n SS luisteren Teek rukt op in de regio Historie van Schiedam: uitbreiding van de stad Dwarsfluiten in Bieb Noord Teerstoof Gering Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 31 maart 2010 - Pagina 61f 'Van zijn neering benomen' DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - De Gouden Eeuw liet Schiedam niet on beroerd. Scheepwerven moesten verhuizen en de stad breidde zich uit. Dat was niet altijd succesvol. De haringvisserij was in de 16e en 17e eeuw voor Schiedam de belangrijkste bron van bestaan. Naast de vele lijnbanen zullen er ook diverse kuiperijen en net- tenmakerijen zijn geweest. Ook scheepsbouw behoorde tot de economische activiteiten. Er woonden in Schiedam onge veer 3500 mensen. Naast de vis serij was er werk in teerstoven, zoutketen, op de vismarkt en in de haringpakhuizen, of men was sjouwerman. Aan het begin van de 17e eeuw nam de Vroedschap het besluit een nieuwe haven te graven. Dat was nodig voor niet alleen het scheepvaartverkeer, ook voor de verversing van het (drink)water. De scheepswerf jes waren gelegen aan de Lange Haven. Er werden bijvoorbeeld hoekers, buizen en karveels ge bouwd. Hoekers visten op ka beljauw en schelvis, buizen op haring, terwijl karveels ingezet werden voor het goederenver voer. Ook damlopers liepen in Schiedam van stapel. Het waren 'binnenvaartschepen' die via een overtoom over een dam konden worden getrokken. In verband met de ruimte op de werven konden er alleen kleine SCHIEDAM - Na een heel seizoen oefenen op de dwarsfluit geven leerlingen van muziekdocente Corrie Verbiest van Muziekcen trum Opmaat een uitvoe ring voor muziekliefheb bers. Deze uitvoering vindt plaats op donderdag 8 april in Bi bliotheek Noord, Bachplein 589, Schiedam. Het reper toire bestaat onder andere uit musicalmelodieën, dans- en klassieke muziek. Zij treden solo en gezamen lijk op. Corrie Verbiest be geleidt hen op de piano. De begintijd is 19.15 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - De teek houdt zich in deze regio relatief rustig. Per 100 duizend Schiedammers is bij 25 tot 50 mensen door de huisarts een rode ringvormige uitslag op de huid vastgesteld; het eerste teken van de door te ken overgebrachte ziekte van Lyme, blijkt uit onderzoek van het RIVM. Omdat het tekensei zoen weer begint, is het belang rijk om alert te zijn. Dat kan door kleding en lichaam te con troleren na een bezoek aan het bos, een tuin of een park. Wie een teek op de huid ontdekt, moet deze zo snel mogelijk ver wijderen. Als de teek binnen 24 uur wordt verwijderd, is de kans op besmetting met de bacterie zeer klein, aldus het RIVM. Bij de Schie vinden we de straatnaam 'Achter de Teer stoof terug. Het was een in richting om touw te conser veren en was veelal te vin den bij een lijnbaan. In een ketel werd het touw werk in vloeibare teer onder gedompeld. Het gebouw waarin dat gebeurde heette teerstoof. Een lijnbaan lag hier volgens Van der Feijst in zijn standaardwerk 'Ge schiedenis van Schiedam' echter niet. Mogelijk dat de uitbater van deze onderne ming deze dienst verrichtte voor lijnbanen. Lijnbanen waren er echter volop, maar verdwenen evenwel langzaam ten ge volge van de afnemende vis serij. Waren er in 1599 nog 14, in 1730 telde Schiedam er 2, 60 jaar later nog 1. De productie van moutwijn en jenever eisten alle aandacht op. scheepjes worden gebouwd die een lokale bestemming hadden. Bezwaren Schiedam vatte het plan op de kades van de haven te voorzien van een 'bequame stene caije'. Niet alle scheepsbouwers wa ren daarvan gecharmeerd, want zij zagen hun nering in gevaar komen en dienden een be- fcj BaB£ Actuele opname van de Nieuwe Haven. zwaarschrift in. Er werd naar hen geluisterd en de beslissing om het werk te gaan uitvoeren werd uitgesteld. Men sprak af dat als het werk klaar zou zijn, nagegaan zou worden wat de schade was voor de scheepsma kers en daarover met de plaat selijke overheid gaan onder handelen. Uiteindelijk werd het te water laten van schepen er niet eenvoudiger op en scheepsbouwer IJsbrant Jansz. spande tegen de stad een pro ces aan omdat hij van zijn 'nee- ring benomen en de scheeps- timmerwerve bedorven ende affhandigh gemaekt' was. De scheepswerven verhuisden ten slotte naar de Buitenhaven. Vanwege de toenemende druk te en het ruimtegebrek zullen de werven in de weg hebben ge legen en trad de stad buiten haar vesten met haar economi sche activiteiten. Het graven vond plaats in 1613/14. Er ontstond een re servoir aan water dat kon dienen als afsluitbare