'We willen het net zo goed doen als Londen' ravm«i Nieuwe Stadsblad Wanneer raast peloton voorbij? ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Toustart met eigen ogen zien? Kom met openbaar vervoer! Tourgekte ledereen wil wielrennen? Woensdag 30 juni 2010 - Pagina 43 Drukte op donderdagavond DOOR BOUDEWIJN DUKSTRA SPIJKENISSE - "Of we op zon dag, de dag van de eerste etap pe van de Tour de France, iets wilden doen."Secretaris Ria Ver- heij van wielervereniging PRC Delta, herhaalt de vraag van de gemeente Spijkenisse met nau welijks verholen verbazing. "Op zondag, waar denken ze dat we de vrijwilligers vandaan halen? Het is ook nog eens vakantietijd en hoe wil je het dorp bereiken? Zelf woon ik in Poortugaal, ik zou niet weten hoe ik dan in Spijkenisse moet komen. De route vanaf mijn huis is precies een deel van het parcours." Toen eenmaal bekend werd dat Rotterdam de slag om de pro loog en de eerste etappe van de REGIO - De Tour gaat op 3 juli 2010 van start met een proloog door het centrum-van Rotter dam. Een dag later starten de renners om 11.50 uur voor een rondje door Rotterdam. Om 12.00 uur is de startceremonie bij de Erasmusbrug en om 12.20 uur klinkt het echte startschot voor de, 223,5 kilometer lange, eerste etappe op de Groene Kruisweg. Vervolgens passeert het parcours Rhoon (12.25 uur), Poortugaal (12.27 uur), Hoogvliet (12.31 uur), Spijke nisse (12.35 uur), Hellevoetsluis (12.55 uur) om vervolgens via Zeeland te finishen in Brussel (17.25 uur). Tijden zijn geschat. Tour had gewonnen van Utrecht en Dusseldorf, gingen in de gangen van het gemeentehuis van Spijkenisse allerlei figuur lijke alarmbellen rinkelenVeel meer, hoe merkwaardig ook op het eerste gezicht, dan bij de plaatselijke wielervereniging PRC Delta. Wat pverigens niet wil zeggen dat de Putse Ren ners Club, zoals de vereniging voluit heet, werkloos langs de kant blijft staan. "We hebben nu de donderdag avond voor onze rekening ge nomen", vertelt de secretaris ("al vijftien jaar"). "Onze jeugdtrai- ning is dan verplaatst naar het dorp. Voor wie Spijkenisse een klein beetje kent: we beginnen op de Eerste Heulbrugstraat en maken een rondje van dik drie en een halve kilometer naar de Stationsstraat." Of er al sprake is van een Touref fect bij PRC Delta? Melden jonge rennertjes zich al massaal aan? "Dat is nu nog in de toekomst kijken", zegt Ria. 'Misschien als een renner als Robert Gesink ineens gaat presteren. Maar dat weten we nu nog niet." Over aanwas van jeugdleden hebben ze aan de rand van Spij kenisse trouwens helemaal niet te klagen, weet de secretaris te melden. "Vanaf januari zit de groei er al weer in. Ach, we zijn een regionale wielervereniging, de enige in de wijde omtrek. "Mensen weten ons echt wel te vinden." REGIO - Wie de Tourstart wil bijwonen, kan het beste met het openbaar vervoer naar Rotterdam komen. De trams, bussen en metro's van de RET brengen bezoekers het dichtst bij het parcours. Via de webshop van de RET en op diverse verkooppunten is de speciale RET Tour Dag kaart voor 5 euro te koop. Met deze kaart kan één dag onbeperkt gebruik worden gemaakt van metro, tram en bus (behalve metrolijn E tra ject Den Haag Centraal-Ber- kel Westpolder v.v.). Daar naast ontvangt de koper van zo'n dagkaart de TourGuide met parcours- en reisinfor matie. Het gidsje geeft ook aantrekkelijke kortingen tot wel 500 euro bij meer dan 60 winkeliers. Op zaterdag 3 juli zijn er extra P+R-terreinen ingericht nabij Rotterdam, vanwaar pendel bussen de Tourliefhebber naar de binnenstad brengen. Kosten zijn 25 euro, incusief RET Tour Dagkaart voor alle inzittenden van de auto en TourGuide. Een plekje op de tijdelijke P+R-terreinen is te reserveren via www.ret.nl. Ook de overige gemeenten waar de Tourkaravaan door heen raast, adviseren bezoe kers met het openbaar ver voer of fiets te komen. We weten het allemaal: presteert Oranje goed, winnen we van titanen uit Zuid-Amerika, dan wil na de zomer elke jongen en tegenwoordig ook elk meisje op voetbal. Maar hoe ligt dat bij een sport als wielrennen? Wat gebeurt er met en bij een vereni ging als Robert Gesink heel blijft, als een regiokanjer als Martijn Maaskant door de straten dendert? Wat voor effect heeft dat op een gewone vereniging als PRC Delta? Onder andere daarover gaat nevenstaand gesprek met secre taris