-■ f Slapen kortingen Burchthuys TOTAL - Historie van Schiedam: einde van molen De Kameel Uitlokking? Via water Nu met on Supervoordelige droomprijzen! Auping, Pullman boxsprings, dekbedden enz. èm...... wonen slapen i dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Zeilen snel verwijderd Woensdag 30 juni 2010 - Pagina 26 DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - De bouw van de nieuwe molen De Ka meel in de bocht van de Schie vordert gestaag. Aan het verdwijnen van de oude Kameel in de 19e eeuw ligt een storm ten grondslag die een verwoestende uitwer king had op dit maalappa- raat. In de Schiedamsche Courant van 23 maart 1865 staat een verhaal te lezen over verschrik kelijke windvlagen die het ein de van deze molen inluidden. Reeds in 1853 viel een deel van een molenroede, de balk waar het hekwerk in zit, naar bene den. Een andere roede werd in 1861 'afgeworpen' en eindigde in de Schie. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. In 1865 ging het verval verder. De genoemde storm was een felle oostenwind die de molen in de vroege morgen teisterde. Door de wind kwam de ijze ren molenas en de roeden, als mede de gehele kap los van de molentoren en stortte met het buiten- en binnenwerk naar beneden. Ook een groot stuk van de muur en de balie gingen eraan. Het gekraak en gedreun was volgens het krantenartikel zo 'verschrikkelijk' dat de Schie dammers voor een aardbeving vreesden. Een deel van de roede viel op het dak van een huis, de In haar boek 'Schiedam torent uit boven molenver leden' geeft schrijfster Nat halie Lans aan dat, volgens de overlevering, de molen die rampzalige ochtend bui tengewoon hard stond te draaien. (Kennelijk waren de kapotte roeden weer her steld.) De molen voerde zeil en een roede brak af waar door het wiekenkruis in on balans raakte. Nathalie Lans: "Het gemcht wil, dat het de bedoeling was geweest een brand uit te lokken om de verzekeringssom op te strij ken. Ook werd er gezegd dat het ongeluk was uitgelokt uit onvrede omdat er een nieuwe baas op de molen zou komen." Getracht werd, toen de boel op straat lag, de zeilen te bergen, zodat de verzekeraar niet zou zien dat vanwege de harde wind te veel zeil werd gevoerd. rest van de molen viel tussen de huizen en de Spoelingbrug op straat. Veerschuit De in de Schie liggende veer schuit op Rotterdam werd ftaet beschadigd. Al het puin en an dere rommel belemmerden wel de scheepvaart in dit drukke Een nieuwe as voor de nieuwe Kameel, linksboven de onderbouw van de molen. deel van de Schie. Ook straten waren nu onbegaanbaar. Bij de opruimingswerkzaamheden bleek dat de ijzeren as onbe schadigd naar beneden was ge komen. In april dat jaar werd de molen verkocht en gedeel telijk afgebroken. Er kwam een stoomhoutzagerij in. De eigenaren van De Kameel besloten de molen niet te her bouwen. Dat werd toen wel betreurd, want in veertig jaar In 1867 kwam de molen De Kameel, of wat er van over was, in een publieke veiling en werd kort daarna gesloopt. Opvallend bij De Kameel was dat het te malen graan via het water werd aangevoerd, ook het meel ging met schuiten een nieuw leven tegemoet. tijd waren al vier windmolens de Gaper en de Zuid brandden uit het Schiedamse stadsbeeld af, de Meiboom gesloopt en nu verdwenen: de molens de Ster, weer de Kameel. Laatste inloopconcert SCHIEDAM - Het laatste in loopconcert voor de zomer vakantie wordt zaterdag 3 juli gegeven door het Christelijk Nationaal Koor uit Veenendaal. Dit koor bestaat uit honderd le den en sluit zijn koorseizoen af met een 'dag Schiedam'. Dirigent Jakob Schenk heeft voor Schiedam een aantal bekende koorwerken ge selecteerd. Organist Wybe Kooijmans begeleidt het koor en speelt enkele orgel- soli. Enkele liederen kunnen de bezoekers meezingen. Het concert begint om 15.00 uur en is vrij toegankelijk. Koopzondag in Passage SCHIEDAM - in de Nieuwe Passage Schiedam is het 4 juli weer koopzondag van 12.00 uur tot en met 17.00 uur. En is er weer voor gezel lig vermaak gezorgd in de Nieuwe Passage. Zo verrast Leo Vandewoestijne op zijn éénwieler jong en oud met zijn verrassende act. Leo behoort als voormalig Euro pees en Amerikaans kampi oen eenwielfietsen tot de ab solute top. Als fietsende ober schenkt hij limonade met het hoofd keurig in de beker tjes. Het duo Pigalle verzorgt de muziek. Met zang, accor deon en contrabas spelen zij Franse chansons, waar bij het publiek zich direct waant op een terrasje aan de Champs-Elysées. Daarnaast is dit duo ook goed thuis in het repertoire beginnende bij de vroege 50-er jaren en eindigend in de 21e eeuw. e nemen niets mee naar ons nieuwe adres! Dus de showroom wordt totaal leegverkocht! slaapkamers, linnenkasten slaapsystemen, f matrassen, lattenbodems, kussens, ma.: 13.00 - 17.30 uur, di. t/m vr.: 9.30-17.30 uur, za.: 10.00-17.00 uur Gratis parkeren voor de deur. Volg route winkelcentrum 'Het Lage Land' "IT

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 26