In de ban van Noomi Rapace Moderne geschiedenis te boek Winnen? Ga dan snel naar www.deweekkrant.nl/actie. Wondere wereld Reis naar geluk Terug in de tijd dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 26 mei 2010 - Pagina 20 Oog&Oor De boeken hebben heel 2009 de verkooplijsten ge domineerd, de drie bio scoopfilms waren een groot succes, er kwamen luister- boeken en nu is ook het tweede deel van het dvd- drieluik verschenen. Mil lennium 2: De vrouw die met vuur speelde. Natuurlijk hebben we allemaal eerst de boeken van Stieg Lars- son gelezen. Hopelijk.En toch zijn de verfilmingen van de boe ken uit de Millennium-trilogie geen teleurstelling. Sterker nog, ook de extended version van het nu op dvd en Blu-ray versche nen tweede deel 'De vrouw die met vuur speelde' blijft van het begin tot het einde boeien. Drie uur lang blijf je dicht bij de ro man. Maar stiekem blijf je je wel afvragen hoe bepaalde' perso nen eruit zullen zien. Na Mi riam Wu en Paolo Roberto zijn het vooral twee belangrijke per sonen die je bezig blijven hou den: Ronald Niedermann en Zalachenko. Niedermann, die blonde reus ziet er misschien ouder uit dan verwacht. Veel belangrijker blijven echter de twee hoofdrolspelers; Michael Nyqvist en vooral Noomi Ra pace zijn het die de film dragen. Voor lezers die hebben genoten van de boeken, voor kijkers die de film thuis terug willen zien én voor die enkeling die nog geen kennis heeft gemaakt met de journalist Mikael Blom en de geniale onaange past hackster Lis- beth Salander is er een mooi prijzen pakket beschik baar. Dit zijn de prijzen: Millennium 2: 5x dvd en 5x Blu-ray, Millennium 1: 5x dvd en 5x Blu-ray, 5x luisterhoek deel 1 en 5x boek Man nen die vrouwen haten. Het Romeinse Rijk strekt zich uit van Egypte tot Spanje tot aan de Zwarte Zee. Maar in het noorden van Brittannië heeft de guerrillatactiek van de Pie ten de wrede aanvallen van de veroveraars een halt toegeroe pen. Quintus, de enige overle vende van een aanval door de Pieten op een Romeinse grens- Twee heel verschillende inkijk jes in werelden die we alleen van het nieuws denken te ken nen. Bijna tegelijkertijd ver schenen Mijn leven met Obama en Tanja, Een Nederlandse bij de FARC. Twee aanraders voor wie meer dan gemiddeld geïn teresseerd is in moderne ge schiedenis. In het eerst boek wordt het verhaal verteld van Najwa en Omar bin Laden. Naj- wa werd op haar vijftiende de eerste vrouw van haar neef Osa ma. Voor het boek vertelt zij, sa men met haar vierde zoon Om ar, over het dagelijks leven in vesting, trekt in Centurion sa men met het legendarische 9e legioen van generaal Virilus op naar het noorden, om de Pie ten en hun leider Gorlacon voor eens en voor altijd uit te roeien. Wanneer het legioen in een hinderlaag loopt en Virilus ge vangen wordt genomen, staat het gezin van de terroristenlei der. Uit de woorden van Najma en Omar heeft Jean Sasson een boek samengesteld waarin ver bazing, verontwaardiging en af schuw hand in hand gaan. Ook het gezicht van Tanja Nij- meijer is regelmatig in verschil lende nieuwsuitzendingen te zien geweest. Helemaal niet vergelijkbaar met Obama maar wel net zo mysterieus. De Ne derlandse mensenrechtenacti viste Liduine Zumpolle en de Colombiaanse schrijver en ex- guerillero León Valencia re construeerden Tanja's leven op Quintus voor een bijna onmo gelijke opgave. Hij zal tot het uiterste moeten gaan om te voorkomen dat hij en zijn klei ne peloton door de meedogen loze Pieten vermorzeld worden en dat ze veilig de Romeinse grens bereiken. Maar eerst moet generaal Virilus worden bevrijd- basis van het in 2007 gevonden dagboek, vele interviews, uitge breid onderzoek en op basis van eigen kennis en ervaring. De au teurs hebben niet geprobeerd voor de volle honderd procent de 'waarheid' weer te geven. Juist daardoor is het een indruk wekkend document geworden dat zich laat lezen als een ro man. Jean Sasson, i.s.m. Najma en Omar bin Laden, Mijn leven met Osama, Bruna, 19,95. León Valencia en Liduine Zum polle, Tanja, Een Nederlandse bij de FARC Sijthoff, 17,95. Eigenlijk kun je Dark Hope van operaster Renée Fle ming niet anders dan een coveralbum noemen. Maar als je iets uitvoert zoals Fleming dat hier doet, maakt het nog nauwelijks uit hoe je iets noemt. Voor het album leerde ze zich een compleet nieuwe manier van zingen aan om vervolgens nummers van bijvoorbeeld Muse, Death Cab For Curie, The Mars Volta, Leonard Cohen en Duffy op een heel eigen ma nier vast te leggen. Het nieuwe album van Di-rect This Is Who We Are opent met het num mer Timeis Are Changing. Dat is meer dan toepasselijk. Want na het op stappen van zanger Tim Akkermans is dit de eerste cd met de nieuwe zanger Marcel Veenendaal. Zeker door de stem van de nieuwe zanger