kom. Een stuk Westvest werd ge dempt. Ondanks de hoge verwachtingen, bleef de ves tiging van nieuwe bedrijven gering. Laat wat ygn je horen SCHIEDAM - Het Ontwerp- Tracébesluit (OTB) voor het project A4 Delft-Schiedam ligt to en met 11 mei ter in zage. Ook kunnen Schie dammers hun mening ken baar maken tijdens de in spraakavond op 12 april in Christelijke Basisschool Kethel, Lindeijerstraat 14. Het project A4 Delft-Schiedam voorziet in een nieuwe snelweg A4 tussen de Kruithuisweg in Delft en het Kethelplein in Schiedam. In het OTB is de A4 Delft-Schiedam verder uitge werkt. Naast dat het ontwerptr- acébesluit bij verschillende ge meenten is te bekijken, is het ook te downloaden via www.centrumpp.nl en www.rijkswaterstaat.nl/a4delft- schiedam. Rijkswaterstaat orga niseert tijdens de zienswijze procedure inspraakavonden. Ook vindt een presentatie plaats over de plannen. U kunt tijdens de hele bijeenkomst uw zienswijze op het ontwerptracé- besluit mondeling kenbaar ma ken en laten opschrijven door een notulist. Tijdens de in spraakavond op 12 april wordt er van 18.30 - 21.30 uur een in formatiemarkt gehouden met deskundigen van Rijkswaters taat en een notulist voor het ver- slagleggen van de zienswijze. Om 19.00 uur begint de presen tatie waar ook gelegenheid is tot vragen stellen. Om 20.30 begint de formele hoorzitting waar Schiedammers hun inspraakre actie kunnen geven. SCHIEDAM - Schrijver Joost Zwagerman boeide afgelopen maandag leerlingen uit de klassen 4 vwo en S vwo van scholengemeenschap Spieringshoek anderhalf uur lang toen hij vertelde over hoe zijn boek Duel tot stand is gekomen. Uiteraard las hij en kele passages uit 'Duel' voor aan de ongeveer 175 aandachtige luisteraars. Joost Zwagerman sloot zijn lezing af met een signeersessie voor de leerlingen. Veel leer lingen lieten de schrijver zijn handtekening zetten in hun Boekenweekgeschenk. (Foto: PR) Lekker wachten op de bus REGIO - De provincie is gestart met het plaatsen van 400 nieuwe, moder ne bushaltes en zo'n 1600 digitale informatie borden met daarop de actuele vertrektijden van de bus. De reiziger kan zo veilig er droog op de bus wachten en in één oogopslag zien hoe laat de bus vertrekt, aldus de provincie. De 120 knooppuntendis plays zijn bestemd voor hal tes waar meerdere bussen vertrekken en laten dan ook de tijden van meerdere bus sen tegelijk zien. Voor onge veer 1500 bushaltes worden de huidige informatiebor den vervangen door digitale haltepaaldisplays. De ver trouwde reisinformatie: de zogenaamde vertrekstaten met de dienstregeling, is hier nog steeds op te vinden, met daarbij nu ook de actuele reisinformatie. De haltepaal displays werken op zonne- energie en dat maakt het te gelijkertijd een duurzame oplossing. De huidige bushokjes en fietsoverkappingen worden vervangen door een nieuw type dat voldoet aan de eisen van deze tijd. Het is ge bruiksvriendelijker, onder- houdsvriendelijker en oogt modem en transparant, al dus de provincie. De komende jaren worden er zo'n driehonderd bushok jes vervangen door het nieu we type. Daarnaast komen er een groot aantal bij haltes waar op dit moment geen bus hokje staat. Het budget DOOR LEZER HANS HENRICHS Het is alweer enige tijd gele den dat ik rond liep in het centrum van Schiedam. Dan, als je na een tijd weer eens in de stad loopt is toch veel veranderd. Panden wor den gewisseld van eigenaar en er lijkt nog meer leeg stand te ontstaan. Door hon ger gedreven toog ik richting de Koemarkt. Hekken en een grote zandbak kwam ik te gen! Weer werden werk zaamheden uitgevoerd, na dat nog niet zo lang geleden alle voegen waren gedicht. Maar nu schijnen er mooie rechte stenen voor terug te komen. Even blijven kijken en wat zie ik, een stoeprand. Nog meer brekebenen ob stakels! Dan rijst toch de vraag, 'geld over de balk?'. Schiedam komt een slordige 25 miljoen euro tekort. Daar bovenop komt nog eens de bezuiniging die het Rijk af kondigt. En dan toch, waar menig inwoner al voor waar schuwde en letterlijk over struikelde, dat die stenen slecht waren. Toch werden ze neergelegd. Waar is het centrum mee bezig!" Meer agressie in OV SCHIEDAM - Hoewel het' aantal incidenten bij de RET is afgenomen, zijn deze wel meer agressief, zo laat de woordvoerder van de RET op de website van Elsevier weten. Vorige week werden vijf con - troleurs ernstig mishandeld. Sinds de invoering van de OV-Chipkaart is wel het aan tal zwartrijders gedaald var: - 12 naar 3,5%.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 61