Amai Antwerpen! Spaan De rapen zijn gaar mmimm Werelderfgoederen Serie: de kant van de patiënt belicht Autisme Spectrum Stoornis m p|ENK gg Win een exemplaar van dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 4 augustus 2010 - Pagina 29 Omgaan met een 'ander' kind SCHIEDAM - Finn (7 jaar) huilde als baby veel. Maar hoewel hij druk was, leek hij toch een gewone jon gen. Tot hij op de peuter speelzaal kwam. De leidster had haar handen vol aan hem. Hij rende rond in de groep, maakte veel lawaai en was gauw van streek. Op haar advies lieten zijn ou ders hem onderzoeken bij de Riagg. De diagnose was: Autisme Spectrum Stoornis (ASS). "Dat was heel verdrietig", vertelt moeder Eveline. "Je wilt niet dat jouw kind een etiket opgeplakt krijgt en daar de rest van zijn leven mee opgescheept zit." Te gelijkertijd gaf het ook rust. De puzzelstukjes vielen in elkaar. "Daarvoor dachten we steeds dat wij het fout deden. Als hij niet luisterde of zijn broertje een klap verkocht, dachten we dat het onze schuld was. Het was een enorme opluchting dat dat niet zo bleek te zijn." Voor Finn werd uitgezocht wat hem goed zou helpen. "Hij ging van de peuterspeelzaal naar een speciale groep op een medisch kinderdagverblijf. Die was spe ciaal ingericht voor kinderen als Finn. Heel sober en duidelijk. Elke dag was zo'n beetje het zelfde. En de kinderen zagen op pictogrammen op de muur wat ze gingen doen." Om ook thuis goed met de situ atie om te gaan nam Eveline met haar man deel aan een cur sus voor ouders van kinderen met ASS bij de Riagg. "Hierdoor kregen we meer kennis over au tisme en konden we onze erva ringen delen met andere ouders in een vergelijkbare situatie. Ook werd ons duidelijk welke financiële regelingen en orga nisaties er zijn voor kinderen met ASS. De begeleidster van de cursus gaf ons veel praktische adviezen voor thuis. Een kleine 1,0% van de totale bevolking heeft een zogenaamde autisme spectrum stoornis (ASS). 40% tot 50% daarvan functi oneert op het niveau van een verstandelijk gehandicapte. De andere 50% functioneert op een normaal tot hoogintelligent niveau. Alle vormen van autisme komen voor in alle sociaal- economische klassen. Gemiddeld komt een autisme spectrum stoornis bij mannen ongeveer 4 keer vaker voor dan bij vrou wen. Na de cursus kregen we onder steuning bij de opvoeding. Eens per drie weken hadden we een gesprek bij de Riagg." Op zijn vijfde ging Finn naar een speciale school. Hij kwam in een groep van acht kinderen met ASS. "Ook hier was alles heel sober en rustig. De kinde ren werkten aan tafeltjes met schotjes erom, zodat ze niet af geleid werden." Op diezelfde leeftijd kreeg Finn ook medicijnen voor de onrust in zijn hoofd. "Dat was een F7FRSACTIF I ARKF Antwerpen bruist! Ontdek het gezellige historische centrum, het beroemde Rubenshuis, schitterende diamanten, hippe restau rantjes en een bruisend nachtleven in de trendy wijken Zuid en het Eiland je. Uiteraard kunt u er ook naar hartelust shoppen, want Antwerpen is een waar Mode Mekka! U verblijft in het vierstenen Lindner Hotel City Lounge Antwerpen. Dit nieuwe ho tel (2007) ligt in het centrum naast het centraal station, op 2 minuten lopen van het winkelhart van Antwerpen. U slaapt in een trendy designka mer en voor een hapje en een drankje kunt u terecht in de gezellige bar-lounge. Tijdens uw verblijf wordt u verrast met allerlei lekkernijen, waarvan onze zuiderburen zelf zeggen: Amai! Da's lekker. Dit 3-daags arrangement is inclusief: Welkomstdrankje Diamond drink 2 x overnachting in een tweepersoonskamer 2 x uitgebreid "ARivé" ontbijtbuffet Informatiemap van Antwerpen, incl. stadsplattegrond Belgische Leonidas bonbons Vers gebakken wafel op de Meir Bolleke de Koninck bij de Groenplaats Puntzak friet met mayonaise bij Antwerps nieuwste frituur "Oud België" Exclusief: City tax a €2,50 p.p.p.n. Calamiteitenfonds €2,50 Reserveringskosten €15 per online boeking en €25 bij telefonische