We willen vooral een prettig leven Het huishoudboekje is passé ravmasmi Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Meer dan alleen levensmiddelen Week van de Scheepsbouw Het internet kan een beetje helpen reniKSHs™ Woensdag 22 september 2010 - Pagina 51 Student kijkt tv Televisie is voor studenten het meest gebruikte medium om op de hoogte te blijven van het nieuws; eenderde van de stu denten heeft een voorkeur voor de tv-journaals, een kwart volgt nieuwssites op internet. Overlast coffeeshops Tien gemeenten krijgen geld voor proefprojecten om over last rond coffeeshops aan te pakken. Hier is 3,3 miljoen euro voor beschikbaar. De gemeen ten steken zelf ook geld in de projecten. Wet tegen overlast Op 1 september is de wet van kracht geworden met extra maatregelen tegen mensen die steeds weer ernstige overlast veroorzaken. Dat kan overlast op straat zijn van groepen of individuen, maar ook voetbal vandalisme kan met de nieuwe wet worden aangepakt. Ouders van kinderen onder de 12 jaar die voor overlast zor gen, kunnen het bevel krijgen hun kinderen niet onbegeleid ergens te laten rondhangen of na acht uur 's avonds niet onbe geleid buiten te laten zijn. Wikiwijs online Wikiwijs is online gegaan en daarmee kunnen docenten van basis- tot universitair on derwijs zelf hun lesmateriaal samenstellen. Wikiwijs.nl geeft toegang tot bijna een miljoen items, meestal beknopte mo dules of oefeningen, maar soms ook al volledige lesmethoden en leerlijnen. Moet snel verbeteren Zeer zwakke mbo-opleidingen hebben nog maar één jaar de tijd om de kwaliteit van de op leiding te verbeteren voordat echt wordt ingegrepen. Relaties, vriendschap en een prettig leven. We zijn de afgelopen jaren meer belang gaan hechten aan re laties en vriendschappen. Het traditionele gezinsleven zoals kinderen hebben, zorgen voor anderen en aandacht geven, is minder belangrijk geworden. Onbezorgd zijn en genieten, beide kenmerken van individu alisering, scoren hoog. We vin den het nog steeds belangrijk dat we zelf een prettig leven kunnen leiden. Hetzelfde geldt voor de waarden die kenmerkend zijn voor de mate waarin we ons aanpassen, zoals status, beleefdheid, in de smaak vallen en leven zoals het hoort. Prof. dr. Joke Oppenhui- sen, van de afdeling commu nicatie van de Universiteit van Amsterdam, deed onderzoek naar de waarden van de Ne derlander. Deze inventarisatie vormt de basis voor de Sanoma WaardenMonitor waarmee dui delijk wordt welke waarden we belangrijk vinden. Sinds de vorige meting in2006 is er veel gebeurd dat de waarden van de Nederlanders beïnvloed zou kunnen hebben. Bijvoor beeld de opkomst van Wilders, het immigratiedebat eri uiter aard de financiële crisis. Maar ook de toegenomen rol van in ternet in het dagelijkse leven en de opkomst van sociale media kunnen invloed hebben. In 2006 bleek uit de resultaten van de WaardenMonitor dat het sociale klimaat drastisch was veranderd. Nederland was ego- centrischer, conformistischeren banger geworden. Ingrijpende gebeurtenissen hadden geleid tot een gevoel van toenemende onveiligheid. In 2010 blijkt dat de trend van individualisering en conformisme die in 2006 zichtbaar was, blijvend is. 