LAAGSTE PRIJS Taaltips en trucs plus Maatschappelijk werken aan de Nieuwe Waterweg GRATIS 'Oefen met dictees en leer de taalregels' ••PLUS dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad «PLUS Hollandse sperziebonen Per 500 gram 500 PRODUCTEN VOOR DISCOUNTPRIJZEN Tijdens de Wereldhavendagen op zaterdag 4 september wordt een Guinness-recordpoging'Groot ste vloot Sleep- en Duwboten' gedaan. De wereldrecordpoging is bedoeld om de sleep- en duw- vaartbranche bi het zonnetje zetten". foto: vincentvan Dordrecht SCHIEDAM - Het Groot Schiedams Dictee komt eraan. Schiedammers met goede kennis van de Neder landse taal kunnen mee schrijven op 12 oktober. Hoe bereid je je voor? Waar moet je op letten? De ken ners geven tips. "Je moet wel aanleg hebben voor taal", zegt Saskia Smit van bibliotheek Waterweg. "Omdat je niet weet welke tekst gebruikt wordt kun je je niet daarop voorbereiden. Wel is het handig om te oefenen met andere dic tees, bijvoorbeeld van vorig jaar of van elders in het land. Met dat oefenen van andere dic tees is Lieneke van de Griendt het helemaal eens. De huisarts won het dictee vorig jaar in de categorie 'vrouwelijke onderne mers'. Naast het oefenen met dictees moet je volgens haar de taalregels vooraf goed bestude- ren. "Hierbij heb je veel aan het 'Groene Boekje'. Je kan bijvoor beeld eerst alleen oefenen en je later laten overhoren." En waar moet je op letten tij dens het dictee? "Sommigen zeggen dat je bij je eerste inge- SCHIEDAM - In deze rubriek laat een maatschappelijk werker van Maatschappelijke Dienst verlening Nieuwe Waterweg u meekijken in zijn spreekkamer. Hoewel de namen en omstan digheden onherkenbaar zijn gemaakt, krijgt u een beeld van de dagelijkse praktijk Een beetje stoer komt hij bin nen. Maarten, de man die ja renlang de wereldzeeën heeft bevaren, maar die nu gezien zijn leeftijd wel wat aan de wal zou willen gaan doen. Zijn eer ste ervaringen in Vlaardin- gen zijn niet positief. Als hij bij mij op het spreekuur komt vertelt hij dat alles in de wereld zo veranderd is. Maarten (54) weet niet hoe hij in zijn eigen stad Vlaardin- gen aan werk, inkomen en een huis moet komen. "Vroeger ging je naar een baas en zei je dat je twee rechter handen had en dat je wilde werken. Dan was het geregeld. Nu moet ik via de computer van alles doen, maar wat dat betreft heb ik twee linker handen." Hij vertelt zich oud te voelen en buiten de maatschappij te staan. Ik vraag hem om naast mij te komen zitten, zodat we samen met de computer aan de gang kunnen. We zoeken op internet naar het Centrum voorWerk en Inkomen. Hier moet Maarten zich aanmelden om in aanmer king te komen voor een uitke ring en daaraan gekoppeld een traject dat naar werk zal moeten leiden. Ook het aanvragen van een woonpas om een woning te krijgen is van groot belang. Wat onwennig zit hij naast mij maar als hij ziet hoe eenvou dig het is om zijn gegevens in te voeren, ontspant hij wat en zegt op een gegeven moment: "Nou, dat kan ik zelf ook wel." Naast de wegwijzerfunctie die ik als maatschappelijk werker heb, maak ik ook een afspraak met Maarten om te gaan kijken hoe hij zijn leven aan de wal vorm kan geven. Huisvesting, werk en inko men zijn van belang, maar daarnaast is het opbou wen van een sociaal leven ook onmisbaar. Hoe hij dat kan aanpakken, zal een van de eerste gespreksonderwerpen zijn. We maken afspraken voor vervolggesprekken. Een halfjaar later heeft Maarten zelfstandige huisvesting en een inkomen. Hij volgt een computercursus en een