Even voorstellen: PS Feest bij scouting 2010 Kerkdiensten Angstig Varkensoog Schiedam is van de Schiedammers Jubileumtaart voor politiek Schiedam Historie van Schiedam: Slachthuisbuurt weer compleet dé Weekkrant] Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 10 februari 2010 - Pagina 45 •Hersteld Hervormde Ge- k meente, Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61 - 63. Zondag diensten om 10.00 uur lees- dienst en 17.00 uur: voor ganger W. Schinkelshoek. •In de Heilig Hartkerk zon dag 9.45 uur eucharistievie ring met zang door het H.Hartkoor, voorganger pa ter A. Heeren. •Zondag Protestantse Kerk diensten om 10.00 uur: Mag- nalia Deikerk: Ds.W.v.d.Vegt. Vaste Burg: Ds. N. Hoeksel. Dorpskerk: Ds. W. van Wie ren. De Ark: Ds. J.v.d. Peppel. Grote Kerk 12 febr. 12.30 uur: Meditatie en middaggebed. •In de St.Jan de Doper - Visi- tatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, Pater Leo de Jong O.P. in J, eucharistieviering. Zaterdag 17.00 uur pianospel van Jan Meisters, zondag 10.30 uur Gemengd Koor Laus Deo. •Zondag Christelijke Gere formeerde Hoeksteenkerk kerkdiensten om 9.30 uur leesdiënst, 14.30 uur: voor ganger ds. A. Hoekman. •Zondagdienst om 10.30 uur Vrijzinnige Geloofsgemeen schap, Westvest 90-92, voor ganger Ds. K. Yntema. •Liduinabasiliek, Singel 104 zaterdag 18.00 uur Stille Hei- lige mis, zondag 10.15 uur Gezongen Hoogmis, predi- catie pastoor P.M. Vismans. •Jacobus en Martinuspa- rocltie Kerkweg 53, zondags viering om 9.45 uur. •Zondag 9.30 uur eredienst Het Apostolisch Genoot schap, Lindeijerstraat 5. •Diensten Nederlands Gere formeerde Kerk, Westvest 30, zondag om 9.30 en 16.30 M uur voorganger: ds. F.H.Blokhuis. Jan Wielaard (links) en wethouder Yorrick Haan onthullen met een ferme ruk het kunstwerk. FOTO WHM het slachthuis werd na de oor log een woonwijk gebouwd, waarvan de straten werden ver noemd naar vooraanstaande geleerden uit de diergenees kunde. Wat ontstond was een markante volkswijk: de Slacht- huisbuurt. Jan Wielaard ging als kleine jongen met zijn vader, die slager was in Vlaardingen, mee naar het slachthuis en was dan onder de indruk van het mooie en vele vlees dat in de koelcellen hing. Het slachten zelf mocht tiij niet zien. "Sommige koeien werden wel eens wat agressief en dan moest de politie er aan te pas komen om deze dieren op andere ge dachten te brengen. Om een uitgebroken koe te vangen, ging men met een kalme koe naar het opgewonden dier om hem tot bedaren te brengen. Soms gingen ze er dan allebei van door." Douwe Kunst nam soms een varkensoog in een lucifer doosje mee naar school, tot hilariteit van zijn klasgeno ten. Ook oefenden de broers met de pistolen van het slachthuis op een eiken plank. De stalen pin kregen ze dan amper uit het hout. Lijsttrekker Frans Hamerslag. SCHIEDAM - Op weg naar de gemeenteraadsverkie zingen stellen de partijen zich aan de lezer voor. Deze week: Frans Hamerslag van Progressief Schiedam. Kunt u zich kort voorstellen? Ik ben Frans Hamerslag, 43 jaar en woon in Scliiedam Zuid. Ik ben getrouwd met Nanda, en samen hebben wij drie kinde ren. Ik werk als Adviseur Perso neel Organisatie bij een grote zorgverlener.. Ik geniet van een mooi boek, rij motor en luister graag naar muziek, bij voorkeur naar Marillion. Ik ben nu 4 jaar raadslid in Schiedam. Eerst voor de SP, maar toen ik merkte dat ik van die partij geen ruimte kreeg om Schiedam op onze manier echt beter te maken, richtte ik samen met anderen PSop. Schiedam in 2014. Wat is er als het aan u ligt veranderd? In 2014 heeft het gemeentebe stuur laten zien dat zij weten dat Schiedam van de Schiedam mers is. De" gemeente is continu overleg met de Schiedammer. Schiedammers weten dat sa menleven begint met naar el kaar luisteren, en de gemeente geeft het voorbeeld. Schiedam heeft in 2014 financieel magere jaren achter de mg. Echt nieuwe grootse dingen hebben we dan ook niet. Wel zijn de twee hoog waardige sportparken ontwik keld en Schiedam is weer een stuk veiliger en schoner gewor den. Verkeersoverlast maar ook honden(poep)overlast is terug gedrongen. De aanpak van wij ken en buurten is doorgegaan. Verpauperde woningen worden gesloopt en maken plaats voor nieuwbouw. Schiedam zet zich nog meer in voor vergaande mi lieumaatregelen als optimaal fietsgebruik, LED verlichting, cïadle to cradle en zonne-ener- gie. Waarom moet de Schiedammer juist op uw partij stemmen? PS is een echte Schiedamse par tij met ervaren mensen en nieu we