Ria Verheij van PRC delta, een vereniging aan de rand van Spijkenisse die dit jaar vijftig jaar bestaat. Duidelijk is dat de tourgekte net zo snel weer overwaait als dat hij komt. Toen eenmaal bekend werd dat Rotterdam de slag om de pro loog en de eerste etappe van de Tour de France gewonnen had van Utrecht en Düsseldorf, gingen in de gangen van het gemeentehuis van Spijkenisse allerlei figuurlijke alarmbellen. Veel meer, hoe merkwaardig ook op het eerste gezicht, dan bij de plaatselijke wielervereni ging PRC Delta. Wat overigens niet wil zeggen dat de Putse Renners Club, zoals de vereni ging voluit heet, werkloos langs de kant blijft staan. ROTTERDAM - De Tourstart in Londen geldt voor ingewij den als de best georganiseerde 'Grand Départ' in de geschiede nis van de Tour de France. Het is de Rotterdamse mentaliteit om dit niet voor kennisgeving aan te nemen. "Wij willen het mi nimaal net zo goed doen", stelt projectdirecteur van de Tour start, Wim Hoogendoom Toen de plannen werden ge maakt om de Tourstart naar Rotterdam te halen werden drie modellen uitgewerkt Wim Hoogendoom wijst op het Franse organisatiemodel waar bij aan de Tourorganisatie de hoogstnoodzakelijke faciliteiten wordt geboden om de wedstrijd te verrijden. "Los van de wed strijd merk je in zo'n stad eigen lijk weinig van het evenement." Dan is er nog een tussenvariant waarbij de sportwedstrijd met randevenementen wordt op gewaardeerd. Rotterdam koos voor de derde optie. Groots aanpakken, de Tourkoorts op bouwen en zorgen dat de stad er ook nog iets aan overhoudt. "De Tourstart organiseren is een kans die je maar één keer krijgt", vertelt Hoogendoom. Inmiddels manifesteert Te grande bouclé zich in de hele stad: op gebouwen, op trams, in bloemperken en in abri's. Vier dagen lang is het feest in de Maasstad. De Tour in Nederland De karavaan passeert de Heinenoordtunnel. FOTO: COLLECTIE A.G. VAN DE GARDE ROTTERDAM - De Tour de France gaat op 3 juli in Rot terdam van start. Amster dam (1954), Scheveningen (1973), Leiden (1978) en 's Hertogenbosch (1996) gin gen de Maasstad reeds voor. Deze foto komt uit 1973 toen de karavaan de Heinenoord tunnel passeerde. De ren ners waren onderweg van Rotterdam naar Sint Niklaas. De etappe werd gewonnen door de Fransman José Ca- tieau. Joop Zoetemelk had daarvoor de proloog in Schevingen op zijn naam geschreven. Gele Tourcamping in Bernisse BERNISSE - Maar liefst ne genhonderd campers met wielerfans worden begin juli in het recreatiegebied van Bernisse verwacht. Speciaal voor Le Grand Départ Rot terdam 2010 de gemeente Bernisse in samenwerking met JMR Produkties de 'Gele Camping'. Die is uitsluitend bedoeld voor toeristen die met het wielerspektakel meerijden en de Tour van dichtbij willen meemaken. Een prachtig natuurgebied en weilanden vormen het bijzonder mooie recreatie- en natuurgebied Bernisse. De vrij liggende fiets- en wandelpaden bieden de mogelijkheid om het gebied al fietsend of wandelend te verkennen. Gemotoriseerd vaarverkeer is niet toege staan. Op de 'Gele Camping' zul len allerlei activiteiten zijn op het gebied van sport en muziek. Vanaf de 'Gele Cam ping' worden er pendelbus sen ingezet die naar Spijke nisse rijden. Hiervandaan kunnen wielerliefhebbers gratis gebruik maken van het openbaar vervoer. Op de 'Gele Camping' mogen uitsluitend campers staan, geen tenten. De 'Gele Cam ping" gaat vandaag open en blijft dat tot en met maan dag 5 juli. Prijzen: 12 euro per plek per nacht exclusief stroom en 20 euro per plek per nacht inclusief stroom. Meer informatie en reserve ren op www.jmr.nl. Franse politie helpt een handje REGIO - Ook de Franse Gen darmerie is 3 en 4 juli pre sent bij de Tourstart. Zij hou den zich vooral bezig met de renners en de begeleiding daarvan. "Als een groepje in eens een sprint trekt, hou den zij in de gaten dat dit veilig gebeurt. Ook zullen ze optreden als er ongelukken gebeuren. Orde en veilig heid zijn in handen van de Nederlandse agenten. Daar hebben de Franse agenten geen bevoegdheden voor", vertelt Jan Burg van de Politie Rotterdam-Rijmond aan het blad Binnenlands Bestuur. sa pjr «fc» k*3 IRASCt 1IMOLS1V TRANCt LIMOUSIN U.»' rRAVCt 1 ItMOUSIN I" ittzl tBANtl j UMGUSJlH FRANCE i limcusinJ iM «MiciSjg FRANCE tlMOU*'*, fH *v< MUMCU!

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 43