isg Spieringshoek Dementie Contact Sg Spieringshoek feliciteert de geslaagden van het jaar 2009-2010 met hun eindexamen! Serie: de kant van de patiënt belicht Geslaagden vwo 6 - 30 juni 2010 De school waar je gezien mïrtffi Geslaagden havo 5 -30 iuni 2010 dé Weekkrant Zorg Kees' opgewekte karakter zorg de ervoor dat hij niet bij de pak ken neer ging zitten. Hij werd niet somber, zoals veel anderen die de diagnose Alzheimer krij gen, maar bleef na de eerste schok opgeruimd en hoopvol. Riet heeft het er wel vaak moei lijk mee. "Ik heb een ander ka rakter. Ik heb ook de zorg. En ik loop tegen zijn ziekte aan." Riet moet voortdurend herha len wat ze gezegd heeft, en "dan nog vergeet hij het weer Daar word ik wel eens kriegel van." Kees kan niet alleen zijn, omdat hij misschien vergeet het gas uit te doen of ergens de weg kwijt raakt. "Dat vind ik wel rot", be kent hij, "die afhankelijkheid." Dagbehandeling Drie dagen in de week gaat Kees nu naar Parkhof, een dagbehan deling voor jonge mensen met dementie in Maassluis. Kees is de oudste, de meeste mensen zijn nog geen zestig. Maar om dat hij zo actief en levenslustig is, past hij in de doelgroep. Kees: "Het is er leuk. We praten wat, lezen samen de krant. We te kenen mandala's of maken met zijn allen een wandelingetje. Ik vind het er echt gezellig." Ook voor Riet biedt de dagbe handeling een uitkomst. "Het is fijn om af en toe niet te hoe ven zorgen voor Kees. Daardoor kom ik ook aan andere dingen toe. Ook ga ik naar een fami liegroep van de Riagg en naar het Alzheimercafé om mijn ver haal kwijt te kunnen. Dat is ook leerzaam, je steekt veel op van elkaar. Zo houd ik het aardig vol." Riagg Rijnmond, afdeling Ouderen, Stationsplein 2, Schiedam. Telefoon: 010 - 445 34 58. Voor informatie over het zorgprogramma voor jonge mensen met dementie kunt u vragen naar Frans Riet stap. www.riaggrijnmond.nl. Nieuwe StadsbladALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 7 juli 2010 - Pagina f3 Dementie: klap in gezicht Jennifer Adriansjah, Betül Akpinar, Thamar Alblas, Eva Amsterdam, Arda Ardug, Ahu Aydogdu, Eveline Bakker, Annemieke Berg, Bob van den Berg, Durmus Biskin, Martijn Bonne, Christa Boog, Michelle Brand, Talitha Brand, Michel Bril, Roeland Dijkshoorn, Lisa Don, Zelly Dubber, Ralph Edelschaap, Okke van der Eijk, Kelly Elshout, Daan Elskamp, Taco Engberts, Jeroen van En/en, Merlijn van Geest, Bart Goedknegt, Eveline Goesten, Anouk Goos, Natasja Goudzwaard, Daphne Groenendaal, Lisa Groothuijzen, Sanne Grootveld, Rosalieke van Hal, Yvette Ham, Denise van Haren, Jelmer Hartog, Micky Hengst, Yvette van der Hoek, Lizanne van der Hoeven, Leonie ten Hove, Gillian Jansen, Selma Jaspers, Büsra Kayapa, Kaan Kayar, Inge Kerdel, Julian Kramer, Michael Kroon, Tirza Kruis, Tuan Le, Tessa de Leede, Bram van Leeuwen, Elviera de Ligt, Guus Ligtvoet, Robin van der Linden, Suzanne Luesken, Brahim Al Manuachi, Arthur Matze, Joey van der Meer, Saskia Mens, Luuk de Mik, Suzanne Nels, Garmt Nieuwsma, Teun Noordijk, Jordy Olsthoorn, Ruth Osei-Agyeman, Purdey Perdaems, Fieke van der Perk, Dewanthy van Pinxteren, Joyce Poot, Elan Redekop-van der Meulen, Sabine de Ridder, Willemijn Rozemuller, Lisette van Rutten, Sharmayne Sanderse, Thomas Scheffers, Christo Schiphorst, Joëlla Scholte, Marieke Schouten, Babette Sevenstern, Daniël Trochenine, Jerom de Valk, Lianne van Veen, Laura Veenema, Tom Verschoor, Guido Verweij, René Vollering, Judith de Vries, Stanley Wagteveld, Benno van der Wilk, Mathew Woermeijer, Jeroen Wondergem, Emiel Woutersen REGIO - Hoe voelt om te moeten samenleven met iemand die dement is of om weg te moeten duiken voor de losse handen van diegene die je liefhebt? Het Nieuwe Stadsblad belicht, in samenwerking met Riagg Rijnmond, in zes delen de kant van de padënt. Deze week: dementie. Loodgieter Kees (73) was nog niet lang met pensioen toen zijn vrouw Riet merkte dat hij begon te veranderen. Hij vergat steeds vaker iets, ruimde zijn spullen op de gekste plaatsen op en maakte zijn karweitjes niet af. Toen zij een paar dagen het bed moest houden en hij voor haar moest zorgen, bleek pas goed hoe zijn ziekte hem in haar greep had. Klap Riet wist Kees over te