Wijkproblemen onder de loep dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 10 februari 2010 - Pagina 34 Te weinig plek, te veel mensen Tien straten rondrijden voor een parkeerplek is niet ongewoon in Oost Vaak hebben automobilisten dan nog pech. Politiek SCHIEDAM - Met elf partijen, die zeggen allemaal het beste voor te hebben voor Schiedam, is het soms moeilijk om door de bomen het bos te zien en een goede keuze te maken. Het Nieuwe Stadsblad helpt haar lezers daar een handje bij. Schiedam hebben we opgedeeld in Schiedam-Oost, Schie- dam-West, Centrum, Schiedam-Noord. Schiedam-Zuid en Nieuwland. Iedere week lichten we één, twee of drie wijken uit en vertellen wat daar de knelpunten zijn. Vijf politieke partijen mogen vertellen hoe ze over die proble men denken. Natuurlijk stellen we dan die belangrijke vraag: hoe wordt het opgelost? De partijen antwoorden, zwart op wit. DOOR MARSHA MAARSCHALKERWEERD SCHIEDAM - Iedere partij zegt het beste voor te heb ben met de stad. Maar bete kent dat ook op wijkniveau de problemen worden op gelost? Het Nieuwe Stads blad inventariseerde de problemen in Oost en dook in vijf verschillende partij programma's op zoek naar het verlossende antwoord. Wie in Oost woont weet het; 's Avonds parkeren betekent vaak een kwartier lang omringende straten doorkruisen. Het gebrek aan parkeerplekken komt niet in de laatste plaats door de overbewoning in de wijk, huis jesmelkers die Oost-Europese huurders tien man sterk in klei ne appartementjes plaatsen. Het straatbeeld wordt negatief beïnvloed door verloederde panden met dichtgespijkerde ramen, zwerfvuil en honden poep. Wat gaat de politiek doen om Oost aan te pakken? Oost kent te weinig parkeer plaatsen. De problematiek wordt verergerd door betaald parkeren beleid in omringende wijken en plekken die bezet worden door bedrijjsbusjes. Na dat bewoners zelf tegen betaald parkeren stemde, is er niet veel meer mogelijk de komende drie jaar. Wat moet er volgens uw partij gebeuren aan de parkeer- problematiek in Oost? PvdA: Bij nieuwbouwprojecten moeten (ondergrondse) par keergarages gecreëerd worden. In oude wijken zoals Oost moe ten bedrijfsbusjes geweerd worden. WD: Er dient voldoende par keergelegenheid te zijn in of bij de wijk. Foutparkeren en het plaatsen van bedrijfsbusjes in de wijk moet streng worden aangepakt. De WD wil extra parkeergelegenheid aan de rand van de wijk. Leefbaar Schiedam/ Schiedam Actief: Het aantal parkeerplaat sen is in de hele stad beperkt. Op kleine schaal betaald parke ren invoeren veroorzaakt het 'waterbedeffect'; overlast in omringende regio. Leefbaar Schiedam wil daarom betaald parkeren in de hele stad door voeren. Bewonersvergunnin gen moeten tegen kostprijs worden verstrekt. Bedrijfsver- gunningen worden daarente gen juist duurder gemaakt. Gemeente Belangen Schiedam (GBS): Geheel Oost zal geregu leerd moeten worden. Dit heeft echter alleen zin als dit ook voor de avonduren geldt dat is wan neer de problemen vooral spe len. SP: Oost is niet gebouwd op twee auto's per huishouden. Een complex parkeerbeleid is dan ook vrijwel onvermijdbaar. Daar waar het mogelijk en be taalbaar is wil de SP parkeerga rages, bij voorkeur onder gronds. Een grote rol in Oost speelt de overbewoning. Teveel mensen wonen op één adres met alle overlast van dien. Met name het percentage Midden- en Oost- Europeanen is hoog. Hoe wil uw partij deze overlast de komende jaren aan gaan pakken? PvdA: Overbewoning moet ac tief worden tegen gegaan Huisjesmelkers moeten door een integrale aanpak van brandweer, politie en bouw en woningtoezicht blijvend wor den aangepakt. WD: Er dient een taskforce te komen om overbewoning en gerelateerde overlast aan te pakken. Ook zoekt de WD naar mogelijkheden om de eigenaar van het pand verantwoordelijk te stellen zoals door een boete op te leggen of het pand te slui ten als de bewoners overlast veroorzaken. Leefbaar Schiedam/ Schiedam Actief: Veel Midden- en Oos teuropeanen staan niet als in woner geregistreerd bij de ge meente. Om doeltreffend actie te kunnen ondernemen, moet de omvang van het probleem