Afbouwgarantie 'n must I Banken heffen hoge risico-opslag Veel animo zonneboilers Straf voor onderverhuur Wet dupeert 100 miljoen euro voor nieuwbouw Barendrecht Miniflatje kost ruim 2 ton Elektriciteittaks bijna verdubbeld Vrouw valt met hond in liftschacht Duurzaamste dorp in Overijssel de Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 31 maart 2010 - Pagina 35 Consumenten merken maar weinig van de superlage rente waartegen banken geld kunnen lenen van de Europese Centrale Bank (ECB). Meerdere hoogle raren zijn van mening dat de fi nanciële instellingen de gunsti ge tarieven liever gebruiken om het eigen vermogen te spekken, dan dat ze de korting doorgeven aan potentiële huizenkopers. Banken maken vooral winst op hypotheken met een variabele rente. De marges liggen een stuk hoger dan zo'n twee jaar geleden. Aan deze situatie zal volgens de hoogleraren, die een visie op de woningmarkt is ge vraagd, voorlopig geen einde komen. Banken rekenen een ri sico-opslag aan hun klanten, omdat ze zien dat het aantal werklozen toeneemt. En daar mee de kans op wanbetalingen. Daarnaast dalen de huizenprij zen, waardoor banken onzeker zijn over de opbrengst bij een verplichte verkoop, aldus de deskundigen. Zij rechtvaardi gen daarom een hogere opslag. De drie deskundigen op het ge bied van hypotheken verwach ten dat de hypotheekrentes de komende tijd nauwelijks van hun plek zullen komen. De con sument moet rekening houden met relatief hoge rentes. De risi co-opslag zal de komende tijd wellicht iets dalen, als de econo mie echt opleeft, denken de hoogleraren. De concurrentie zal wat toenemen, omdat ban ken voorzichtig aan weer meer geld kunnen uitzetten. Maar de basisrente zal ook stijgen bij een groeiende economie. Hierdoor wordt een mogelijke renteda ling gecompenseerd. De Crisis- en herstelwet, die on langs in de Eerste Kamer is aan genomen, dupeert de gemeente Barendrecht. De wet maakt het onmogelijk voor de gemeente om nog naar de Raad van State te stappen om de omstreden proef met ondergrondse C02- opslag onder de woonwijk Car- nisselande aan te vechten. De Eerste Kamer stemde, na een debat van bijna vijftien uur, in met de wet the de kwakkelende economie moet aanzwengelen door procedures rond de aanleg van infrastructurele projecten te versnellen. De wet, die onder meer voorziet in kortere be zwaarprocedures, maakt het Barendrecht onmogelijk in be roep te gaan. Gemeenten kunnen binnenkort weer subsidie aanvragen voor nieuwbouwprojecten die stil liggen door de economische crisis. Het kabinet heeft besloten 100 miljoen euro beschikbaar te stellen voor deze regeling om de bouw aan de gang te brengen en houden. Het gaat om de derde en laatste ronde van een regeling waarvoor in totaal 395 miljoen euro (tienduizend euro per woning) was uitge trokken. Al zijn de huizenprijzen wereld wijd gedaald door de economi sche crisis, een flatje van 3,35 bij 1,67 meter in hartje Londen is toch getaxeerd op €220.000. Dat meldt -de Engelse krant Daily Mirror. Het miniflatje van 5,60 vierkante meter is onder meer voorzien van een toilet, een kast die ook als doucheruimte dient, een keukentje en een slaapbank. De 49-jarige eigenaar kocht het appartement vier jaar geleden voor €132.000 euro, zodat hij op werkdagen niet naar zijn huis buiten Londen hoefde te rij- den.Het flatje ligt om de hoek van het warenhuis Harrods in de chi que buurt Knightsbridge. Huiseigenaren die water willen opwarmen met een zonneboi ler, kunnen hiervoor subsidie krijgen. Deze geldpot bestaat sinds september 2008 en is met €16 miljoen nog voor de helft gevuld. Een gemiddeld huis houden kan door de subsidie rond de €120 per jaar besparen op de energiekosten. Het is een mooie manier om wat voor het milieu te doen en tegelijkertijd geld uit te sparen. Een zonne boiler staat op het dak en ver warmt water door zonnewarm te in plaats van elektriciteit of aardgas. De zonneboiler