en reisbureau boeking. Kinderen: Kinderen 0 t/m 3 jaar: gratis o.b.v. logies en ontbijt en kinderen 4 t/m 10 jaar 50% korting. Indien verblijvend op de kamer van 2 volbetalenden en max. 1 kind per kamer. Aankomst: op vrijdag, zaterdag en zondag Extra aankomstdagen in de herfst- en kerstvakantie. Meer informatie en boeken: Voor meer informatie en boekingen ga naar www.arke.nl/wegener of bel met Arke tel. 079- 3165943 of 043-3212346, of ga langs bij een Arke winkel bij u in de buurt o.v.v. Wegener-Ant- werpen arrangement. De ANVR/SGR-voorwaarden zijn op deze aanbieding van toepassing. enorme beslissing", vertelt Eve line. "Eerst wilden we er niet aan: medicatie is zo ingrijpend. Maar toen vroeg de kinderarts wat we zouden doen als hij iets aan zijn hart had. Medicij nen geven natuurlijk. Dat gaf de doorslag. Finn heeft nu een drankje en gelukkig heeft hij geen last van bijwerkingen." Omdat er veel aandacht gaat naar Finn, letten Eveline en haar man ook goed op zijn jon gere broertje Luuk. Een tijdje geleden heeft Eveline een per soongebonden budget (PGB) aangevraagd waarmee zij een logeerhuis voor Finn kan beta len. "Het is voor Finn fijn om in een aangepaste omgeving leuke dingen te kunnen doen en andere kinderen met ASS te ontmoeten. En we kunnen extra tijd besteden aan Luuk en met hem dingen doen die niet kunnen als Finn erbij is. Naar een druk pretpark gaan bij voorbeeld." En Finn? Die voet balt sinds kort in een speciaal team en heeft het er heerlijk. Riagg Rijnmond, afdeling Jeugd Stationsplein 2, Schiedam Telefoon: 010 - 4453443. Website: www.riaggrijnmond.nl. "Goed dat al die dingen er zijn", zegt Eveline. "Zo heeft hij met de ASS toch een heel goed je- ventje. En wij ook." pni DMN I HENK SPAAN FCT0: PETER ELENBAAS De Amsterdamse grachtengordel is uitgeroepen tot 'Werelderfgoed'. Het zegt niks maar het is een mooie lange neus naar mensen die het woord 'grachtengordel' in negatieve zin gebruiken zoals Geert Wilders en Johan Derksen. Zij laten de grachtengordel graag bewoond worden door 'semi- intellectuelen'. Ik denk: beter een halve intellectueel dan een domkop, maar Derksen en Wilders mikken nü eenmaal op het hoogste. Gisteren fietste ik door de grachtengordel. Ik had het beter niet kunnen doen. Huurfietsers en slenterende toeristen maakten de grachtengordel levensgevaarlijk. Ze weten de weg niet, kunnen niet fietsen, lopen over fietspaden en fietsen over stoepen. Ze genieten van een Werelderfgoed. Dit is de week van de Gay Pride. Het onderdeel Gay Parade is iets met boten en homo's. Als het warm is hebben de homo's weinig kleren aan. Uitgelaten maken ze gebruik van het Werelderfgoed. Is het alweer drie weken geleden dat het nieuwste Werelderfgoed een podium bood aan verliezende voetballers die werden toegeluicht door honderdduizenden in oranje gehulde carnavalsvierders? Ik zag het op de televisie en dacht: als de voordracht van de Nederlandse regering wordt gehonoreerd en de grachtengordel wordt over drie weken benoemd tot Werelderfgoed, moeten we er dan niet zorgvuldiger mee omgaan? In Venetië bijvoorbeeld, ook een Werelderfgoed, is het verboden om met ontbloot bovenlijf rond te lopen. Dat maakt een Werelderfgoed er een stuk aantrekkelijker op. Is het geen goed idee om alle homo's en voetbalfans die hun designer en Zeeman T-shirts hebben uitge trokken, onmiddellijk een bekeuring te geven? Ook zouden we de Werelderfgoederen bij toerbeurt het voorrecht moeten gunnen plaats te bieden aan Gay Parades en huldigingen van Oranje. Dat het verliezende Nederlands elftal over twee jaar over Werelderfgoed de Waddenzee vaart, toegejuicht vanafVUeland door honderduizenden uitzinnige fans. B Reageren op de column? Ga naar www.deweekkrant.nl/spaan ACTIF I QIICK WIN Geestig én ontroerend boek. Een heerlijk zomerboek. Een tweede huis in Frankrijk K5XBAM trrtrr.Sr*"' ga snel naar www.deweekkrant.nl/actie

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 29