9 STUKS da SLECHTS iteitiiiJ 'jêêniJWh AijlltJ bJ) PA 'joh d=r lisialL De Mof Gehele leven Historie van Schiedam: de stoomtram AGILA dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEK-KRANT.NL Woensdag 7 juli 2010 - Pagina 29 Uiteraard moest men beta len voor een ritje. Kwajongens maakten er echter een sport van gratis mee te rijden. In zijn boek De Stad aan de Maas her innert journalist D. Hans der gelijke avonturen: "Ik zie me er achterop springen, op de 'bank', een uitstekend stuk dat een keurige zitplaats bood en waar wij jongens vaak een gepast gebruik van maakten voor een gratis ritje." De conducteur had hen echter wel in de gaten en via het openstaande raam griste hij de pet van het hoofd van één van hen en werpt die met een fraaie boog in een mod derplas zodat de jongens wel van de tram af moesten. Met de stoomtram ging het niet altijd goed. Het ding kukelde soms om, de rails vertoonden hier en daar nog wel eens bobbels. Dat gaf natuurlijk commotie en veel bekijks. Modern transport Net als het verdwijnen van Tijdens het stoomtramtijdperk vonden regelmatig dodelijke ongelukken plaats met dit vervoermiddel. De bekende Schie- damse HAV-bank zag daar brood in en bood een speciale spoor-, tram- en bootongevallenverzekering aan tegen een premie van f 9,75: voor het 'gehele leven'! stoomboten, moest ook de stoomtram het veld ruimen voor modernere transportmid delen: de elektrische tram deed zijn intrede. In 1906 ging tussen Rotterdam en Schiedam lijn 8 rijden, later kwam lijn 4 erbij. De trams hadden toen kleuren: lijn 8 was rood en groen. "Voor de analfabeten," zei men. Enquêtecommissie voor Gustoterrein SCHIEDAM - De gemeente raad heeft op 1 juli besloten een enquêtecommissie in te stellen. Met dit zware mid del wil de raad antwoorden boven tafel krijgen op vragen over grondtransacties rond het Gustoterrein van enkele jaren geleden. Deloitte heeft een onderzoek verricht, maar niet op alle vragen antwoord kunnen vinden. De commis sie bestaat uit de raadsleden M.J.C. Houtkamp (voorzit ter), C. de Groot (plaatsver vangend voorzitter), E Groe- neweg, WJ. van Wijk en H. Hofland. Plaatsvervangende leden zijn de raadsleden J.W. Ooijevaar, H.E. de Ron, J. de Haan-Klaassen, J.Ph. Brou wer en R van Aaken. High Tea in de Woudhoek SCHIEDAM - In Ontmoe tingscentrum de Woudhoek wordt op 15 juli een high tea georganiseerd van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten bedra gen 6,-. Vooraf opgeven en betalen bij de receptie van het ontmoetingscentrum. Ontmoetingscentrum de Woudhoek, Heijermansplein 35. Voor meer informatie tel: 010-47095 55. Koersbal SCHIEDAM - In ontmoe tingscentra kan koersbal ge speeld worden. Op 22 juli, 5 augustus en 19 augustus in ontmoetingscentrum de Woudhoek, Heijermansplein 35 en op 9 augustus in wijk centrum Oost, Boerhaave- plein 79. Van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten 1,- per keer. Hij griste pet van 't hoofd DOOR FRANS ASSENBERG" SCHIEDAM - Van mei 1882 tot december 1906 reed als opvolger van de paarden tram de stoomtram van Schiedam vla Delfshaven naar Rotterdam en weer terug, gezien vanuit de je- neverstad. In het begin van het verschijn sel stoomtram werd dit vervoer middel vaak onheus bejegend. Bijnamen zoals 'moordenaar' en 'doodrijer' waren ingebur gerde begrippen. De stoom tram was de opvolger van de paardentram, die voor een paar centen op een sukkeldrafje Schiedammers van het station naar het Hoofd bracht. On danks tegenstand ontsloot de stoomtram grote landelijke ge bieden zoals Voome Putten of Goeree Overflakkee waardoor deze zich konden ontwikkelen. Om paarden zóveel mogelijk te ontzien, waren aan de bui tenkant geen bewegende delen zichtbaar zodat de locomotief er uitzag als een zwarte, vier kante blokkendoos. Opvallend is dat bij de be sprekingen de stoomtram aan te leggen, enkele Schiedamse raadsleden, die er wel iets in zagen, vonden dat elke week een wagen met gist achter de tram moest worden gekoppeld richting Rotterdam. Een oud-conducteur herin nert zich nog een voorval uit de oorlogsjaren: "Ik stond in die tijd op lijn vier. We reden van het Marconie- plein naar de Koemarkt. In de tram was ook een Mof. Ineens zag ik hem niet meer. 'Er is een Mof verdwenen,' zei een mevrouw. 'Dan zallie waarschijnlijk te barsten zijn gévallen,' zei ik en schreef verder in mijn boekje." De tram reed ten zuiden van de Rotterdamsedijk; later, toen de dijk verbreed werd, ging de tram 'boven' rijden en in 1946 werden de rails naar het ihidden verplaatst. Lijn 8 was toen al uitgebreid met lijn 4. In 1960 werd nr 4 een ringlijn en lijn 8 verdween uit het straatbeeld. IN DIVERSE ?V KLEUREN! ilg EcoFLEX. Oé Agiio EtoFLEX is voorzien van «en geïntegreerd LPG systeem röntie, Waardoor u aanzienlijk goedkoper rijdt. Zo liggen de brandstofkosten gemiddeld 50% lager. En ing met benzine eh diesef is de impact ojp het milieu kleiner. Poor de tege C02 uitstoof valt de Agila EcoFUX 14% bijteilingscategor ieU betaalt duè geen 8PM of wegenbelasting! De oplage is helaas beperkt, kom daarom ongs en ontdek zelf hoe betaalbaar een nieuwe auto kan zijn! EcoREX vanaf 11.995.-. Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: liters/100 km: 6,6 - 5,0; kms/liter: 15,0 - 20,0; C02 gr/km: 120 -108. Verkoopprijs ind. BTW en energielabelverekening, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 29