klinkt Di-rect opvallend volwassen. This Is Who We Are is een degelijk rockalbum met heel wat meezingmomenten. Deze afwisselende cd stoomt de band klaar voor een groter publiek. Wie alles van de Simple Minds heeft zal waarschijnlijk het album Lostboy! A KA van Jim Kerr ook wel willen hebben. Hoewel de cd nadrukkelijk als een soloproject wordt neergezet, lijkt het een beetje een verlengstuk van de eerste cd's van de roemruchte band. Minder commercieel dan het latere werk en alternatiever van aard. Op zijn soloalbum probeert hij de wat don kere sfeer van weleer opnieuw te vangen. Of hij daar goed in is geslaagd kan ieder zelf beoordelen. LOSTBOY' K Toen The Black Keys in 2001 begonnen dacht menigeen waarschijnlijk dat het met één cd wel gedaan zou zijn. Dan Auerbach en Patrick Carney zijn echter stug doorgegaan en hebben nu alweer het zesde album in de winkel liggen. Het album ligt in het verlengde van de voorganger maar Brothers klinkt donkerder en dieper dan Attack Release. Daarbij klinkt het duo en thousiaster dan ooit. Bij de solo's klinken ze steeds bijzonder geïnspireerd en de stem van Dan sluit perfect aan bij de teksten. This is an album by The Black Keys. The name of this album is Brothers. Van grote bekendheid is het met Woost de afgelopen jaren nog niet geko men. Van goede albums echter wel. Het nieuwe 6 Minutes South vormt daar geen uitzondering op. Doordat het een wat toegankelijker album ge worden is, zou die grotere bekendheid er nu ook wel eens aan kunnen ko men. Dat betekent echter niet dat het een oppervlakkig album geworden is; bij iedere keer dat de cd wordt opgezet beginnen de nummers beter te klin ken. Om het grote publiek daar ook van te overtuigen zou nu nog wel een hitsingle nodig rijn. Idealen in de 'nieuwe wereld'. AS. Byatt dompelt haar lezers onder in een wonderlijke en te gelijkertijd levensechte wereld. Er is nog maar een paar jaar te gaan voor het begin van de twintigste eeuw als direct de toon wordt gezet. Tom is de zoon van de kinderboeken schrijfster OIJve Wellwood, Ju lian de zoon van majoor Pros per Cain, conservator van de af deling Edele metalen van het South Kensington Museum. In de kelder van het museum vin den te twee jongens de verblijf plaats van Philip Warren, een weesjongen die zijn uitbuiting meer dan zat was. Het is nauwelijks voorstelbaar maar Philip mag mee naar het landgoed van de familie in Kent. En hij kijkt er zijn ogen uit. Con servatieven en gevluchte Russi sche anarchisten vieren er sa men feest. Maar het leven is niet één groot feest. Onder de op pervlakte broeit meer dan Phi lip had kunnen denken. Een heerlijke vertelling om je helemaal in te verliezen. AS. Byatt, Het boek van de kin deren, De Bezige Bij, 29,90. In Het eiland onder de zee neemt Isabel Allende haar le zers opnieuw mee naar een ver geten periode. Allende brengt de achttiende eeuw tot leven met gelukzoekers van diverse nationaliteiten op het eiland Saint-Domingue, het huidige Haïti. Bij hun vestiging op het eiland nemen zij hun slaven mee, veelal afkomstig uit Afrika Centraal in het boek staat het verhaal van Zarité. Deze vrouw werd op haar negende als slavin verkocht aan de Fransman Tou louse Valmorain, de eigenaar van een van de grootste suiker plantages op Haïti. Ze werkt voor zijn twee echtgenotes, ver zorgt zijn zoontje en wordt zijn concubine. Als de slaven in op stand komen, kan Zarité voor haar vrijheid kiezen. Vooral vanwege de kinderen besluit ze echter Valmorain te helpen het eiland te ontvluchten. De tocht voert via Havana naar New Or leans. Voor Zarité is het echter ook een reis naar waar liefde en geluk centraal staan. Aanrader! Isabel Allende, Het eiland van de zee, Wereldbibliotheek, 19,90. Met Hoeveel ik van je hou heeft Luis Leante al de nodige lief hebbers aan zich weten te bin den. Hoewel hij met die roman in de prijzen viel, is het te ver wachten dat De rode maan bij de Nederlandse lezer nog meer in de smaak zal vallen. In zijn nieuwe roman lopen het leven van schrijver René Kuhn- heim en dat van de Turkse schrijver Enim Kemal, waarvan hij het werk vertaalde, dor el kaar. Kuhnheim krijgt een tele foontje van een onbekende vrouw, dat hem met spoed naar het huis van Kemal dirigeert. Daar aangekomen blijkt de ou de Turkse schrijver overleden; hij ligt op de grond met een exemplaar van de verhalenbun del van Kuhnheim, die deze ooit voorzag van een opdracht aan de ex-vrouw van Kemal. Deze vondst is het begin van een zoektocht naar het verleden fan Enim Kemal. De zoektocht krijgt echter meer en meer ook het karakter van een zoektocht naar zijn eigen verleden. Ook hij groeide op in Istanbul. Luis Leante, De rode maan, Q, 19,95. VUURSPtELDE MILLENNIUM'

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 20