enthousiaste mensen. Geen ^9^1 GEMEENTE R A ADS VERKIEZINGEN onderwerpen uit den Haag die over Scftiedam uitgestort wor den maar onderwerpen die u en mij direct raken. PS werkt Sa men met de Schiedammers aan Schiedam. Hiermee zet PS zich in voor en samen met buurt, straat en wijk, groepen, vereni gingen en individuen. Of het nu gaat over het Ziekenhuis, parke ren, nieuwbouw, scholen of een «J jongerencentrum. Samen voor een beter Schiedam. Uw ideale coalitie is Met het Motto "Samen voor Schiedam" kan PS met alle par tijen samenwerken die Schie dam echt constructief verder willen helpen. Wetende dat fi nanciële middelen beperkt zijn zullen we met elkaar moeten zoeken naar mogelijkheden in plaats van naar onmogelijkhe den. Solidariteit moet echt tot uiting komen. Burgemeester verver sneed samen met de scouting de taart aan. foto: pr SCHIEDAM - Acht jeugdige scouts van de vier Schie damse Scoutinggroepen hebben een 100-jaar Scou ting Jubileumtaart aange boden aan de burgemees ter, wethouders en de raadsleden van Schiedam. De kinderen deden dit om te vieren dat Scouting dit jaar 100 jaar in Nederland bestaat. Met de taart willen zij niet alleen de raadsleden het feest mee laten vieren, maar de gemeente ook bedanken voor 100 jaar samen werking. Voorafgaand aan het aansnij den van de taart Weid de 13-ja- rige scout Lianne Blom een toe spraak namens alle ScWedamse scoutingleden. Hierin vertelde zij dat het 100-jarige jubileum feest het hele jaar gevierd zal worden, onder andere tijdens de Scout-it-out op 27 maart met de inwoners van ScWedam, tij dens de Scout-2-Day op 15 mei met alle inwoners van Neder land en tijdens de Jubileum Jamboree met alle Scouts uit heel Nederland. Na het bedanken van de ge meente voor 100 jaar aan sa menwerking nodigde zij de raadsleden uit Wet alleen een stukje taart te eten op de afgelo pen 100-jaar, maar ook op de komende 100 jaar. Als afshiiting van haar toespraak nodigde zij de mevrouw Verver uit de taart symbolisch aan te snijden, wat de burgemeester met veel ple zier deed. De wethouders en raadsleden kregen Wema door de jeugdleden van Scouting elk een stukje taart Wtgereikt. Wie meer wil weten: www.scouting- schiedam.nl. De stier is weer terug DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - De stier is te rug in de slachthuisbuurt. Wel niet één van vlees en bloed, maar van gasbuis. Het kunstwerk was onder deel van het slachthuis dat vanaf 1942 tot de sloop in 1987 tegenover de werf van Wilton Fijenoord was gele gen. Het siert nu de gevel van één van de aldaar nieuw gebouwde huizen. De buurt waar het abattoir stond heet nu 'Distilleerders- buurt'. De straten die er zijn ge bouwd, herinneren aan ScWe damse jeneverbazen. Wethou der Yorick Haan verrichtte afge lopen vrijdag zijn laatste officië le handeling door, samen met voormalig slachthuismedewer ker Jan Wielaard, de met een ScWedamse vlag afgedekte stier te onthullen. Haan wordt bur gemeester van Vlieland. Tijdens de bijeenkomst waren diverse oud-medewerkers van het slachthuis aanwezig. In 1919 steldé dé.nieuwe \1ees- keuringswet stréngere eisen aan slachtplaatsen. Het resWtaat was een ontwerp voor een nieuw slachthuis waarvan de eerste paal werd geslagen op 8 mei 1940, terwijl op 2 mei 1941 de eerste steen werd gelegd. De bouw werd in augustus 1941 vertraagd doordat een Engelse bommenwerper, die de De gebroeders Douwe en Jan Kunst woonden lange tijd op het slachthWsterrein. Hun vader was er technisch hoofdambtenaar en als kind vonden zij het wel leuk daar te wonen. Jan: "Het was een soort vrijplaats waar wij ons eigen speelterrein hadden. Er woonden twee gezinnen. In het andere hWs woonde de keurmeester. In de oorlog kwamen ook de DWtsers hier slachten. Op een bepaald moment was er een half var kentje gestolen. Dat bleek door een Duitser te rijn ge daan. Die voelde zich echter zo in het nauw gedreven dat hij achter de schoorsteen van het ketelhuis voor eigen rech ter speelde en zichzelf heeft afgeschoten. Dat resulteerde in een gat in de muur waar wij heel angstig voor waren." scheepswerf van Wilton- Fijenoord wilde bombarderen, door de Duitse luchtafweer werd neergeschoten. Het toe stel belandde boven op het dak van het slachthuis. Het gebouw werd uiteindelijk geopend op 26 oktober 1942 door de Duitsgezinde burge meester D.G. Draayer. Onder deel van het gebouw was een centrale toren die bekroond werd door een stier. Rondom

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 45