Wijkproblemen onder de loep dé Weekkrant Nieuwe Stadssblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 24 februari 2010 - Pagina 25 De dichtgespijkerde huizen geven geen gezellig beeld van de wijk West. Tijd om dat te veranderen vinden bewoners. FOTO: VINCENT VAN DORDRECHT SCHIEDAM - Iedere partij zegt het beste voor te heb ben met de stad. Maar bete kent dat, dat ook op wijkni veau de problemen worden opgelost? Het Nieuwe Stadsblad inventariseerde de problemen in Schiedam West en dook in vijf ver schillende partijprogram ma's op zoek naar verlos sende antwoord. Lopend door West vraag je op sommige stukken af of er nog wel iemand woont. De dichtge spijkerde huizen bieden geen gezellig aanzicht. Terwijl je rondloopt moetje ook uitkijken voor de gasaansluitingen die in middels bovengronds zijn geko men. Lastig als je slecht ter been bent. Bewoners rondom het ou de ziekenhuis houden intussen hun hart vast. De aannemer is volgens hen iets te enthousiast aan de slag gegaan, en dat kan vele gevolgen hebben. Tijd om een oplossing te vragen aan D66, SP, Progressief Schiedam CPS), Algemeen Ouderen Ver bond (AOV) en Trots op Neder land (Trots). Hoewel Schiedammers zeggen verplicht te worden om hun hui zen op te knappen, kijken bewo ners rondom de Aleida- Kort land èn Gordonstraat veel tegen dichtgespijkerde huizen aan. Bewoners snappen het niet meer. Als gevolg van de leeg staande huizen heeft de wijk een armoedig gezicht. Bewoners zien graag dat daar iets aan gedaan wordt. Hoe gaan de partijen dat aanpakken? D66: Als D66 collegepartij wordt dan zullen we zeker bepleiten dat het college zich actiever moet opstellen en meer initia tieven moet nemen, ook als de verantwoordelijkheid bij ande re partijen ligt. In deze concrete situatie zullen we er bij de ver antwoordelijke wethouder op aandringen Woonplus hierop aan te spreken, want het zijn Woonplus-woningen. En D66 zal zich verdiepen in de her structurering van de wijk en er op toezien dat bewoners bij de uitvoering worden betrokken. SP: Inderdaad is particulier ei gendom van onroerend goed geen garantie voor goed onder houd en gebruik. Volgens de huidige spelregels in onze sa menleving mag een eigenaar z'n huis dichtspijkeren en leeg laten staan. Maar omdat huizen in onze samenleving een schaars goed zijn, pleiten wij voor andere spelregels. Als kra ken van woonruimte die langer dan een jaar leeg staat niet meer mag, moet er een wet komen die de gemeente de bevoegd heid geeft deze woonruimte aan anderen in gebruik te ge ven. De wet voorkeursrecht ge meenten werkt alleen wanneer de eigenaar wil meewerken, en daar is ook nog veel geld voor nodig. Dan worden deze eige naren beloond voor hun nala tigheid. PS: PS wil zo snel mogelijk de ei genaar van de panden (woon plus) verzoeken deze te slopen en nieuwbouw te plegen. Ook wanneer er nog geen nieuw bouw kan worden gebouwd, kan er beter een leeg veld liggen dat in ieder geval nog tijdelijk benut kan worden als trapveld je of honden uitlaatplaats. AOV: Eigenaren die huizen be zitten waar ze geen onderhoud aan plegen en zo de wijk om laag helpen dienen desnoods door de gemeente te worden gedwongen tot het aanpakken van het achterstallig onder houd. In uiterste geval kan er zelfs onteigend worden om zo de wijk in stand te kunnen hou den, leefbaarheid van de straten en de wijk is prioriteit nummer een! Trots: De dichtgespijkerde pan den aan de kop van de Aleidas- traat zijn niet fraai en geen ge zicht voor een over het alge meen goede wijk als West. Wat is de rol van de B.V.S. West in dit geval? Ik zou verwacht hebben dat de anders zo actieve op bouwwerker de heer Klijzen dit had aangepakt,bovendien heeft de B.V.S.West een actief be stuur. Voorbereidingen treffen voor een kort geding wil wei eens wonderen doen, raadpleeg de B.V.S.Oost. In West moet je opletten waar je loopt. Voordat je het weet breek je je nek over een gasaansluiting die boven het trottoir uitsteekt. Dat is nog niet alles. Volgens be woners kunnen ze door verzak- Politiek SP: Verzakkingen zijn onvoor ziene .risico's waar niemand voor verzekerd is. Het is vaak niet mogelijk om te bewijzen waar de oorzaak ligt. (Waar schijnlijk heeft het te maken met de waterhuishouding). Het ligt voor de hand het herstel te laten betalen door de hele sa menleving. Het Rijk mag deze kosten niet afwentelen op de betreffende gemeente. In de tussentijd helpen we via de WMO de mensen met een be perking natuurlijk wel goed. PS: Schiedam in gebouwd op "erwtensoepgrond". Hierdoor is er altijd sprake van vetzakken van grond, dat is een gegeven. SCHIEDAM - Met elf partijen, die zeggen allemaal het beste voor te hebben voor Schiedam, is het soms moeilijk om door de bomen het bos te zien en een goede keuze te maken. Het Nieuwe Stadsblad helpt haar lezers daar een handje bij. Schiedam hebben we opgedeeld in