halen om naar de dokter te gaan. "Ik dacht dat er echt niks aan de hand was", vertelt Kees. Op de poli neurologie van het Vliet- landziekenhuis werd hij getest. De uitslag liet er geen misver stand over bestaan: de ziekte van Alzheimer. Een ziekte die begint met vergeetachtigheid en uiteindelijk leidt tot volle dig geheugenverlies en diepe dementie. "Ik schrok enorm toen ik hoorde dat ik Alzhei mer had", vertelt Kees in zijn Ongeveer 250.000 Nederlan ders hebben dementie. Van die groep zijn 12.000 men sen jonger dan 65 jaar. De kans op de ziekte van Alzhei mer, vasculaire dementie, de ziekte van Pick of een andere vorm van dementie, is groter naarmate men ouder wordt. Ruim 10% van de mensen boven de 65 jaar heeft de mentie. Ruim 20% van de mensen boven de 80 jaar heeft dementie. Ruim 40% van de mensen boven de 90 jaar heeft dementie. Naar verwachting zal het aantal Nederlanders met demen tie in 2050 gestegen zijn tot meer dan een half miljoen. appartement in Vlaardingen. "Ik had er wel van gehoord. En films gezien, waarin dementie voorkomt. Maar ja, je kan er niks aan doen. Ik kan alleen zo goed mogelijk leven." Riet vult aan: "Het was een enorme klap in ons gezicht. We waren nog jong en heel ondernemend. We hadden plannen voor Tibet en Vietnam en onze caravan stond klaar voor warme zomers in Frankrijk. Kees knutselde ook veel, hij was altijd in de weer met lood of ander materiaal, daar maakte hij bijvoorbeeld beeldjes van." Bernadette Aarssen, Eva Baartmans, Semih Babacan, Joan Babtist, Tim Bal, Rowan van Balen, Lars Barkmeijer, Melissa Barzilay, Diana van Beest, Ena Besic, Maeike Bijlsma, Mats van Biljouw, Tessa Boog, Jan Boone, Sebastiaan Braat, Kevin Brand, Yamie den Breejen, Jimmy Breider, Daniël Broek, Wouter van den Broek, Gido Broer, Rik Elco de Bruijn, Anita Budimir, Firat Büyükkelek, Nando Canadas Sanchez, Asha Capella, Cherrelle del Castilho, Mohsin Choudhury, Sanne van Collenburg, Mark Crucq, Bob Deelen, Carlijn van Deijk, Driekus Dijkmans, Wiresh Doerga, Joyce van Dommelen, Esmée Don, Maarten van der Drift, Rio Drop, Hans Duchenne, Daisy den Dunnen, Ana Duëkov, Janita van der Ende, Britt Engelchor, Erdi Erdal, Luca van Everdingen, Rick Faulhaber, Alex van der Geer, Nick Geut- -jesï Megan.Gielen, Dirk Glavimans, Soraya Gumus^Mandy van Gurp, Jochem Hagoort, Lars van der Ham, Floris Harms, Danny van der Heiden, Meliésa Heinsmannj; Flora Hellemons, Ellen Hengst, Angelique van der Hoeven, Lafs Holdrinet, Lara Hoogstraten, Philip Ivanov, Nikesh Jaglal, Michael Jonas, Bas Juistenga, Michelle van Kapel, Makbüle Kavlak, Kadir Kayapa, Glenn Keijzer, Floris Keizerwaard, Tim Kievit, Joris Killian, Nicole de Koning, Esmee Kramer, Lesley Kroos, Vincent Kuiters, Sonu Kumar, Yu Man Lam, Robin Langerak, Brendan Langeveld, Coen Lansbergen,' Tim Lansbergen, Christiaan van Leeuwen, Britt van Lingen, Yoshua Loch, Roxanne van Loenen, Astara Lukassen, Darren Maatsen, Colin Mackaij, Francesca Malegiannakis, Tim van der Marei, Donny Martijn, Niek van der Meer, Amber van Meurs, Jeroen Morée, Hicham Moudnib, Denise Nettenbreijer, Tessa Noordhoek, Ralph Nouwen, Miles Nuis, Nicole van Oort, Maxime Oostveen, Cynthia Otten, Sandra Over de Vest, Amu Paikar, Debby Pijnacker, Bob Planken, Rebecca Pols, Melanie Ranshuijsen, Nienke Rietema, Frederique Rijneveen, Daisy Rocha, Yara de Rouw, Sander de Ruiter, Jacky van Schaijk, Jeff Schippers, Michelle Schoenmakers, Chris Schol, Maiken Scholte, Thomas Scholten, Maurits Serraarens, Manish Shankar, Thijs Smits, Daniëlle Spoor, Mario Stark, Sandra Teijgeler, Josephine Teng, Esmee Timmermans, Nicole van der Tuijn, Yvette van der Tuijn, Michelle van der Valk, Mitchel van der Velden, Shirley Vera Rivera, Benthe Verbarendse, Sanne Verël, Stefan Vermeulen, Job de Vette, Megan de Vette, Bryan Vijfvinkel, Maaike Vincentie, Rob Voets, Bas van der Vooren, Rutger van de Vooren, Mats Voshol, Thijs Voskuilen, Lotte Waard, Renée Walinga, Thijs Waringa, Eva van der Weij, Georgios Wesdorp, Jeroen Wiegmann, Marjolein Wiegmann, Wouter van Wijngaarden, Susette de Winter, Stefan van Wolferen, Dilek Yilmaz, Alexander Zonneveld, Jip Zonneveld

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 13