Woonlasten hoogste van Europa Malafide stratenmakers Historie van Schiedam: Rustenburg Bouw Randstad lijdt onder crisis Proeftuinen op Europese site Weinig animo voor beroep bouwvakker 'Vogelaarheffing is bizar onding' dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 29 september 2010 - Pagina 27 De buitenplaats Rustenburg. FOTO: ARCHIEF-ILLUSTOAT1E BOQft FRANS ASSENBERG- SCHIEDAM - In de vorige aflevering kon u lezen hoe Schiedam een kruithuis kreeg dankzij een enorme ontploffing van een voor raad kruid in de stad Delft. Het Schiedamse kruithuis was in eigendom van de Staten van Holland en werd gebouwd op het terrein dat bekend stond als het Nieuw Werck, ongeveer ter hoogte van de Lange Nieuwstraat en de Nieuwe Haven. Na het kruithuis verscheen op de locatie een buitenplaats. Het kruithuis kwam in 1706 in handen van de stad Schiedam. In 1734 werd deze opslagplaats verkocht aan ene Nicolaas Elias die was getrouwd met de re gentendochter Hillegonda Bos- schaert. Elias had plannen met zijn nieuw verworven bezit. Het kruithuis wérd afgebroken en er voor in de plaats liet hij een heuse buitenplaats bouwen die Jiij de naam 'Rustenburg' gaf. Het gebied, waar later onder andere de Plantage zou komen, was ontstaan ten gevolge van het graven van de Nieuwe Ha ven en was een soort schier eiland geworden dat omgeven was door de Buitenhaven, de Nieuwe Haven enWestvest. Nicolaas Elias stamde uit een Amsterdamse regentengeslacht De verkoopakte van Rusten burg geeft heel gedetailleerd aan waaruit de onroeren de zaak bestond. In 1753 hebben we te maken met een 'zeekere buytenplaets genaemt Rustenburg, be staande in een groot hegt, sterk en weldoortimmerd huys, mitsgaders Coupel, Tuynmanshuys, Koetshuys, stallingen, alsmede tuyn en Plantagie, met alle het geene daar op bepoot en beplant is ter wederzijde van de Hee- renhysinge en dat met alle de behansels, schilderijen, spiegels boven de schoor stenen.' Later raakte Rusten burg in verval en in 1811 volgde de sloop. Het was de grootste buitenplaats die Schiedam ooit heeft gehad. en hij vestigde zich in 1739 in Schiedam. Coterie Meteen toen hij hier arriveerde werd hij opgenomen in de lo kale coterie. De deftigheid van Schiedam bestond toen bij voorbeeld uit de families Van der Heim, Den Beer en uiter aard de familie Bosschaert. Elias legde voor het kruithuis met alles erbij 5.000 gulden neer. In 1751 blies zijn vrouw De Klinker viert 25-jarig bestaan SCHIEDAM - Openbare Dal tonbasisschool De Klinker heeft vorige week woensdag het 25-jarig bestaan gevierd. Het programma begon in de ochtend met een vos senjacht door de wijk en 's middags werden de school pleinen en omgeving omge toverd tot een Pleinfeest met verschillende activiteiten, variërend van springkus sens, optredens van de leer lingen, workshops, spelletjes en kunstjes leren bij Circus Hannes. Alle kinderen en be woners van de wijk moch ten hieraan meedoen. De Groove Kings (bekend van Hollands Got Talent) hebben het pleinfeest met een spet terend optreden geopend en kregen alle kinderen, docen ten en andere toeschouwers aan het dansen. Het feest eindigde met een heerlijke Onder invloed SCHIEDAM - Een 35-jarige man uit Schiedam is maan dag twee maal betrapt op het rijden onder invloed. De man moest zijn rijbewijs in leveren bij een alcoholcon trole op de Nieuwe Binnen weg in Rotterdam. Na het verlaten van. het politiebu reau stapte hij voor de ogen van de agenten opnieuw achter het stuur. Deftige buitenplaats Nederland heeft de hoogste woonlasten van Europa. In Ne derland slokken de woonlasten gemiddeld 30,9% van het be steedbaar inkomen op, terwijl het Europese gemiddelde 22,2% is. Dat blijkt uit onderzoek voor de Europese Commissie. Vooral huurders hebben met 38,7% een hoge woonlasten quote. Opvallend is ook de hoge woonlastenquote van de 20% huishoudens met de laagste inkomens in Nederland: bijna de helft (47,4%) van hun be steedbaar inkomen gaat óp aan woonlasten. De onderzoekers hebben ge keken naar de woonlasten in relatie tot het besteedbaar in komen: de wooplastenquote. Onder woonlasten verstaan zij de kosten van huur (netto huur, energielasten en overige lasten) en koop (hypotheekrente mi nus aftrek, energielasten, be lastingen en verzekeringen en onderhoud). De onderzoekers concentreren zich op armoede- risico's, die zich vooral voordoen bij hoge woonlasten. Het onder zoek vergelijkt woonlasten van uit verschillende invalshoeken: huur en koop, inkomensklas sen, gezinsamenstelling, leef tijd. Het onderzoek