V Ik ben ge h GEWOON... Van wieg tot graf dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 26" mei 2010- Pagina 16 "Ik vind het belangrijk dat je voor je dood zegt wat je te zeggen hebt", vertelt Yolande Kleiss. FOTO: VINCENT VAN DORDRECHT Dood, gewoon... In deze reeks interviews die eens per maand in deze krant ver schijnt, krijgen markante Schiedammers indringende vragen voorgelegd door Helen Teunissen, directeur van Ma- trice Uitvaartbegeleiding. Een interview over de dood, over de uitvaart en daarmee een gesprek over het leven. In dit interview spreekt zij met Yolande Kleiss, de moeder van de in juni 2000 vermoorde Nienke. Zij is initiatiefnemer van 'Violen voor een vlinder', een muzikaal moment voor een overleden kind, dat eind juni in theater aan de Schie wordt uitgevoerd. SCHIEDAM - We ontmoeten el kaar bij Yolande thuis, aan de keukentafel in de serre met uit zicht op de prachtige tuin. "Hier zitten we altijd. Toen ik in ver wachting was van de jongste werd het huis te klein en heb ben we deze serre aangebouwd. Zo woon ik, na mijn geboorte in 1960 in een huis aan de Kievit slaan, nog steeds in Kethel." Op z'n kop Het leven van Yolande, René en hun drie zonen kwam er totaal anders uit te zien na de moord op hun dochter en zus Nienke op 22 juni 2000. "Onze wereld stond op z'n kop. Wat helpt is dat ik 's middags goed afscheid van haar heb genomen, niet we tend dat dit het laatste afscheid was. Ik had die middag een biki ni voor haar gekocht: 'Gaaf mam, met pijpjes, dikke kus'. Ik heb haar uitgezwaaid, liep even met haar mee. Achteraf reali seer ik me welke levensles ik daarmee heb geleerd, ik besloot nooit bij iemand weg te gaan als het niet goed voelt, bijvoorbeeld als er ruzie is. Ik kan me alles rond die dagen nog zo goed herinneren! Dat heb ik echt te danken aan mijn huisarts: hij gaf zijn gsm-nummer en zei: 'Je mag me dag en nacht bellen, maar je krijgt geen pillen. De ko mende periode moet je zo be wust mogelijk meemaken an- worden gedaan. Maar we had den wel totaal de regie. Wij be paalden hoe het ging worden. Daar waren we heel stellig in. De meester van Nienke wilde orgel spelen, ik zei heel bot: 'Nee, dat wil ik niet'. Het moest een uitvaart voor een kind zijn, Nienke hield niet van orgelspel. We kregen ook de raad onze kinderen iets te laten doen. We weten dat dit goed is, maar kin deren laten zich niet aan tafel zetten om 'iets te doen'. Daar kiezen ze hun eigen manier en moment voor. Als ik terugkijk op de uitvaart denk ik nooit: hadden we dit of dat maar ge- zijn wensen gerealiseerd kon den worden. 'Nu ga ik naar Nienke', zei hij en die avond overleed hij. Het is zo belangrijk om het in één keer goed te doen! Zo afscheid kunnen ne men heeft mij gebracht dat ik meteen de door mij geliefde mensen heb kunnen loslaten. Ik heb intens verdriet gehad maar, omdat het goed was, hoefde ik ze niet meer bij me te houden. Ik weet dat er mensen zijn die jarenlang niet kunnen accepte ren dat iemand dood is. Voor mij was het meteen goed, dank zij goede uitvaarten. Ik heb mijn vader, als we samen in het zie- Helen Teunissen. FOTO: AAD VAN OER GRIENDT ders heb je er later spijt van.' Dat was niet makkelijk, natuur lijk was mijn gedachte: wat heeft het leven nog voor zin, hoe moet ik verder. Die nacht hebben we hier aan de keuken tafel gezeten en het besluit ge nomen: we laten ons leven niet kapot maken. We kregen advies hoe met de kinderen om te gaan. Een kinderpsycholoog vertelde dat ons kind van 12 mee moest naar Nienke, die van 8 moest zelf beslissen en die van 4 moest thuisblijven. Het is maar de vraag of dat laatste zo'n goed advies was. Hij is er zelf achteraf heel boos om geweest: 'Waarom mocht ik niet mee? Ik heb niet gezien dat ze dood is, dus kan ik het ook niet geloven'. Hoe goed bedoeld het advies ook was, wij hadden het aan hem moeten vragen. Gelukkig hebben we foto's genomen van Nienke, zoals ze opgebaard lag. Toen was het klaar en duidelijk. Alweer zo'n les: gooi niets weg en maak foto's." Het klopt Er was ontreddering en toch moest de uitvaart worden voor bereid. Kleiss: "Al de eerste avond hadden we duidelijke wensen, die zijn ook gereali seerd dankzij zoveel mensen om ons heen. We konden niet alles zelf doen, het is heerlijk als regeldingen door een ander Moeder en kind, altijd een kaarsje branden.. daan. Het klopt, het was natuur lijk, harmonieus, er waren mooie en warme woorden. De uitvaart was helemaal Nienke." Liefde "Vaak denken mensen, als het afscheid dichterbij komt: we hebben de tijd. Mijn vader was