5011IPM (TAN Schiedamse jenever in Ghana HAPPY MAN W CAN nvo Felicitaties bij honderdste verjaardag Gratis Giro-banieren Binnenkort op vakantie? Paspoort vernieuwen? Trouwen in Schiedam Ga naar www.schiedam.nl Openingstijden Let op gemeente Schiedam In het vorige artikel van het gemeentearchief op de ge meentepagina's ging het over de band die Schiedam heeft met WK-gastland Zuid-Afrika. Maar ook in kwartfinalist Ghana is de naam Schiedam bekend en wel om een hele andere reden. 'Schiedam' staat daar synoniem met jenever of 'Schnapps', en wordt gebruikt bij belangrijke rituelen. Door het uitgieten van de drank over de grond wordt de zegen van de voorouders gevraagd. Jenever wordt zo gebruikt bij huwelijken, geboortes en begrafenissen. Mag bij een wat meer alledaagse gebeurtenis misschien nog wel een huisstook of 'akpeteshie' voldoen, voor het serieuze werk moet het jenever zijn, en alleen met de ver melding van 'Schiedam' op het etiket! De oorsprong hiervoor gaat terug- tot de zeventiende eeuw, toen Hollanders een aantal forten op de Portuge zen aan de Ghanese kust veroverden, en zich onder meer met slavenhandel gingen bezighouden. Jenever bleek een goed ruilmiddel; zeker toen het in flessen gebotteld was. In de 19de eeuw werd jenever nog gebruikt als geld, be taalmiddel bij relatief rijken en als bruidschat, want zon derjenever geen huwelijk. De Afrikaanse markt werd niet onderschat. Zowel Heineken als Henkes (later opgegaan in Bols) bouwden fabrieken in Ghana. GEMEENTEARCHIEF Tot op de dag van vandaag. De Ghanese regering ver stuurt nog flessen jenever bij belangrijke aankondigin gen. Bij de officiële herdenking van 50 jaar'onafhanke-, lijkheid in 2007 werd nog een.Schiedamse fles van De Kuyper leeggegoten in het voetbalstadion in Accra. In 2007 bracht Asantahene (koning) Barima Asamoah Kofi IV een bezoek aan Schiedam. Hij opende de tentoonstel ling 'King of Drinks, jenever in Ghana' in het Gedistil leerd Museum. Op de binnenplaats voltrok de koning een huwelijk volgens Ghanees gebruik. Mét jenever! Bron: Musis september 2007 Het Gemeentearchief Schiedam is op maandag geopend van 13.00 tot 17.00 en op de overige werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. U kunt ons vinden op de derde verdieping van de nieuwbouw van het Stadskantoor, Stadserf 1. Bezoek ook de webstek archief.schiedam.nl Het Gemeentearchief bewaart informatie over Schiedam en.Schiedammers van 1286 tot gisteren en stelt deze gratis beschikbaar. 1958 JANUARY 958 Sun -5 12 19 26 Mon 6 13 20 27 Tues V 7 14 21 28 Wed t 8 15 22 29 Thur 2 9 16 23 30 Fri 3 to 17 24 31 Sat 4 11 18 25 Reclameplaat, met kalender, voor Capstan jenever gemaakt voor de Afrikaanse markt, verhandeld door 'The United Africa Company Limited' en ge produceerd door W. Hasekamp Co. te Schiedam. Het origineel maakt deel uit van dp collectie van het Nationaal Gedistilleerd Museum (thans Jenever museum), archiefnr, 529 inv. nr. 565. Beeldbank nummer: 34923 ■m Zaterdag 5 juni was een bijzonder dag voor mevrouw Straub - Steeman. Zij vierde die dag haar 100ste ver jaardag. Loco-burgemèester de heer.Menno Siljee is op bezoek geweest bij de ja rige en feliciteerde haar namens het gemeentebestuur. Mevrouw Straub - Steeman woont al geruime tijd in Zorgcentrum Drie Maasstede waar zij het goed naar haar zin heeft! Foto: Roger van de Kraan Tijdens de doorkomst van de Giro d'Italia kleurde Schiedam roze. De roze banieren en vlaggen zijn weer vervangen maar niet wegge