Aan de stekker Nieuwe SsangYong Korando op komst Deze week: occasion Lexus RX Dertig jaar formule 1 in boekvorm Volvo S40/V50 DRIVe nu nog zuiniger Zuinig en snel: Delta MultiAir Lancia Hoe goed scoort mijn auto? Van degelijke familieauto tot luxe sportauto Alles over files en vrije wegen In één oogopslag keuze voor de juiste auto Dieselnieuws van Jeep Accu's in carrosserie Autonieuws Altijd actueel: de weekkrant.nl Betrouwbaarheid www.deweekkrant.nl/auto Laatste autonieuws www.deweekkrant.nl Actueel verkeer www.deweekkrant.nl Diesel of benzine www.deweekkrant.nl/auto Saab gaat een serie elektrische prototypes bouwen op basis uan de 9-3 Sport Estate. Er is hiertoe een joint venture opgericht met American Axle Manu facturing. De eerste productie auto met elektrische vierwielaandrijuing mag rond 2012 worden verwacht. Een zevental! Saab's gaat de komende tijd proe/draaien in diverse Zweedse regio's. Al dertig jaar begeeft de Nederlandse autosportjour naliste Anjes Verhey zich in het Formule 1 circus en dat gaf haar de inspiratie voor het nieuwe plaatjesboek 'Golden- Years, Formule 1, Pitwalk langs 30 jaar Formule 1' dat sinds kort voor 15,95 euro in de boekwinkel ligt. Zo'n 160 pagina's in kleur vooral bestaande uit veel auto's, veel rijders en veel privéfo- to's van de schrijfster. Tja, er is in dertig jaar tijd veel veranderd. Volvo let op de kleintjes. Kwamen de DRIVe-modellen van de S40 en de V50 al erg gunstig uit op 104 gram C02 per kilometer, door een aantal kleine aanpassingen in het ka der van de Euro5 emissienorm heeft het Zweedse merk de uitstoot nog verder weten terug te dringen tot 99 g/km. Deze grenswaarde levert in di verse Europese landen fiscale voordelen op, maar omdat de genoemde DRIVe Volvo's voorzien zijn van een 1.6 liter dieselmotor levert deze milieuwinst de Nederlandse koper in klinkende munt niets op. De compacte C30 DRIVe zat overigens al op 99 g/km. Het enige voordeel dat de Neder landse koper kan behalen is 20 procent bijtelling en dat blijft in zakelijke kringen een argument. Nog dit jaar keert SsangYong op Nederlandse bodem terug mét de nieuwe Korando. De import van het merk, dat terug in het zadel is geholpen door de Koreaanse overheid en de Koreaanse banken, is in handen van het Belgische familiebedrijf Alcopa. Het design van de Korando komt uit de Italiaanse studio van Giugiaro. De eerste uit voering die naar Europa komt is voorzien van een in Europa ontwikkelde 2.0 liter dieselmo tor (175 pk), enkele maanden later gevolgd door een versie met minder vermogen. Ook staat een 2.0 liter benzinemo tor op het programma. Ssan- gyong verwacht voor het einde van dit jaar een overeenkomst met Mahindra Mahindra te ondertekenen, waardoor het meerderheidsbelang in handen komt van die Indiase autopro ducent. Het is behoorlijk lange tijd rustig geweest voor wat betreft nieuws van het typisch Amerikaanse Jeep. Als roerganger van het Chrysler concern had het historische merk natuurlijk volop nadeel van de we reldwijde crisis en die in de Amerikaanse autowereld in het bijzonder. Maar mede dankzij het ingrijpen van de nieuwe partner Fiat lijkt het hele concern en Jeep zeer zeker weer op de goede weg terug. In de Verenigde Sta ten is de nieuwe generatie Grand Cherokee gelan ceerd en die is daar zo'n groot succes dat de export zelfs wat is uitgesteld. Maar op de Parijse salon staat het 'apparaat' in vol ornaat. De auto leunt op dezelfde basis als de Mercedes ML en krijgt naast de eigen 3.6 liter V6 benzinemotor ook een Europese 3 liter diesel. De Wrangier wordt voorzien een vernieuwde 2.8 liter diesel met maar liefst 200 pk naar keuze met handbak (start/stop) of een automaat. De 2.1 liter Mercedes diesel maakt z'n opwachting in de kleinere 1 Patriot en Compass en le vert daarin 163 pk. Omdat auto's steeds meer elektrische functies krijgen, zijn er meer accu's nodig. De ontwikkelingsafdeling van Volvo is bezig deze in de carrosserie zelf te verwerken. C Geheel volgens verwachting maakt de MultiAir tfechniek van Fiat ook zijn opwachting in de Lancia Delta. Het merk vervangt met de 140 pk versie van deze motor de 150 pk leverende T-jet in de Lancia Delta. Door zijn gunstige C02-uitstoot van 132 g/km valt de Delta MultiAir in de categorie voor 20 procent bijtelling als de auto zakelijk wordt ingezet. Een deel van deze gunstige waarde komt op het conto van het start/stop systeem dat Lancia standaard in deze versie monteert. De prijslijst start bij 25.995 euro voor de Argento uitvoering. Voor 30.495 euro kan de klant kiezen uit de Platino of de matzwarte Hardblack gedaante. Bijna tien jaar geleden lan ceerde Lexus de eerste SUV, de RX300 met zescilinder motor en volop luxe. Naar huidige normen een relatief compact model met vijf royale zitplaatsen en een zeer rijke uitrusting. Zo'n acht tot negen jaar oud exemplaar kost tussen de 10.000 en 12.000 euro met kilometerstanden 120.000 tot 200.000. In 2003 verscheen al de tweede generatie RX, dat lijkt snel, maar de eerste versie bestond in Amerika al iets langer. Het formaat neemt toe alsmede de voorzieningen. Van deze tweede generatie worden exemplaren aange boden vanaf zo'n 17.000 euro en ook dan blijkt zo'n auto tussen de hierboven genoemde kilometerstanden op de teller te hebben. Feitelijk wordt met een nieuwere RX dus meer gereden. Van deze tweede verschijningsvorm brengt Lexus in 2006 de eerste hybri devariant uit, de RX400h, een auto die door zijn recentere bouwjaar en techniek vanaf zo'n 25.000 euro in bescheiden aantallen te koop is. Materi alen en afwerking zijn dik in orde, waardoor de Lexus RX een begerenswaardig model is. Omdat veel zakelijke rijders drie tot vier jaar met hun auto vooruit kunnen, is het aanbod gebruikte exemplaren van de nieuwe modellen niet enorm. Vanaf de komst van de hybride is de louter benzineversie in de verkopen naar de achtergrond verdwenen. Een nieuwe Lexus RX van de derde generatie is er vanaf 62.650 euro als hy bride met tweewielaandrijving.

Het Nieuwe Stadsblad | 2010 | | pagina 57