bevestigt de mening van de Woonbond die vindt dat de woonlastenquote omlaag moet. De woningmarkt moet beter functioneren door het aanpakken van de prijsop drijvende hypotheekrenteaf trek. Aanbieders en verhuurders op de woningmarkt moeten de kosten fors reduceren, extra in vesteren in energiebesparing en een zeer gematigd huurbeleid voeren. De betaalbaarheid van de woonlasten voor de laagste inkomens moet door huurtoe- slag op peil worden gehouden. De huurverhoging mag niet meer dan 1% hoger zijn dan de inflatie. Britse stratenmakers blijken soms illegale werknemers uit Oostbloklanden in dienst te hebben. Soms is de directeur van het bedrijf niet te achterhalen. Dan kan de particulier die zijn tuin heeft laten bestraten een boete van 4.000 euro per illegale werk nemer krijgen, waarschuwt de inspectiedienst, die deze prak tijken in Almere op het spoor is gekomen. Vaak hebben klanten niet meer dan een 06-nummer van het bedrijf dat bij hen aan de slag gaat en moeten zij verplicht contant betalen. De inspectie vindt dat in zo'n situatie er bij de klanten toch wel een lampje gaan branden. De economische crisis treft de woningbouw in de Randstad hard. Waar landelijk van 2006 tot 2009 een daling van 58% meetbaar was, deed de Randstad het in de meeste gevallen veel slechter. Noord- Holland had een daling van bijna 75% en Utrecht een daling van 62%. De daling in Zuid-Holland was met 58% even groot als het landelijk gemiddelde. Vooral de bouw op grootstedelijke locaties voelt de pijn. Samen met zusterorganisaties uit Duitsland,""Denemarken en Zwitserland ontwikkelde de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting de website www.isa-platform.eu. Hierop zijn uit elk land twee praktijk voorbeelden van een woonser- vicegebied te zien, een stedelijk en een landelijk voorbeeld. Bij elk land staat een inleiding over de nationale situatie, rolverde ling en regelgeving rond wonen, welzijn en zorg. Het is de bedoe ling om de tweetalige website (Engels-Duits) uit te bouwen met meer projectvoorbeelden en meer landen. Hiervoor wor den fondsen geworven. Voor Nederland staan nu De Bilt en Middelburg op de website. Het aantal jongeren dat werkt in de bouwsector is in het eerste kwartaal van dit jaar met bijna 30% gedaald ten opzichte van dezelfde periode in 2009. Dat blijkt uit onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB). Volgens EIB zal het aantal jongeren dat op zoek gaat naar een baan in de bouw de komende jaren verder afnemen. Het instituut schat het aantal jongeren dat dit jaar werk zoekt in de bouw op 2,5% van het totaal aantal werknemers. In 2015 zal dit percentage dalen tot 2,3. Na 2011 zal de productie weer aantrekken en daarmee ook de werkgelegenheid. 'De Vogelaarheffing is een bizar onding met perverse effecten. Arme corporaties worden gedwongen geld af te staan dat ten goede komt aan rijke corporaties. De rijke corporaties prijzen de armlastige or ganisaties vervolgens met dat geld uit de markt.' Dit betoogde een advocaat tijdens een rechtszaak die 78 woningcorporaties tegen het Centraal Fonds Volkshuisvesting hebben aangespannen. Zeven advocaten kregen in de ochtend twee uur de tijd om in een pleit nota van 40 pagina's de bezwaren van de woningcorporaties voor het voetlicht te brengen. Het betreft een proefproces. De uitkomst heeft gevolgen voor in totaal 212 woningcorporaties. Hillegonda de laatste adem uit. Kennelijk trof dat haar echtge noot nogal, want een jaar later was hijzelf ook dood. Zijn erfge namen verkochten een jaar na de dood van Nicolaas de fraaie buitenplaats aan mr. Diederik Christiaan Pielat voor 15.000 gulden. Later werd de familie Van Bulderen eigenaar van Rus tenburg, dat gelegen was ter hoogte van de plek waar later het politiebureau zou komen aan de Lange Nieuwstraat. Nog even over onze Elias. Hij kreeg bijna meteen bij zijn ar riveren een zetel in de vroed schap en werd in 1748 burge meester van Schiedam en lid van Admiraliteit van de Maze. Daarnaast was hij lid van een club van notabelen, waarbij eten en vooral drinken een niet onbelangrijke positie innamen. Uiteindelijk werd ene Jacobus Tromer uit Rhoon en later Hen drik de Koning eigenaar van de buitenplaats. Het jaar: 1811. Aanvankelijk hadden de vroede vaderen van Schie dam plannen om een soort industriewijk van het 'Nieu we Werck' te maken. Men had er twee wegen aange legd alsmede enkele zijstra ten. Die wegen zijn de hui dige Lange Nieuwstraat en deTuinlaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 27