplex met 23 zogenaamde HAT eenhe den. Niet alleen de functie maar ook het historische in terieur verdween. Toch is er nog veel bewaard. Zo heeft het gebouw een re gentenkamer met 18de- eeuws goudleerbehang en de oude indeling kan gere construeerd worden. Dit is ook de intentie van Vereni ging Hendrick de Keyser, die het gebouw van Stichting Woonplus heeft overgeno men. De Vereniging zal het overbelaste complex op ter mijn restaureren en de histo rische indeling terugbren gen. Met het weeshuis komt het bezit van Hendrick de Key ser in Schiedam op vier grote historische complexen uit diverse architectuurperio den. SCHIEDAM - Dat de boom- grote Schiedammer Abdul lah M. (20) in november 2008 een van de aanstich ters was van de enorme vecht- en slooppartij tijdens Mahaba Maroc in Theater aan de Schie ontkende hij vasthoudend bij de politie rechter. „Ik heb niks ge daan." Hij had wel een stang opge raapt, maar daarmee echt niet op die jongen geslagen. "Ik wil de ze alleen uit elkaar halen toen ze begonnen te vechten. Daarom sta ik ook op die came rabeelden. Maar ik heb niet iets gedaan," hield de Schiedammer vol bij de politierechter. Die stelde dat verschillende getui gen hem aanwezen als de be zoeker die met prullenbakken, bloemstukken, serviesgoed, stoelen en tafels begon te slaan en gooien. De knok partij leverde mim 2.000 euro schade aan theatermeubilair en inboedel op. "Nadat twee be zoekers met elkaar sparden," las de rechter voor uit het dossier, „ging dat iets te hardhandig en riep iemand: 'Waarom sla je mijn neefje.' Hierop stormde er sen achter een jongen aan de keuken in. Getuigen zagen u met een tafel boven uw hoofd achter hem aan rennen. Slaan met een ijzeren stang toen hij op de grond lag en anderen op hem inschopten. U ging al eerder in de fout met geweld op een Schiedams metro station vorig jaar december." Dë verdachte schopte een fietser tegen z'n hoofd bij de in gang, nadat die hem zou heb ben uitgescholden en ge spuugd. „Dat is een veel te ge welddadige reactie", zei de poli een groep-van zo'n 40 vechtjas- tierechter. Volgens de officier van justitie verdient de scholier 2 maanden cel. De Schiedam mer: „Dat is niet terecht. Ik ben niet begonnen." De politierech ter: „In de cel is het niet leuk en het verstoort uw schooloplei ding, maar het zou terecht zijn. Ik vind het heel vervelend dat u er omheen blijft draaien. U lijkt hier bedeesd, maar vier getui gen zagen u als een gek te keer gaan. Toch is.het zonde als dit u uw school kost, daarom beperk ik de straf tot 120 uur en een voorwaardelijke celstraf van een maand. Na een veroordeling voor twee gewelddadige ge beurtenissen, is het geen over bodige luxe een anti-agressie therapie te volgen. Maar dat re gelt u zelf als u verstandig bent. Plechtige optochten SCHIEDAM - Vanwege de overvyeldigende belangstel lingvoor de cursus fotografie "Je camera de baas", start SWS Welzijn op 26 februari met een tweede groep. De cursus vindt plaats in SWS Wijkcentrum de Erker en omvat 16 bijeenkomsten. Niet volgens het boekje, maar op geheel eigen wijze leert vakfotograaf Gert Jan van Noorden hoe je de tech niek van het fotograferen kunt beheersen. De kosten zijn €120,- voor de hele cur sus. Voor meer informatie tel. 010 - 4267767 of bij SWS Wijkcentrum De Erker. SCHIEDAM - In deze ru briek laat een maatschap pelijk werker van Maat schappelijke Dienstverle ning Nieuwe Waterweg u meekijken in zijn spreekka mer. Hoewel de namen en omstandigheden onher kenbaar zijn gemaakt, krijgt u een beeld van de da gelijkse praktijk. Ambtelij ke molens en een nood- voedselpakket. Tijdens -het spreekuur in een huisartsenpraktijk ontmoet ik Paul en Louise. Paul heeft een arbeids conflict. Zijn werk gever betaalt struc tureel minder loon uit dan waar hij recht op heeft. Er is stress... De econo mische teruggang verkleint de kansen op een an dere baan. Ze krijgen ook geen uitkering, omdat Paul formeel werk heeft. Omdat er schulden zijn en nauwelijks geld om boodschappen te doen, hebben ze zich aangemeld bij een schuldhulpverlener. Ze hebben twee kinderen in de basis schoolleeftijd. Een directe op lossing is nu wel nodig. Uit het overleg met de afdeling Sociale Zaken en Werkgelegen heid van de gemeente blijkt dat mijn cliënten geen aanspraak kunnen maken op een uitke