ernstig ziek maar vond het nog te vroeg om erover te praten, hij zei elke keer: 'Het komt wel'. We gingen met de hele familie een week op vakantie toen hij 75 jaar was geworden. Hij ging erg achteruit. Op 4 mei kwamen we thuis, hij ging in bed liggen en we realiseerden ons dat het niet lang meer ging duren. Toen Jcon ik alles vragen wat belangrijk was "en die avond nog nagaan of kenhuis waren, vaak gezegd: 'Ik houd van je, ik ga je zo missen! Toen het voorbij was, kon ik de liefde koesteren. Dan is de dood een volgende fase waarin je niet meer kunt delen maar waarin je nog wel steeds die liefde voelt." Loslaten "En dan komt de rouw, de pe riode dat je het alleen moet doen. Ik had mijn intens ver driet én ik was woedend op de moordenaar. Maar elke keer dat ik gebrand was op wraak werd ik daar zo moe van. Het kostte enorm veel energie zonder dat ik er iets voor terugkreeg. Ik re aliseerde me dat ik dat los moest laten. Het werd tijd voor de jongens: gezelligheid, gren zen weer aanscherpen. Rust, re gelmaat en... relatie. Veel ou ders gaan uit elkaar nadat ze een kind verloren hebben. Dat is erg, dan ben je ook nog elkaar kwijt. Het belangrijkste was: bij elkaar blijven maar ook losla ten. Je moet elkaar ruimte geven en accepteren datje op je eigen manier rouwt. Dat is soms las tig, bijvoorbeeld als de één er wel over wil praten en de ander niet. Als je dat verwoordt, dan gaat het lukken. Met de kinde ren gaat het ook goed. Ze heb ben allemaal veel bagage mee gekregen. Dat wil je als ouder niet, in het begin verwen je ze schromelijk. Tot we ons reali seerden dat het zo niet werkt, ze moeten die last zelf dragen. Zo ervaren ze kracht en krijgen ze het vertrouwen dat ze het kun nen. Vaak genoeg heb ik ze op gezadeld met mijn angst, na tuurlijk werkt dat niet. Als zij weer durven, wie ben ik om hen dat gevoel van vertrouwen te ontnemen? Ik heb mijn kinde ren weer moeten loslaten, met ontzettend veel pijn. Natuurlijk had ik ze nooit meer de wijde wereld in willen laten gaan. Zij hadden het lef door te gaan en zijn het vertrouwen in de wereld niet verloren." Gelukkig "Vroeger dacht ik: Als mijn kind iets overkomt dan houdt het le ven voor mij ook op. Maar er kwam een moment dat ik kon zeggen: 'Ik ben gelukkig, het le ven is toch weer mooi'. Als je in de rouw bent-dan is het fijn als mensen om je heen goed luiste ren en kijken: wat is jouw be hoefte? En verder niets opdrin gen, geen bedankje verwach ten. Maar ik moest ook zelf naar de mensen toegaan, niet af- wachten, anders werd de af stand steeds groter. Sommige mensen vinden het lastig als je op een gegeven moment het le ven weer oppakt. Wat ik men sen wil meegeven: Oordeel niet, dat is zwaar." Spiegel "Ik heb de laatste weken veel nagedacht over mijn eigen uit vaart. Vijf jaar geleden had ik al lerlei wensen op papier staan, ze blijken niet meer te kloppen. Heel eerlijk gezegd maakt het me niet zoveel uit, wel dat dege nen die achterblijven de kans krijgen op een goede manier af scheid te nemen. Ik heb graag de regie in handen maar ik heb me gerealiseerd dat ik het veel belangrijker vind dat ik van ie dereen afscheid neem en dat ik dat niet uitstel. Dat ik ook nu heel regelmatig tegen mijn kin deren zeg: 'Wat houd ik toch veel van je'. Toch een aantal wensen: live muziek - geen cd- speler met krakerige muziek - iets Frans, iets klassieks en er moet een vlinder in voorkomen. Cremeren en in een vlinder- - steen op het graf van Nienke. Natuurlijk is de uitvaart een af spiegeling van mijn leven. De mensen die mij goed kennen weten heel goed wat er in die spiegel te zien is. Het is voor mijn nabestaanden belangrijk dat ze daar een goed gevoel bij hebben. Ik lig in de kist en weet toch niet wat er gebeurt. En hoe ze me later herinneren, tja.dat vind ik eigenlijk niet zo belang rijk. Ik hoop met liefde, met warmte. Maar verder.." Reageren Wilt u reageren op dit interview? Uw reacties zijn welkom via helen.teunissen@matrice.nl Om de dood bespreekbaar te maken krijgt elke geïnterviewde, voorafgaand aan het gesprek, de volgende vragen voorgelegd: •Wat heeft u het meest geraakt in een uitvaart die u bijwoonde? •Welke (heel) bijzondere wens heeft u voor uw uitvaart? •Hoe wilt u herinnerd worden tijdens de uitvaart? Natuurlijk gaat het gesprek daarmee over het leven: wie bent u, wat is belangrijk voor u, hoe bent u opgegroeid. Tezamen met de bovengenoemde vragen wordt het daarmee een gesprek over de.wieg tot en met het graf.tekst: jouen van der koou

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 16