Schiedan>Oost, Schiedam- West, Centrum, Schiedam-Noord, Schiedam-Zuid en Nieuw- land. Iedere week lichten we één, twee of drie wijken uit en vertellen wat daar de knelpunten zijn. Vijf politieke partijen mogen vertellen hoe ze over die proble men denken. Natuurlijk stellen we dan die belangrijke vraag: hoe wordt het opgelost? De partijen antwoorden, zwart op wit. king hun woningen en bergin gen alleen door middel van bloktreden binnengaan. Lastig voor mensen met een rollator of scootmobiel. Wat is de oplossing volgens de partijen? D66: D66 zal dit soort gebreken zowel bij de wijkprocemanager van West, het hoofd openbare ruimte en in het wijkoverleg West aankaarten. Kleine straat gebreken moeten direct wor den verholpen. Voor mensen met rollator of scootmobiel is direct een maatoplossing nodig. Ophogingen van straten zullen meer tijd vergen gelet op de fi nanciering en planning van alle grondwerkzaamheden in de stad. Juist dit is er de reden van dat Schiedam in de meerjaren on- derhoudsvoorziening altijd op hogen van grond moet opne men. Concreet betekend dat daar waar grond te veel verzakt is zoals in West (maar ook in Noord), hier opgehoogd moet worden. Schoon, Heel en Veilig betekend ook dat iedere paar jaar de openbare ruimte in elke wijk weer een stukje opgehoogd zal moeten worden en stenen weer recht gelegd moeten wor den. Dat is de prijs die Schie dam betaald voor wonen op de ze ondergrond. AOV: Er dient op korte termijn een inventarisatie te komen per wijk waar achterstallig onder houd is van straten, stoepen en dergelijke. Dit kan snel worden aangepast, desnoods in fasen maar wel met uitzicht tot verbe tering op korte termijn Trots: Over bovengrondse gas aansluitingen is ons niets be kend. We zullen dat onderzoe ken. Het probleem van verzak kingen kennen we maar al te goed, denk maar aan de prach tige nieuwbouwwijken in Noord. Het sloopbedrijf is volgens bewo ners iets te enthousiast te werk gegaan en heeft het oude zieken huis tot aan de grond toe ges loopt. Tot grote zorg van bewo ners en de werkgroep Zieken- huisbuurt. De kelder moeten blijven staan, in verband met het grondwaterpeil. Nu gaan ze deze toch verwijderen waardoor alles kan gaan inzakken. Wat gaan de partijen hieraan doen? D66: De sloop van het oude zie kenhuis is gesplitst ih een bo ven- en een ondersloopt. Eind januari heeft het sloopbedrijf inderdaad iets te rigoreus ges loopt, waardoor bij de werk groep Ziekenhuisbuurt zorgen rezen omtrent de te betrachten zorgvuldigheid betreffende de sloop van de kelder. Er is name lijk nog geen rapport beschik baar over de gesteldheid van de bodem. De kelder onder de hoogbouw van het ziekenhuis zal verwijderd worden, maar pas nadat er een bodemrappor tage is kan een vergunnings aanvraag voor de sloop hiervan bij de gemeente worden inge diend. Het wachten is dus op dit geotechnisch bodemonder zoek. D66 heeft nauw contact met de werkgroep Ziekenhuis- buurt en is met de werkgroep van mening dat het risico van schade aan de omliggende pan den voorkomen moet worden en dat de sloop van de onder bouw zorgvuldig voorbereid moet worden. SP: De SP was helemaal niet voor deze sloop.(18 december 2008). Maar de omwonenden wilden dat er op deze plaats du re huizen gebouwd zouden worden. Het is nog maar de vraag of de informatie die u hier geeft correct is. Volgens de wet houder gaat de sloop volgens plan. Mochten de huizen in de omgeving toch gaan scheuren of verzakken dan mogen de ei genaren naar de rechter stap pen. Die zal dan een uitspraak doen over wie de schade moet vergoeden. De SP kan hier wei nig aan doen behalve de wet houder te vragen de kelder niet te verwijderen en blijven con troleren of deze nog volledig in tact is! PS: Slopen mag nooit gevaar voor de omgeving betekenen! Toch stonden veel van de wo ningen er eerder dan het Zie kenhuis en de kelder. De grond kan zich mogelijk weer terug stabiliseren naar de situatie voordat het ziekenhuis daar was. Wanneer er gegronde re den is om aan te nemen dat het eerdere onderzoek naar de grondwater stromingen bij de sloop niet juist geweest is, moet er opnieuw bekeken worden of het voor de omgeving wel veilig is om de kelder weg te halen. Het kan niet zo zijn dat onzorg vuldig handelen schade aan omliggende woningen oplevert. AOV: Hier moet een bouwkun dig onderzoek plaatsvinden, er zullen damwanden geplaatst worden. En zo mogelijk de aan nemer aansprakelijk stellen voor de extra kosten. Trots: Dit zijn allemaal proble men veroorzaakt door een lang durig wanbestuur in Schiedam en grove verwaarlozing van de belangen van burgers. Als we in de gemeenteraad gekozen wor den, zullen we die problemen niet uit de weg gaan. Prestige projecten zijn wel aar dig, maar als je die laat uitvoe ren door de BAM (zoals op de Broersvest) is het korte tijd later, of bij oplevering al, een puin hoop.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 25