Broersveld 140-144 open voor publiek Bijeenkomst bewoners CruyfCourt Nieuwland Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 26 mei 2010 - Pagina 41 'Wij gaan voor goud!' SCHIEDAM - Een gesprek tussen drie vrouwen, in een klaslokaal van wijkcentrum de Erker. "Er moet iets ge beuren, wij hebben colle ga's nodig!" De vrouwen zijn onderling heel verschillend. Nel heeft veertig jaar lesgegeven in het basison derwijs, Jeanne heeft belang stelling voor taal en is de spil in een druk gezin met studerende kinderen. Anneke heeft na een carrière in de journalistiek en een levenslange tic voor taal en net een verhuizing naar Schie dam en een VUT-periode ach ter de rug. Zij zijn collega's bij de "educa tieve tak van SWS Welzijn", Ne derlands op Maat, die wekelijks ruim honderd cursisten weg wijs- maakt in de Nederlandse taal. Niet zomaar met wat han dige zinnetjes en de nodige so cialisatie, maar serieus onder wijs in grammatica en conver satie. Saai en schools? Niets is minder waar! Er komen cursis ten binnen die - naast hun moedertaal geen woord in een andere taal kunnen spreken, en cursisten die zich best kunnen redden in een dagelijks gesprek, maar die zo graag goed willen leren lezen, schrijven en spre ken in het Nederlands. Hiervoor zijn lessen samenge steld op vier niveaus voor gram matica en twee niveaus voor conversatie, die druk en trouw worden bezocht. De aanmel ding vindt doorlopend plaats, het meest via mond-tot-mond. Ook komen er kandidaten bin nen via werkgevers als het Schiedamse BGS of bedrijven in de tuinbouw en het bouwvak. Leerlingen komen van over de hele aardbol. De vrijwillige do centen komen overal vandaan: het onderwijs, de culturele sec tor, het bedrijfsleven. Hoewel ze het enorm veel ple zier doen hebben de docenten wel wensen. "Nieuwe docenten en geld!", verzuchten Nel, Jean ne en Anneke. "Docenten om de steeds groeiende groep leer lingen les te kunnen blijven ge ven en een betrekkelijk klein potje geld om een part time professionele kracht als coördi nator de ruimte geven om in takes te kunnen doen bij nieu we aanmeldingen, om de me thodes up-to-date te kunnen houden en om voeling te hou den met de subsidiegevers en mede-taalverschaffers. Voor de continuïteit is een professionele kracht hard nodig." Nederlands op Maat houdt zich dus aanbevolen voor nieuwe vrijwilligers en 't liefst zo snel mogelijk, zodat het nieuwe les- jaar meteen goed kan beginnen in september. "Want", zo zeg gen ze bij Nederlands-op-Maat: "Wij zijn onbezoldigd, maar voor onze leerlingen gaan we voor goud!" Geïnteresseerden kunnen bel len via de volgende telefoon nummers: 010-4700791 (Jean ne), 010-4707992 (Nel) en 010- 8806039 (Anneke). De lessen worden gegeven in gemengde groepen van zowel mannen als vrouwen, 's ochtends op maan dag, dinsdag, woensdag, don derdag en vrijdag (grammatica), op maandag- en dinsdagavond (grammatica) en op woensdag avond conversatielessen. SCHIEDAM - Bewoners in Nieuwland kunnen op 27 mei hun stem laten horen tijdens de bijeenkomst in wijkcen trum Dreesplein georgani seerd over het realiseren van het Cruyff Court Schiedam Veld op de hoek Parkweg en Joop den Uyllaan. Hier wordt verteld over de geplande ge plande werkzaamheden van het Cruyff Court die eind mei 2010 beginnen. Bewoners zijn tussen 19.00 uur en 20.30 wel kom in het wijkcentrum Dreesplein, Dr. Willem Drees plein 2. Het eerste Cruyff Court KNVB Veld van de ge- me'ente Schiedam zal officieel in juli 2010 met een geweldig programma worden geopend. Een Cruyff Court is een mo derne invulling „van het alou de, trapveldje dat vroeger te vinden was in veel buurten en wijken, maar dat door de ja ren heen vaak is opgeofferd voor verstedelijking en uit breiding. Met de Cruyff Courts wordt de functie die het oude trapveldje had, terug in de wijk gebracht. SCHIEDAM - Tijdens de Dag van de Bouw op 5 juni worden de panden Broersveld 140 en