kookcursus en hij werkt als vrijwilliger bij de scouting. Hier kan hij zijn ervaringen in zetten voor jonge mensen, van wie sommigen ook dromen van een baan op zee... Algemeen Maatschappelijk Werk is gratis en u hebt geen verwijsbrief nodig. Kijk voor meer informatie op www.md- nw.nl of bel 43510 22 (Vlaardin- gen), 47310 33 (Schiedam). ving moet blijven, maar ik vind dat je wel degelijk de taalregels moet nagaan." Over het gelijk meeschrijven of eerst de hele zin afluisteren verschillen de meningen ook volgens Van de Griendt. Zelf schrijft ze gelijk mee wanneer de zinnen wor den opgelezen. "Als de zin dan wordt herhaald pas ik zo nodig dingen aan." Nog een tip van de oudwinnares: "Schrijf iets groter dan je gewend bent en houdt voldoende ruimte over om din gen aan te passen." Volgens de huisarts was het dictee vorig jaar "niet te makkelijk en niet te moeilijk, gewoon een goede uit daging." Dit jaar schrijft Van de Griendt weer mee met dictee, want het is "hartstikke leuk!" Meer weidevogels in Aalkeetbuitenpolder SCHIEDAM - Terwijl het met de weidevogels in Nederland slecht gaat, laten tellingen in de Aalkeetbuitenpolder een flinke stijging zien in het aantal broedvogels en nieuwe zeldzame broed- soorten. De recente maatre gelen die hier genomen zijn om de weidevogelstand op te vijzelen, hebben gewerkt, concludeert Natuurmonu menten. Sinds de jaren '70 vorige eeuw gaat het slecht met de weidevogels. Aantallen kie viten en grutto's dalen sterk en de kemphaan en veld leeuwerik zien we nauwe lijks meer. Belangrijkste fac tor hierin is de intensivering van de landbouw. Als er niks verandert, zijn de weidevo gels binnen zo'n 30 jaar ver dwenen. In Aalkeetbuiten polder, in Midden-Delfland, is afgelopen jaar samen met de boeren, gewerkt om de broedomstandigheden te verbeteren. Zo is het wa terpeil omhoog gegaan en wordt minder bemest. De weidevogels voelen zich namelijk het beste thuis in voedselarmè en natte gras landen. Boswachter Martijn van Schie: "De vogeltel lingen zijn echt boven ver wachting in vergelijking met vorige jaren. Drie keer zoveel tureluurs, twee keer zoveel kievieten en voor het eerst broedende watersnippen." De weidevogels zijn de ko mende weken nog te zien vanaf de A20 tussen Maas sluis en Vlaardingen of vanaf de Broekpolderweg die langs de polder loopt. Daarna vlie gen ze naar het zuiden om te overwinteren. «PLUS Varkens- of kipshaslick 3 stuks Per 250 gram Alle Cercle de la Grappe Uit Frankrijk •PLUS Pitloze druiven aas 2.49 2 bakken a 500 gram «PLUS Kippenbouten Naturel Alle Dreft naar keuze 2 stuks Per kilo Verschillende combinaties mogelijk. Per combinatie kan de prijs verschillen. U krijgt 50% korting op de totaalprijs. 33/10 Aanbiedingen zijn niet bestemd voor wederverkopers en/of grootverbruikers. Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehouden. Wilt u per mail op de hoogte blijven van de laatste aanbiedingen bij PLUS? Meld u dan nu aan via WWW.pllJS.nl. PLUS Van der Meer - Schiedam, Mgr. Nolenslaan 460, T: 010-4738765 maandag - vrijdag 8.00 - 20.00 uur, zaterdag 8.00 - 18.00 uur PLUS Hof van Spaland - Schiedam, Hof van Spaland 68, T: 010-2477299 maandag - woensdag 8.00 - 20.00 uur, donderdag 8.00 - 21.00 uur, vrijdag - zaterdag 8.00 - 20.00 uur PLUS Waardenburg - Schiedam, Geuzenplein 1-9, T: 010-4705Ó82 maandag - woensdag 8.00 - 20.00 uur, donderdag - vrijdag 8.00 - 21.00 uur, zaterdag 8.00 - 20.00 uur Beleef het verschil. Gewoon een stoere stunt

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 9