FIAT PANDA 4,9% AUTOBEDRIJF 5e Industriestraat 39 - 41 VAN DER VOORDE Telefoon: 010 - 434 81 57 Historie van Schiedam: Pest hield huis in jeneverstad Niet ter kerke Mepper BETER KUN JE HET NIEUWE JAAR NIET BEGINNEN! Profiteer nu van premie 500,- en een financiering tegen 4,9% rente. 8.995,- 1.000,- -/-€ 500,- €7.495,- rente dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 3 februari 2010 - Pagina 41 De straf van God DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - De pest hield in het verleden goed huis in Schiedam. Honden moest worden afgemaakt. "Wie het tegenwoordige ge meenteziekenhuis aan de Nas- saulaan niet alleen van buiten kent, maar ook getuigen kan van. de voortreffelijke wijze waarop men daar als patiënt wordt verzorgd, kan zich haast niet indenken welke primitieve toestanden hier en elders op dit gebied hebben bestaan," schreef A. van der Poest in 1948 in de lokale krant. Patiënten van het huidige Vlietlandzieken- huis, in ieder geval één, blijken ook tevreden te zijn met de be handeling en het verblijf. In de - grijze Schiedamse oudheid was dat wel iets anders. Met name gold dat voor de verpleging van Schiedammers die van de pest te lijden hadden. Zo was er het- Blauw- en Pesthuis. Het Blauw huis was bestemd voor het ver beteren van vrouwen; het ande re huis was voor lijders aan de 'hete ziekte', oftewel de pest. De pest was een rotziekte, waaraan je bijna zeker dood ging. De pestbacterie veroorzaakte een besmettelijke epidemie en ma nifesteerde zich als builenpest of longpest. Nog steeds zien we in ons taalgebruik gezegden als 'krijg de pest' of 'hij wordt ge pest op school'. In de 14e eeuw werd Europa In 1635 vielen er in Schie dam door de pest driemaal zoveel doden als normaal. Er waren weken waarin men gemiddeld 60 doden moest begraven. De overheid deed er alles aan om verpreiding te voorkomen. Was iemand van de pest toch hersteld, dan mocht hij of zij zes we ken lang niet de kerk betre den. Huisgenoten kregen ook beperking van bewe gingsvrijheid, zoals een ver bod om weg te blijven uit de vleeshal of de Vismarkt. Za ken doen met anderen was ook niet toegestaan. Goede ren uit het huis van een pest lijder mochten ook pas later worden verkocht. Over al die maatregelen zal de Schie dammer in die tijd wel be hoorlijk de 'pest' in hebben gehad, overvallen door een vreemde ziekte. Het begon in de herfst van 1347 op Sicilië, bereikte in januari 1348 Marseille en ver spreidde zich vandaar over Eu ropa uit. Pas rond 1352 was het voorbij. De ziekte was gemakke lijk te herkennen: hoge koorts, onrust, verwardheid en bulten zo groot als een appel in hals, oksel of lies, alsmede het spu gen van bloed. Op sommige plaatsen waren ook paars-zwar- w Pestlijders onder primitieve omstandigheden in het ziekenhuis. te verkleuringen te zien waar door mogelijk de bijnaam voor de pest ontstond: 'zwarte dood'. Niemand wist waar de ziekte vandaan kwam of wat er aan te doen was. Schiedamse pestlij ders die verpleegd moesten worden konden terecht in een deel van het voormalige Sint- Anna-klooster. De naam Sint- Annazusterstraat herinnert daar nog aan. De pest was even wel niet de enig ziekte die zeer gevreesd werd. Denk aan de cholera, pokken en mazelen. De pest werd ook wel de 'haastige ziekte' genoemd volgens