Ratten Havenstraat Historie van Schiedam: van Hoek naar Linde HET BEST BEWAARDE GEHEIM VAN ROTTERDAM de Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 26 mei 2010- Pagina 40 Barre tijden voor stoom EIGEN NIEUWS Iets te melden? Plaats het op de site KLIK LEES De Schiedamse Marian kranenborg maakt haar debuut Lintje aanvragen? Nu doen! SCHIEDAM - Schiedam mers die iemand kennen die in aanmerking komt voor een onderscheiding, kunnen diegene voordragen. Schie dammers moeten dat wel voor 1 augustus 2010 doen omdat aan de aanvraag van een Koninklijke onderschei ding een lange procedure verbonden is. Het kabinet van de burge meester begeleidt zo'n aan vraag vanaf het eerste begin, zodat die aan alle regels vol doet. Hiervoor zijn speciale formulieren beschikbaar. Deze formulieren kan men downloaden via www.lin- tjes.nl. Formulieren zijn ook op te vragen bij het kabinet van de burgemeester, tel 010-2191163 of per e-mail g.vd.schee@schiedam.nl. stoomwagens en allerhande kar weitjes hield hij zijn acht man personeel aan het werk. Ook voor de later door hem over te nemen Maatschappij 'Oxygeni- um' aan de Buitenhavenweg werden machines gerepareerd, zoals hoge druk lucht- en water stofcompressoren. Omdat bij deze apparaten herhaaldelijk breuk optrad, stelde Hoek voor een waterstofcompressor te bouwen naar eigen ontwerp. Na goedkeuring van Delftse profes soren ging Hoek aan de slag. De compressor draait goed proef en zou twintig jaar lang naar wens functioneren. De koers was ge zet: Hoek ging meer van dergelij ke compressoren bouwen, on der andere voor zuurstof, lucht, stikstof en helium In zijn vrije tijd verdiepte hij zich in het vloeibaar maken van gassen en de daarmee samenhangende techniek. Op 9 februari 1912 zette hij zijn handtekening onder de akte van oprichting van de n.v. WA Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek. In 1921 verhuisde Hoek met zijn on derneming naar de Haven straat, waar de restanten nog steeds zijn gevestigd. DOOR FRANS ASSENBER6 SCHIEDAM - Enige tijd ge leden is een aantal fabrieks panden van Linde Gas Be nelux in de Havenstraat ge sloopt Het waren de gebou wen die in 1921 door n.v. WA. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek werden neergezet Later verander de die naam in Hoek Loos. Sinds 1990 maakte het deel uit van het Duitse Linde. Op 1 oktober 1907 startte Willem Adriaan Hoek in een uitgebro ken branderij aan de Buitenha venweg zijn onderneming. Hoek werd in 1870 geboren in Goes en behaalde in Bingen zijn ingeni eursdiploma. Hij vestigde zich in Rotterdam om er als construc teur/uitvinder een bijzonder ty pe stoom-sleperswagen te intro duceren, waarmee hij de basis legde voor de fabriek in Schie dam. De stoom-sleperswagen werd enthousiast ontvangen en leverde hem een opdracht op voor de bouw van zes van derge lijke voertuigen. Met aanmoedi gingen en financiële steun van de heren Van Rietschoten en. Slotboom (bekend van de firma Rietschoten en Houwens uit Rotterdam) kwam zijn fabriekje aan de Buitenhavenweg tot stand. Zijn voorzichtigheid - met deze wagens was immers nog geen ervaring opgedaan - noop te Hoek eerst twee exemplaren Het was 1910 toen de eige naar van de voormalige branderij Hoek meedeelde dat hij het pand zelf in ge bruik wilde nemen, tenzij hij het wilde kopen. Prijs noch gebouw waren voor Hoek aantrekkelijk, zodat hij de opstal binnen vier weken diende te verlaten. Het geluk was met hem, want in de Hoofdstraat was een vrijwel onbewoonbaar woonhuis met een flink stuk grond be schikbaar. Het pand grensde aan de remise van de paard entram. Het woonhuis werd opgeknapt en verbouwd, terwijl op het braakliggende terrein een fabriek werd op gericht. Ondanks de ratten braken voor Hoek betere tij den aan. Hij kon zijn bedrijf omzetten naar een naamlo ze vennootschap waardoor meer financiële armslag werd verkregen. te bouwen en uit te testen. Vijf wagens Ondanks tegenslagen rolde er vijf wagens uit de fabriek. De benzinemotor won echter al snel terrein zodat de productie stagneerde: stoomtractie ver dween uit het straatbeeld! Er braken zorgelijke tijden aan voor Hoek. Met reparaties aan de Opname van een zogenaamde stoomsleperswagen. Let op het naambordje aan de wagen links v°Or. FOTO: COLLECTIE HISTORISCH ARCHIEF HOEK LOOS. Aan het Weena in Rotterdam zit al jaren de Rotterdamse vestiging van Holland Casino. Weinig mensen weten echter dat dit casino geheel verbouwd is en een volledig nieuwe uitstraling heeft. In Rotterdam staat nu het mooiste design casino van heel Europa! Playing lounging Met de restyling is een volledig nieuw uitgaansconcept ontstaan gecombineerd met 58 speeltafels en 750 speelautomaten. Met Ultralounge Purple, een trendy lounge waar regelmatig bekende DJ's draaien, heeft het casino de nieuwste hotspot van Rotterdam in huis. Een cocktailbar met gratis videogames en een verbluffende Pokerpit maken het helemaal af. Dining more Op de eerste etage is de prachtig vormgegeven bar het middelpunt. Daarnaast is er restaurant Devine. Internationaal georiënteerde gerechten worden hier speels gecombineerd in een losse sfeer. Verder maakt de wijnlounge met inloop 'Winery' veel indruk. TOMs op de tweede etage is een stijlvol en eigentijds restaurant waar de sfeer gezellig, intiem en prettig is. Meetings events Het nieuwe casino is een unieke en inspirerende omgeving. Design gecombineerd met het brede horeca- aanbod maken het een perfecte locatie voor vergaderingen, trainingen, productpresentaties en andere events. State of the art vergaderzalen en andere ruimtes zijn exclusief te huur voor groepen van 8 tot 250 personen. Gratis entree drankje Ontdek het mooiste design casino van Europa: Holland Casino Rotterdam. Tot en met 30 september 2010 ontvang je met een speciale voucher gratis entree alcoholvrij drankje voor twee bij Holland Casino, Weena 624. Kijk voor meer informatie en de voucher op hollandcasino.nl/rotterdam.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 40