'CentiQ, Wijzer in geldzaken' vertegenwoordigt 45 organi saties, waaronder de Consu mentenbond en het Nibud, die hun krachten bundelen om de consument 'wijzer in geldzaken' te maken. Hun website www.wijzeringeld- zaken.nl biedt consumenten laagdrempelige informatie, checklists en tips over dage lijkse financiële zaken. Werken+ Jong geleerd is oud gedaan. en vaardigheden. Dat stelt 'Platform CentiQ, Wij zer in geldzaken' op basis van de resultaten van haar halfjaar lijkse publieksmonitor, onder Nederlanders van 18 jaar en ouder, uitgevoerd door onder zoeksbureau Veldkamp. Als het gaat om de verantwoordelijk heid voor verbeteren van eigen financiële kennis en vaardighe den, zien burgers allereerst een verantwoordelijkheid voor zich- FOTO ED DEWAERHEUT zelf. Maar burgers zien ook een belangrijke taak voor de over heid in vorm van strenge(re) re gelgeving voor aanbieders van financiële producten. En door hen te helpen met kennis en objectieve informatie. Boven dien vinden negen op de tien Nederlanders dat kinderen op school al moeten leren hoe ze met geld moeten omgaan. Het is voor oudere werklozen veel moeilijker, zo niet onmo gelijk, om een baan te vinden. Bij werkgevers zijn veel terechte of onterechte bezwaren tegen het in dienst nemen van een 55-plusser. Iedereen weet dat, de oudere werklozen voorop. Maar de overheid wil er niet aan. Daar om is het verheugend dat het UWV de uitkeringsinstantie die tevens de werkloze moet helpen bij het vinden van een nieuwe baan, het nu eindelijk ook toegeeft. Een hoge leeftijd vormt een grótere belemmering voor het vinden van een baan dan een lage opleiding, zo blijkt uit een publicatie van het kenniscen trum van hef UWV Volgens cijfers van de UWV Kwartaal Verkenning stond in 2009 te genover elke dertien werk loze 55-plussers er maar één die werd aangenomen. Onder mensen met alleen basisschool was die verhouding drie tegen een. Werkgevers kiezen bij het vervullen van een vacature vaak voor iemand die al een baan heeft. Van alle werknemers die in 2009 werden aangenomen was een kwart in de periode daarvoor werkloos. Ruim de helft (55 procent) van de aan genomen personen bestond uit mensen die van baan wisselden en 8 procent was schoolverlater. Slechts 2 procent was 55 jaar of ouder. Omgaan met geld vraagt te genwoordig heel wat kennis en inzicht. Eenderde van de Ne derlanders vindt het op dit mo ment moeilijker om hun eigen financiën te regelen dan tien jaar geleden. Het ouderwetse huishoudboekje is niet meer toereikend; tegenwoordig moet je inzicht hebben in je financi ële huishouding en alles weten van financiële producten. Om jezelf niet tekort te doen is ken nis over subsidies en toeslagen noodzakelijk. We moeten steeds meer eigen keuzes maken; keu zes die grote invloed kunnen hebben op ons 'huishoudboek je'. Vooral mensen met een lager of middelbaar opleidingsniveau hebben meer moeite met het regelen van hun eigen finan ciën. Daarbij worden de pro blemen nog eens vergroot door de financiële crisis, waardoor nog meer maatregelen zijn ver eist. Lager opgeleiden geven daarom vaker aan geholpen te willen worden bij het vergroten van de eigen financiële kennis We staan er allang niet meer bij stil dat een supermarkt meer is dan de kruidenier van de vroeger. Je kunt als vanouds terecht voor de dagelijkse levensmiddelen, maar ook voor allerlei producten in de zogenaamde non-food sector. Denk daarbij aan kantoorartikelen, boeken en keukengerei. Uit onderzoek van EFMI Business School komt naar voren dat de komende jaren het assortiment zal worden uitgebreid met onder andere computeraccessoires, gereedschap en speelgoed. Van 4 tot en met 9 oktober vindt de Week van de Scheepsbouw plaats. Samen met werven en toeleveranciers laat Scheepsbouw Nederland zien dat de scheepsbouw een innovatieve sector met toekomst is. De Week staat in het teken van leren, werken en carriè re maken in de maritieme industrie. Op 4 oktober is officiële kick- off plaats in het Scheepvaart en Transport College in Rotterdam en de week wordt afgesloten op zaterdag 9 oktober met een open dag. Informatie over de Week van de Scheepsbouw is te vinden op www. weekvandescheepsbouw.nl.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 51