Broersveld 142-144 opengesteld van 10.00 uur tot 16.00 uur. Wethouder Menno Siljee opent de dag om 10.00 uur. Naast het bezichtigen van de panden wordt een fotopresen tatie getoond van de uitgevoer de werkzaamheden. Verder zal van 10.30 tot 11.30 uur en van 14.30 tot 16.00 uur. Ooms Ma kelaars is aanwezig om infor matie te geven over de te reali seren woningen en apparte menten. Begin 2009 is in opdracht van de gemeente gestart met het cas coherstel van de brandschade aan de monumentale panden Broersveld 142-144 in het cen trum van Schiedam. Bij deze restauratie en herbouw wordt de voormalige Stadsarmen school uit 1779 weer in ere her steld en zullen woningen en ap partementen in het pand wor den gerealiseerd. Het naastlig gende pand, Broersveld 140, wordt gerestaureerd en inge richt als winkel- en woonpand. Bij de brand in 2007 is de kap constructie verloren gegaan. In februari is na de sloopwerk zaamheden begonnen met het aanbrengen van de zoldervloer. De voorgevel is plaatselijk inge boet en het voegwerk ver nieuwd. De twee tuitgevels aan de achterzijde zijn opnieuw op getrokken in ijsselsteen in kruis verband voorzien van boeren vlechtingen. Aanwezigheid tolk ontstemt Leefbaar SCHIEDAM - Leefbaar Schiedam is ontstemd over de aanwezigheid van een Turkse en Marokkaanse tolk bij een informatieavond over gratis openbaar vervoer voor 65-plussers. De partij ver wijst naar het coalitiepro gramma, waarin wordt be nadrukt dat iedere Schie dammer de taal dient te spreken. "Het is daarom jammer te moeten constate ren, dat het college dit goede voornemen al direct met voeten treedt", aldus Leef baar. Coke tussen bevroren vis REGIO - In een container met bevroren vis heeft de Zeehavenpolitie vorige week 239 kilo cocaïne ontdekt. De container met vis was af komstig uit Panama en met een zeeschip in de Rotter damse haven gekomen. Op basis van bij de zeehavenpo litie binnengekomen infor matie werd de container door de douanescan ge haald. Tussen tientallen do zen met vis werden bijna* twintig dozen ontdekt met cocaïne. De cocaïne was be dekt met een laag pur- schtiim. De transporteur van de vis had niets met de smokkel te maken. De verdachten, een 22-jarige man uit Lelystad, een 38-ja- rige man uit Bunschoten, een 19-jarige Albanees en een 47-jarige Bosniër, wer den aangehouden toen de container werd afgeleverd. De cocaïne, met een waarde van ongeveer 6 miljoen euro, is inmiddels vernietigd. in zwaar weer Museum SCHIEDAM - Het Jenever- museum is in zwaar weer terechtgekomen. Vorig jaar verloor het museum 40 duizend euro als gevolg van een sterke stijging van sociale lasten, een dalende omzet en - voor het eerst in vijf jaar - een licht dalend bezoekersaantal. Daar bovenop krijgt het een korting van tien procent op de subsidies en dreigt het een structurele gemeentesubsidie van 70 duizend euro te verlie zen. Al met al een tegenvaller van een ton. Het museum ontkomt er niet aan activiteiten te staken, bud getten te verminderen en men sen te ontslaan, meldt directeur Guido Beauchez. Per 1 mei zijn medewerkers in de staf, de branderij en het museum ont slag aangezegd en worden de uren die de hofecaploeg draait sterk ingekrompen. In een reactie zegt Beauchez: "Het Jenevermuseum heeft haar bezoekcijfer tussen 2005 en 2009 zien groeien van 15 dui zend naar bijna 25 duizend be zoekers per jaar. De inkomsten zijn in die periode niet 4 euro- ton gestegen. Die extra midde len zijn ingezet om onze bran derij te herstarten, onze collec tie uit te breiden en in een eigen depot onder te brengen, vaker tijdelijke exposities te maken en medewerkers aan te stellen voor educatie, marketing, eve nementen en de branderij. De huidige financiële situatie dwingt het museum echter haar ambities te temperen. Nel en Jeanne bij een van de groepen op de maandag- en woensdagochtend in De Erker. foto: pr

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 41