worden vastgesteld. Regelmati ge grootschalige controle van identiteitspapieren kan het probleem in beeld te brengen wie zich allemaal waar in Schie dam ophouden. Sociale contro le voor de aanpak van overbe woning is essentieel. GBS: Er moet meer sociale con trole komen. Per wijk dient er een duidelijk aanspreekpunt te zijn. GBS ziet hierin een belang rijke rol voor de wijkagent. SP: De SP wil dat elke nieuwko mer zich bij de gemeente in schrijft zodat de gemeente hen dan helpen met- en kan op hun controleren van arbeids- en huisvestingsvoorwaarden. Zo kan overbewoning worden ver holpen. Een veelheid van oorzaken draagt bij aan de (dreigende) verloedering van Schiedam Oost. Hoe moet volgens uw par tij gezorgd worden dat de wijk schoon, heel en veilig wordt? PvdA: De afgelopen vier jaar is op veel plekken al grote voor uitgang geboekt met het onder hóud van de stad. Groen, bes trating en speelvoorzieningen moeten worden schoongehou- den en onderhouden. Wijkbe woners moeten een rol gaan spelen in het niet Opnieuw la ten ontstaan van vervuiling. WD: De openbare ruimte is werk van de gemeente én de bewoners van Schiedam. De gemeente moet toezien op het werk van Irado. Maar bijvoor beeld hondenpoep moet door hondeneigenaars zelf opge ruimd worden Leefbaar Schiedam/ Schiedam Actief: Huiseigenaren moeten eerder worden aangesproken op het in goede staat brengen van hun woningen. Daarvoor kunnen zij onder andere ge bruik maken van particuliere woningverbetering. Gemeente lijke reiniging kan efficiënter, hierop moet de aannemer wor den aangesproken. Bewoners moeten hun verantwoordelijk heden nemen voor zaken zoals hondenpoep. De gemeente dient te zorgen voor voldoende uitlaatplaatsen. GBS: Bij herontwikkeling zoals wellicht in Oost moet ruimer gebouwd worden met meer groen en speelvoorziening. Zwerfafval, hondenpoep en vernield straatmeubilair is een bron van ergernis. Handhaving en voorlichting zijn hierin zeer belangrijk. Naast streng optre den moeten er natuurlijk wel voldoende afvalpunten zijn, die ook regelmatig geleegd wor den. SP: Soms is herstructurering van bestaande wijken noodza kelijk. De SP wil daarbij wel slo pen zoveel mogelijk vermijden en de wensen van bewoners centraal stellen. De betrokken heid van bewoners, onderne mers en maatschappelijke or ganisaties is bij het vormgeven van de openbare ruimte onont beerlijk. De SP wil bewoners daarom meer inspraak geven over projecten in hun buurt en experimenteren met wijkbud getten. Uit landelijk onderzoek blijkt dat de wijze van financiering van verkiezingsbeloften vaak problematisch is. Hoe denken de partijen hier hun plannen te be talen? PvdA: De komende jaren zal el ke uitgave Jcritisch bekeken moeten gaan worden. Door goed te onderhandelen met de bedrijven moeten er meer dien sten voor hetzelfde geld gele verd worden. Door het schrap pen van taken zijn er ook min der ambtenaren nodig om het beleid te verzorgen. WD: De WD is tegen de verho ging van de lokale belastingen. De WD vindt dat Schiedam moet samenwerken met ande re gemeenten voor het behalen van inkoopvoordelen en voor het samenvoegen van gemeen telijke diensten. Verder willen wij dat het geld in de welzijns sector effectiever wordt be steed. Leefbaar Schiedam/ Schiedam Actief: De mateloze geldverspil ling van het afgelopen college moet stoppen. Daarnaast moet er meer geld binnen komen. Heffingen verhogen is pijnlijk voor de burger en levert relatief weinig op. Gropdverkoop i.p.v. erfpacht brengt veel meer op. GBS: GBS wil vooral op de fran je bezuinigen zoals de culturele sector. Ook in de ambtelijke or ganisatie kan bezuinigd wor den, met name door het terug dringen van kostbare externen. SP: De SP ziet niets in lastenver hogingen voor de burger. In plaats daarvan moet kritisch gekeken worden naar taken die nu extern worden uitgevoerd, vaak kan dit goedkoper door de gemeente zelf. Daarnaast zijn wij voor het uitstellen van niet- essentiële werkzaamheden zo als bomenkap en het burger kwaliteitsplan totdat de finan ciën weer op orde zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 24