ring. De reden: men heeft loon, ook al ontvangt Paul dit in de praktijk niet. Er blijkt voor dit soort situaties geen noodmaat regel te zijn. Het advies is het loon te vorderen bij de werkge ver. Dit scenario wordt ook be vestigd in het overleg met Bu reau Sociaal Raadslieden en een advocaat. De advocaat is op ver zoek van Paul een procedure gestart en het is afwachten of de werkgever medewerking zal verlenen. Als maatschappelijk werker be nut ik de laatste mogelijkheid om het gezin op korte termijn te helpen. Ik bel de Voedselbank Rotterdam en vertel over het ge zin. Er is een noodvoedselpak- ket mogelijk, maar de voor waarde is dat ik dit persoonlijk kom ophalen. Nog dezelfde middag rij ik naar Rotterdam. De medewerkers van de Voedselbank hebben hun best gedaan. Voor de fa milie staan twee goed gevulde bood schappentassen klaar. Vanaf van daag kunnen zij el ke vrijdag een voedselpakket af halen op het uitgiftepunt van de Voedselbank in hun eigen woonplaats. Ik rijd terug naar mijn spreekkamer, waar Louise al op me wacht. Ze is dolgeluk kig, maar vooral dankbaar voor het noodvoedselpakket. Met gemende gevoelens zie ik hoe ze de tassen openmaakt. Het is mooi te zien hoe dankbaar ze reageert. Gelijktijdig besef ik dat regels vaak geen richtlijnen meer zijn, soms wordt de men selijke maat uit het oog verlo ren... Algemeen Maatschappelijk Werk is gratis en u hebt geen verwijsbrief nodig. Kijk voor meer informatie op www.mdnw.nl of bel 435 10 22 (Vlaardingen), 47310 33 (Schie dam). SCHIEDAM - Jaarlijks wor den in Schiedam de Bran dersfeesten gehouden. De historie van de stad geeft aan dat de toen bestaande verenigingen ook regelma tig feesten organiseerden. De schutterij schoot daarbij op een namaakvogel. Schiedam was in de 16e eeuw, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Vlaardingen, dat lange tijd een soort dorp met stadsrechten bleef, al een aardige plaats aan het worden. We kunnen dat goed zien op de kaart van Jacob de Gheyn van 1598. We zien dan een 'Civitas', een nederzetting omringd döor vesten met poorten. De kerk staat in het midden met het stadhuis er vlakbij, zoals het nu nog is. De (haring)visserij was nog het belangrijkste middel van be staan. Scheepsbouw aan de westzijde van de Haven, de hui dige Lange Haven, zorgde voor de benodigde haringschepen. Processies Op hoogtijdagen speelden de feesten zich af rondom 'het Merckt velt', bij kerk en stad huis. Diverse organisaties zorg den voor kleur en fleur zoals de gilden, de rederijkers, schutte rijen, kermissen en jaarmark ten. Ook kerkelijke organisaties lie- De leden van de schutterij en, verenigd in een gilde, oe fenden op een terrein dat de Doelen werd genoemd, in clusief het gilde-gebouw. Het pand De Doelen van Sint Joris aan de Schie herin nert daar nog aan. Op die plek was ook de schietbaan. De doelen van het schutters gilde Sint Sebastiaan lagen in de buurt van de Kreupel- straat en waren ongeveer 80 meter lang en 20 meter breed. Schutters waakten over de veiligheid van de stad en zij leverden de man nen voor de stadswacht. De bewapening bestond uit een 'clover' of voetboog, een hel lebaard (een strijdbijl aan een lange spies) en een de gen of dolk. ten zich zien als ze tijdens pro cessies over de stadswalen trokken. In deze plechtige op tochten liepen ook de plaatselij ke gilden mee die kaarsen droe gen, alsmede de schutterijen. Censuur Gilden manifesteerden zich ook tijdens de 'hoochtijt', de perio de dat men zijn gilde hield. Het was de feestdag van de patroon heilige en in de kerk werd ter ge legenheid daarvan een mis op gedragen. Deze feesten duur- SCHIEDAM - Wethouder Maarten Groene onthulde vorige week 'de gezelligste bank van Schie dam Oost', naast openbare basisschool De Peperklip aan de Fahrenheitstraat in Schiedam. Het is de eerste Social Sofa in een reeks van drie van deze banken die in Schiedam zullen worden ge plaatst De wethouder onthulde de bank samen met Mariëlle van der Schoor, directrice van De Peperklip. Het bijzondere aan deze bank is dat rond de bank een kinderparticipatieproject is geor ganiseerd. Leerling Bodien van der Touw mocht daarom namens het Kinderpersbureau de wet houder interviewen. Ondanks de zenuwen ging dat haar heel goed af. foto: pr

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 16