Lau rens Priester in een uitgave van 'Ach Lieve Tijd'. Velen zagen het als een straf van God. De Joden kregen soms de schuld van het verspreiden ervan. Feitelijk was het de rat die de oorzaak was van de pest. Triest was dat als men besmet was, vaak binnen enkele dagen dood was. Opvallend was de medede ling van de stedelijke over heid in 1571 in de strijd te gen de pest. Hondenbezit ters moesten zich in 8 dagen van het dier ontdoen. Zo niet dan zou men een honden mepper aanstellen die alle honden zou doodslaan. Kerkdiensten •Heilig Hartkerk (Gorzen) zondag 9.45 uur eucharistie viering met zang, voorgan ger pastor C. Biesjot. •Hersteld Hervormde Ge- meente, Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61 - 63. Zondag diensten om 10.00 en 16.30 uur, voorganger ds N. van der Want •Zondag Protestantse Kerk diensten om 10.00 uur. Gro te Kerk: Ds.M.Russchen. (vrijdag, 5 febr. 12.30 uur meditatie en middaggebed). Vaste Burg: Pastor B. Breu- gem. Dorpskerk: Ds.J.v.d.Peppel (mmv canto- rij). De Ark: Ds. W.v. Wieren. •Zondag dienst om 10.30 uur Vrijzinnige Geloofsgemeen schap, Westvest 90-92, voor ganger is Ds. K. Zijlstra. •St.Jan de Doper - Visitatie- kerk, Mgr.Nolenslaan 99, vieringen verzorgd door li- turgiegroep. Zaterdag 17.00 uur met pianomuziek van Nel de Heer, zondag 10.30 uur samenzang o.l.v. Wim v.d. Steen. •Liduinabasiliek,Singel 104 zaterdag 18 uur Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Gezongen Hoogmis, predi katie pastoor P.M. Vismans. •In de Jacobus en Martinu- sparochie Kerkweg 53, zon dagsviering 9.45 uur dinsdag om 9.15 uur: eucharistievie ring of dienst van Woord en Communie. •Zondag 9.30 uur eredienst bij Het Apostolisch Genoot schap, Lindeijerstraat 5. •Diensten Nederlands Gere formeerde Kerk, Westvest 30, zondag om 9.30 uur voorganger: ds. F.H.Blokhuis en 16.30 uur voorganger: Pastor PA van Veelen. PAHDA Keuze uit vele exterieur- en interieurkleuren, 5 uitrustingsniveaus en aantrekkelijke opties en accessoires. Bijvoorbeeld de 1.2 Edizione Cool met: ABS Twee airbags Handbediende airconditioning Centrale portiervergrendeling met afstandsbediening Deelbare achterbank met hoofdsteunen Elektrisch bedienbare ramen voor In hoogte verstelbaar stuur Gem. brandstofverbruik: 5,0 - 6,6 1/100 km (1 op 15,2 - 20,0). C02:114 -155 gr/km. Fiat. De laagste gemiddelde C02-uitstoot van Europa. Panda Cool vanaf Slooppremie* EcoDrive Premie U betaalt slechts meerprijs: - metalliek lak. 400,- - radio - CD 4 speak 250,- Prijzen incl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. 'Kijk voor de voorwaarden van w.natlonaleeloopregeling.nl Vraag naar de exacte voorwaarden. Deze actie loopt tot en met =010- Toetsing en registratie bij BKR te Tiel. FGA Capital Netherlands B.V. Is kredietgever en werkt onder vergunningsnummer 12013694 als aanbieder van consumentenfinancieringen. De effectieve rente op jaarbasis is de prijsaanduiding voor het krediet. Hierin komen alle kosten tot uitdrukking. Alle bedragen zijn in Euro'3. Kredietsom Maandtermijn Slottermijn Eff. rente per jaar Totaalprijs krediet Looptijd in maanden 7.500,00 €144,00 €1.500,00 4,90% 8.393,10 48 €15.000,00 €288,00 €3.000,00 4,90% €16.788,20 48 Let op! Geld lenen kost geld ojf

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 41