kan ongeveer de helft van het war me water van een huishouden verwarmen. Informatie staat op milieucentraal.nl. Amsterdammers die een sociale huurwoning illegaal doorverhu- ren, moeten voortaan hun sleu tel inleveren en een boete van €3.000 tot €18.500 betalen. De gemeente en de woningcor poraties willen hiermee de ille gale doorverhuur terugdringen. De maatregel wordt sinds 1 ja nuari al ingezet op de particu liere woningmarkt voor wonin gen met een huur tot €548. Vanaf 17 maart dus ook bij cor poratiewoningen. Illegale on derhuur staat niet alleen een rechtvaardige woonruimtever deling in de weg, het trekt ook vaak criminaliteit en overlast aan. Met deze zware sancties wil Amsterdam hieraan een eind maken. De belasting op elektriciteit is sinds 2001 met 91% gestegen. Huis houdens zijn daardoor nu meer kwijt aan energiebelasting dan aan de kale stroomprijs, zo blijkt uit berekeningen van Elsevier. Lever de de energiebelasting de schatkist in 1996 nog €424 miljoen op, inmiddels is dat bedrag opgelopen tot zo'n €4 miljard. Energiebe lasting staat hiermee in de top vijf van belastingen die de prijs van producten en diensten opschroeven. Btw staat op de eerste plaats. Onlangs heeft er een ernstig ongeval plaatsgevonden waarbij een vrouw in de liftschacht is gevallen, doordat ze een aange lijnd hondje, dat dreigde te verstikken, te hulp schoot. Dit kon gebeuren doordat een andere dame in de lift stapte, terwijl haar aangelijnde hondje op de eerste verdieping achterbleef. De lift vertrok en het diertje dreigde te verstikken doordat het aan de hondenlijn tegen de liftdeuren aangetrokken werd. Het slacht offer zag dit gebeuren en schoot te hulp. Dit werd haar noodlot tig, omdat zij samen met de hond in de liftschacht viel. Hoe de liftschachtdeur kon worden geopend, wordt onderzocht. De provincie Overijssel daagt dorpen, buurten en wijken in Over ijssel uit om de beste en meest ambitieuze plannen op het gebied van duurzaamheid in de eigen omgeving in te dienen. Dorpen en wijken kunnen zich tot 1 juni 2010 aanmelden bij de provincie Overijssel. Van de dorpen die zich aanmelden, wordt vervolgens één uitgeroe pen tot Duurzaam Dorp in Overijssel. In dit dorp werken inwoners samen aan het milieu. Zij hebben bovendien oog voor elkaar en voor de toekomst. De provincie stelt in totaal €3 miljoen beschik baar. Kijk op www.overijssel.nl/duurzaamdorp. Koop geen nieuwbouwhuis zonder afbouwgarantie. Wie een nieuwbouwhuis koopt of zijn huis laat verbouwen zon der een afbouwgarantie, kan van een koude kermis thuisko men als zijn aannemer failliet gaat. Veel aannemers redden het momenteel niet. Zij gaan in groten getale kopje onder. Maar wie een afbouwgarantie heeft afgesloten en het certificaat in zijn bezit heeft toen de koop of het verbouwingscontract werd afgesloten, hoeft geen slapeloze nachten te hebben. Zijn huis wordt dan toch afgebouwd. Wie geen afbouwgarantie heeft, zit wel met de gebakken peren. Hij moet het huis laten afbou wen op eigen kosten. En blijken er in het deel dat de failliete aan nemer heeft gebouwd of ver bouwd gebreken te zitten, dan kunnen die niet worden ver haald. Dus zorg altijd voor een af bouwgarantie, ook al is de ver bouwing nog zo klein. Zorg er ook voor het waarborgcertifi- caat daadwerkelijk in het bezit te hebben. Al vóór de over dracht van de grond bij de nota ris. Accepteer niet dat het certi ficaat zo snel mogelijk wordt toegezonden. Alarmbellen moeten dan gaan rinkelen, want als de aannemer een af bouwgarantie toezegt, hoeft dat niet te betekenen dat die garan tie er daadwerkelijk is. Ga op sa fe, zeker nu vele aannemers met moeite het hoofd boven water houden. Koop alleen een nieuwbouwhuis of sluit alleen een overeenkomst voor een ver bouwing af, als de aannemer is aangesloten bij Stiwoga, Wo- ningborg of de Stichting Waar borgfonds Koopwoningen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 35