gooid. Heeft u een Ontdekschiedam. nu pas dan kunt u op vertoon van uw OntdekSchiedam.nu pas een vlag of banier gratis afhalen bij VVV Schiedam aan de Buitenhavenweg 9. Ook uw bibliotheekpas heeft de voordelen van de ontdekschiedam. nu pas. De voorraad is beperkt dus Op=Op Heeft u geen Ontdek schiedam.nu pas. Koop er een en profiteer van de vele voordelen bij Schiedamse culurele instellingen. Kijk op www. ontdekschiedam.nu en kies in de lin kerkolom ontdekschiedam.hu pas. De pas is voor 2,50 per jaar ver krijgbaar bij de VVV of Bibliotheek Waterweg aan het Stadserf of het Bachplein. Maak een afspraak met de Stadswinkel via www.schiedam.nl Uiteraard kunt u ook een afspraak maken voor andere producten van de Stadswinkel. Zonder afspraak Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 13.00 uur. Met afspraak Maandag, woensdag, donderdag van 14.00 tot 20.00 uur. Vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. (Dinsdagmiddag en -avond gesloten.) Toch bellen? Dat kan tussen 09.00 en 17.00 uur (010) 219 1111 Veel Schiedammers maken telefonisch of via www.schiedam.nl een af spraak met de Stadswinkel. Als u een afspraak wilt maken, kunt u het beste een week eerder bellen of via www.schiedam.nl u aanmelden. Belastingen Burgemeester en wethouders van Schiedam delen mede dat de gemeenteraad op 1 juli 2010 heeft vastgesteld de tweede verordening tot wijziging van de Legesverordening 2010. Deze verordening treedt in werking op de eerste dag na die van de bekend making en werkt terug tot 31 maart 2010. De bekendmaking vindt plaats door opneming van het besluit in de verzame ling 'Belasting- en retributieverordeningen" op 8 juli 2010. onder 'Belasting en retributieverordeningen 2010', nummer 16. De belasting- en retributieverordeningen liggen ter inzage bij het Gemeente lijk Informatiepunt in de Stadswinkel. Een ieder kan op verzoek tegen beta ling van een bedrag aan leges een afschrift krijgen van vermeld besluit. Kennisgeving voornemens Ontheffing Gebruiksaanwijzing Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend dat een ontheffing op grond van artikel 3.23 Wet ruimtelijke ordening is aangevraagd voor: Het wijzigen van het gebruik Dam 42 in horecagelegenheid op beperkte schaal. Het verzoek ligt in het vigerende bestemmingsplan "Binnenstad 2003" en heeft daarin de bestemming "Gemengdedoeleinden klasse B". Het verzoek is in strijd met het vigerende, bestemmingsplan, omdat op deze gronden geen horeca is toegestaan. Het verzoek is daarom tevens aangemerkt als een verzoek om ontheffing als bedoeld in artikel 3.23 van de Wet ruimtelijke ordening. In artikel 3.23 van de Wet ruimtelijke ordening in samenhang met artikel 4.1.1 van het Besluit ruimtelijke ordening wordt aan burgemeester en wet houders de mogelijkheid geboden om ontheffing te verlenen. Het verzoek ligt hiertoe van vanaf 8 juli 2010 t/m 18 augustus 2010 ter inzage bij de balie Bouwen, Wonen en Milieu, Stadswinkel, Stadserf-^ 1, maandag van 12.00-16.00 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van 08.00-16.00 uur en donderdag van 08.00-20.00 uur, telefoon 010-2465565. Een ieder kan gedurende de termijn van ter inzage inlegging schriftelijk zijn haar gemotiveerde zienswijzen tegen het voornemen tot het verlenen van de ontheffing kenbaar maken bij het college van Burgemeester en wethouders, ter attentie van de Afdelingsmanager Vergunningen en Handhaving Postbus 1501, 3100 EA Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 8