WONEN Huis kopen onder voorbehoud verhouwen Annuïteitenhypotheek terug? jfcjaLii Kijk naar alle kosten Koopakte inschrijven bij Kadaster Spaarhypotheek voor starters Aangifte digitaal Veilige sleutelloze raamgrendel Betrouwbare taxatie Huurverhoging en huurtoeslag dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 4 augustus 2010 - Pagina 20 V Weinig verkopers staan te springen om hun huis te verko pen onder voorbehoud dat de koper zijn eigen huis verkocht krijgt. Lukt het de koper niet zijn eigen woning binnen de afgesproken termijn te verko pen, dan kan hij nog van de verkoop van de nieuwe woning afzien. Het nadeel is dat weinig verkopers met deze clausule willen werken, omdat zij dan volledig afhankelijk zijn van de voortgang van de verkoop van de woning van de 'koper' en daardoor misschien zelf andere kopers mislopen. Onder voor behoud kopen is voor de koper wel voordelig. Zij kunnen rustig aan de slag met de verkoop van hun 'oude' huis. Koop met een 48 uur clausule kan uitkomst bieden. Dit sy steem is vrijwel gelijk aan het kopen onder voorbehoud van verkoop van eigen woning, zo als hiervoor uitgelegd. Door de 48 uur clausule te gebruiken, spreken verkoper en koper met elkaar schriftelijk af dat de verkoper, na het sluiten van de koop met de koper, mag door gaan met de verkoop van de woning. Echter als de verkoper een andere koper vindt, moet de verkoper (voordat hij een 'koop met die andere kandidaat mag sluiten) eerst de eerste ko per 48 uur de tijd geven om alsnog te beslissen of hij wil kopen zonder voorbehoud of toch van de koop wil afzien. Op deze manier heeft verkoper nog mogelijkheden om een andere koper te vinden, maar heeft de eerste gegadigde altijd het laatste woord om de woning te kopen. Een huis kopen onder voorbehoud van financiering wordt wel vaak gebruikt als ont bindende voorwaarde. Veel mensen kijken bij het af sluiten van een hypotheek vooral naar de directe woonlas ten van een huis. Zij beslissen vaak op basis van de berekende kosten van de hypotheek en de premiekosten voor de verzekeringen die bij een huis aan de orde komen. Toch zijn er meerdere kosten die moeten meewegen. Zoals de woonlasten die de gemeente in rekening brengt. De hoogte daarvan is in elke gemeente an ders. Ook het onderhouden van de tuin en het huis kan in de pa pieren lopen. Het ene huis is nu eenmaal onderhoudsvriendelij- ker dan het andere huis. En wat te denken van de stookkosten? Alleen als de koopakte die bij de makelaar is opgemaakt, is voorzien van een notariële verklaring, kan de koopakte worden ingeschreven in het Kadaster. Inschrijven is dus niet mogelijk, als de verkoper zelf (nog) geen eigenaar van het registergoed is. Dat kan gebeuren als de verkoper een huis koopt, nog geen eigenaar van dat huis is, en het huis dan al weer doorverkoopt. De inschrijving blijft ten hoogste een half jaar gelden. Als dan nog niet is geleverd, is de koper niet meer beschermd, ook niet tegen derden, tegen wie de koper gedurende het half jaar wel beschermd was. Vanwege de zekerheid is een spaarhypotheek heel interessant voor starters op de woningmarkt. Er is garantie dat aan het einde van de looptijd van de hypotheek het hele hypotheekbedrag wordt afge lost. Ook is het opgebouwde kapitaal belastingvrij. De spaarhypo theek is aantrekkelijk bij hoge hypotheekrentes in verband met de aftrekbaarheid. Voor alleenstaanden is deze hypotheekvariant niet erg geschikt in verband met de kosten van een overlijdensrisicover- zekering. Overigens is men niet verplicht de overlijdensrisicoverze- kering bij de hypotheekverstrekker te sluiten. Shoppen loont, want de praktijk wijst uit dat men dan heel wat goedkoper uit is. Straks is het mogelijk om bij de burgerlijke stand via de digitale snelweg aangifte te doen van een huwelijk, geregi streerd partnerschap, geboorte of overlijden. Ook worden de procedures eenvoudiger (min der documenten). Dit blijkt uit een wetsvoorstel dat minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Bijleveld bij de TWeede Kamer hebben ingediend. De burger lijke stand en de gemeentelijke basisadministratie persoonsge gevens (GBA) worden hiervoor op elkaar afgestemd. Ambtena ren van de burgerlijke stand ne men zelf contact op met degene die aangifte heeft gedaan als er nog vragen of onduidelijkheden zijn over de melding. Er is nu een raamgrendel op de markt die zonder sleuteltje ramen tegen inbraak vergrendelt. In plaats van een sleutel in een slotje te moeten steken, wordt het raam eenvoudig ontgrendelt door het intoetsen van de juiste zescijferige code. Het afsluiten gaat nog ge makkelijker, want er hoeft dan maar één toets te worden ingedrukt. In geval van nood kan het raam snel worden geopend, zonder te moeten zoeken naar het sleuteltje. De prikkel om zoveel mogelijk hypotheek te lenen moet weg. Daarom moet voor het bepa len van de hypotheekrenteaf trek op korte termijn worden overgestapt naar een systeem dat dit bewerkstelligt. Dat doel kan worden bereikt door de renteaftrek te baseren op an- nuïtaire aflossing van de hy potheek, waarbij er van wordt uitgegaan dat de hypotheek in 30 jaar wordt afgelost. Op dit moment de hypotheekrenteaf trek zelf ingrijpend wijzigen, zal de woningmarkt tot stilstand brengen en averechts werken. Het nieuwe kabinet krijgt dat advies van drie adviesraden (de VROM-raad, de Raad voor In frastructuur en de Raad voor het Landelijk Gebied). Het beleid moet volgens de drie raden gericht zijn op het herstellen van de balans van de woningmarkt, waardoor burgers een woning kunnen vinden die past bij woonwen sen en inkomen. Bij de huur- regulering moet men niet alleen kijken naar marktconformiteit maar ook naar maatschappe lijke baten van het huurbeleid. 'Room het kapitaal van woning corporaties niet af, maar laat corporaties zelf investeren in maatschappelijke doelen. Zorg dat dit op transparante wijze gebeurt', schrijft het advies. Volgens de raden leidt alleen samenhang tussen aanpak van de huur- en de koopmarkt en een 'stap-voor-stapaanpak' tot resultaat. Het plan kan worden beschouwd als een alternatief voor aanpakken van de hypo theekrenteaftrek. Het advies pleit ook voor integraal werken via de Wet ruimtelijke ordening en een nieuw financieringssy steem voor infrastructuur. De Belastingdienst heeft bekendgemaakt dat de huurverhoging per 1 juli 2010 pas bij de definitieve berekening van de huurtoeslag over 2010 zal worden verwerkt. In vorige jaren was het gebruikelijk dat dit meteen gebeurde wanneer de huurverhoging ingaat. De Belastingdienst heeft ook meegedeeld dat de dienst de nieuwe huur wel direct verwerkt bij het berekenen van de huurtoeslag voor 2011. De hypotheekverstrekker verlangt meestal een taxatierapport voor de waardebepaling van een huis, alvorens hij er een hypotheek voor aanbiedt. De taxe rende makelaar mag niet bij de koop van de nieuwe woning en/of verkoop van de oude woning betrokken zijn. Er is veel te doen of betrouw baarheid van taxaties. Het Neder lands Woning Waarde Instituut is opgericht om consumenten en fi nanciers zekerheid te bieden over de waarde van een woning. Het keurmerk staat voor deskundig heid, transparantie en kwaliteit Bij nieuwbouw bepalen de stichtings- kosten de waarde van de woning. Veel huizen hebben een zol der, waar men meer meer zou kunnen doen. Wie zijn zolder verbouwt, creëert leefruimte. Hoe meer leefruimte, hoe ho ger de waarde van een woning. Zomaar aan de slag gaan, vindt de wetgever niet goed. Veel klussen kunt u als huiseigenaar zelf doen, maar soms is het ver standiger om een vakman in de arm te nemen. De huiseigenaar moet zich bij de verbouwing aan de regels van het Bouw besluit houden. De Vereniging Eigen Huis (VEH) geeft de bro chure Badkamer, Keuken of Zol der verbouwen uit. Daarin staat precies wat wej en niet mag. De brochure kan via de site www. veh.nl besteld worden.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 20